Na shromáždění proti zákonu o zahraničních agentech v Tbilisi zadrženi i dva občané USA

Příslušníci gruzínského ministerstva vnitra na shromáždění v Tbilisi proti návrhu zákona o zahraničních agentech administrativně zadrželi 20 osob, včetně jednoho ruského občana a dvou občanů USA. Uvádí se to v prohlášení bezpečnostního úřadu.

»Policisté zadrželi 20 osob podle článků 166 (drobné chuligánství) a 173 (neuposlechnutí policie) zákoníku o správních přestupcích. Tři ze zadržených jsou cizí státní příslušníci, konkrétně G. B., občan Ruské federace, nar. 2002, občan USA P. H., narozený v roce 1995, jakož i občan téže země, který odmítl sdělit svou totožnost,« uvedl úřad v prohlášení.

Ministerstvo vnitra dodalo, že o zadržení Rusa již informovalo švýcarské velvyslanectví v Tbilisi, stejně jako diplomatickou misi USA o zadržení Američanů.

Odpůrci zákona o zahraničních agentech se v neděli vydali na další shromáždění. Shromáždili se před parlamentem na Rustaveliho třídě a zůstali tam přes noc, aby zabránili poslancům zahájit projednávání iniciativy ve třetím čtení na zasedání právního výboru 13. května ráno. Do pondělního rána policie protestující vytlačila od služebních vchodů do parlamentu. Právní výbor již iniciativu schválil ve třetím čtení.

Gruzínský parlament 1. května podpořil ve druhém čtení návrh zákona »O transparentnosti zahraničního vlivu«. Proti němu se postavila prezidentka Salome Zurabišviliová, opozice a západní diplomaté, kteří jej považovali za překážku integrace republiky do Evropské unie. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že cílem zákona je podkopat živou občanskou společnost v zemi. Představitelé vládnoucí strany Gruzínský sen – Demokratická Gruzie tvrdí, že slouží pouze k zajištění transparentnosti financování nevládního sektoru a médií ze zahraničí. Zurabišviliová prohlásila, že pokud bude zákon schválen ve všech třech čteních, bude ho vetovat.

Od 15. dubna pořádají opoziční a občanští aktivisté v Tbilisi shromáždění proti přijetí zákona o zahraničních agentech. Několikrát se protesty zvrhly ve střety s pořádkovými silami; pořádková policie použila k rozehnání protestujících před gruzínským parlamentem pepřový plyn a vodní děla.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. V r.1938 v USA vyšel Zákon o registraci zahraničních agentů..
    V r. 2017 vyšel v Rusku Zákon o registraci zahraničních agentů. – obdoba zákon v USA.
    —Podle těch zákonů je zahraničním agentem osoba nebo organizace která dostává víc než 20% příjmů z jiného státu případně může ovlivnit politickou a EKONOMICKOU situaci v zemi ve prospěch vlády feudálů, velkostatkářů a dalších kapitalistů z jiného státu na úkor LIDU státu, proti němuž zahraniční agenti působí
    –Podle DEZINFORMAČNÍCH webů poslanci Gruzie odhlasovali poslanci LIDU Gruzie podobný zákon o zahraničních agentech jak jsou zákony v USA a v Rusku . V Gruzii je, podle DEZINFORMAČNÍCH webů přibližně 40 tisíc agentů vyškolených a placených z Britanie a z USA.Do Gruzie byli přesunuti vojáci USA z Iráku. Tito agenti a vojáci se pokoušejí o realizaci stejného MAJDANU jako byl na Ukrajině. Snaží se NÁSILNĚ obsadit budovu parlamentu – znemožnit činnost volených poslanců Gruzie a snaží se NÁSILNĚ obsadit budovy BANK a ministerstev.letiště a čerpací stanice pohonných hmot a obsadit televize a rozhlas.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy