Každé šesté dítě nebude moci obědvat ve školní jídelně

Školní jídelny mohou ode dneška výrazně zdražovat cenu pokrmů. Umožňuje jim to novelizovaná vyhláška o školním stravování, kterou připravilo ministerstvo školství. Důvodem jsou zvyšující se ceny potravin. Většina škol však tuto možnost nevyužije a zvyšovat ceny nebude. Řada z nich totiž zdražila jídlo už v předchozích měsících.

Poplatky za hlavní jídla se mohou zvýšit až o 20 procent a poplatky za přesnídávky a odpolední svačiny o 30 procent proti cenám, které strávníci platili ještě v lednu.

Finanční limity na nákup potravin se ve vyhlášce o školním stravování naposledy zvýšily v září 2021, a to o 20 procent. Předtím platily od ledna 2012. Nynější navýšení limitů je podle úřadu nezbytné proto, aby zařízení školního stravování mohla i při současných rostoucích cenách potravin nadále dodržovat výživové požadavky na kvalitu jídla pro děti.

Ode dneška platné limity stanovují strop na oběd pro středoškoláky a školáky starší 15 let na 54 korun, dosud to bylo o devět korun méně. O tutéž částku narostla i možná nejvyšší cena za polední jídlo pro žáky ve věku od 11 do 14 let. Ti mohou nově za oběd platit až 50 korun. O tři koruny nižší je maximální částka stanovená pro úhradu oběda určeného sedmiletým až desetiletým dětem. Děti mladší šesti let mohou ode dneška platit až 36 korun, tedy o šest korun více než dosud.

Mnohé jídelny ale nyní nezdražují a v brzké době to neplánují, vyplývá z vyjádření jejich vedoucích pro ČTK. K úpravě ceny přistoupily už dříve v tomto školním roce nebo v první polovině roku 2022.

Zájem o obědy zdarma stoupá

Například v Praze se ceny za obědy v jídelnách nyní pohybují většinou mezi 30 a 40 korunami a většina škol je zatím měnit nechce. Zvyšovat ceny nebudou ani školy, jejichž zřizovatelem je Brno nebo městská část Brno-střed. Některé školy zvýšily s ohledem na růst cen energií cenu obědů už v předchozích měsících.

Možnost zvýšit od února ceny jídel nevyužijí ani školní jídelny ve středních Čechách. Některé však nevylučují zdražení v dalších měsících podle situace na trhu.

Podobná situace je na školách i v dalších krajích. Například školní jídelny v Moravskoslezském kraji kvůli vysokým cenám energií i růstu cen za potraviny byly nuceny zdražovat už loni. Školy by současné ceny rády zachovaly alespoň do konce školního roku, není však jisté, zda se jim to podaří, zjistila ČTK.

V jižních Čechách hodlá využít vyhlášku a zdražit obědy asi deset procent krajem zřizovaných škol. Zdraží o deset až 20 procent.

Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout strávníci menzy Univerzity Palackého v Olomouci. Obědy tu ode dneška podraží o 20 korun. Podle mluvčího univerzity Egona Havrlanta jde o nezbytnou úpravu kalkulace provozních nákladů na výrobu jídel.

V souvislosti se zdražováním stravy ve školách upozornila už dříve nezisková organizace Women for Women (W4W) na to, že letos nebude moci z finančních důvodů ve školní jídelně obědvat každé šesté dítě. V roce 2022 to byl každý osmý školák. Loni se W4W o obědy zdarma přihlásilo 18 765 žáků, letos by to podle organizace mohlo být až 20 000 školáků.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy