Home Domácí Každé šesté dítě nebude moci obědvat ve školní jídelně

Každé šesté dítě nebude moci obědvat ve školní jídelně

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Školní jídelny mohou ode dneška výrazně zdražovat cenu pokrmů. Umožňuje jim to novelizovaná vyhláška o školním stravování, kterou připravilo ministerstvo školství. Důvodem jsou zvyšující se ceny potravin. Většina škol však tuto možnost nevyužije a zvyšovat ceny nebude. Řada z nich totiž zdražila jídlo už v předchozích měsících.

Poplatky za hlavní jídla se mohou zvýšit až o 20 procent a poplatky za přesnídávky a odpolední svačiny o 30 procent proti cenám, které strávníci platili ještě v lednu.

Finanční limity na nákup potravin se ve vyhlášce o školním stravování naposledy zvýšily v září 2021, a to o 20 procent. Předtím platily od ledna 2012. Nynější navýšení limitů je podle úřadu nezbytné proto, aby zařízení školního stravování mohla i při současných rostoucích cenách potravin nadále dodržovat výživové požadavky na kvalitu jídla pro děti.

Ode dneška platné limity stanovují strop na oběd pro středoškoláky a školáky starší 15 let na 54 korun, dosud to bylo o devět korun méně. O tutéž částku narostla i možná nejvyšší cena za polední jídlo pro žáky ve věku od 11 do 14 let. Ti mohou nově za oběd platit až 50 korun. O tři koruny nižší je maximální částka stanovená pro úhradu oběda určeného sedmiletým až desetiletým dětem. Děti mladší šesti let mohou ode dneška platit až 36 korun, tedy o šest korun více než dosud.

Mnohé jídelny ale nyní nezdražují a v brzké době to neplánují, vyplývá z vyjádření jejich vedoucích pro ČTK. K úpravě ceny přistoupily už dříve v tomto školním roce nebo v první polovině roku 2022.

Zájem o obědy zdarma stoupá

Například v Praze se ceny za obědy v jídelnách nyní pohybují většinou mezi 30 a 40 korunami a většina škol je zatím měnit nechce. Zvyšovat ceny nebudou ani školy, jejichž zřizovatelem je Brno nebo městská část Brno-střed. Některé školy zvýšily s ohledem na růst cen energií cenu obědů už v předchozích měsících.

Možnost zvýšit od února ceny jídel nevyužijí ani školní jídelny ve středních Čechách. Některé však nevylučují zdražení v dalších měsících podle situace na trhu.

Podobná situace je na školách i v dalších krajích. Například školní jídelny v Moravskoslezském kraji kvůli vysokým cenám energií i růstu cen za potraviny byly nuceny zdražovat už loni. Školy by současné ceny rády zachovaly alespoň do konce školního roku, není však jisté, zda se jim to podaří, zjistila ČTK.

V jižních Čechách hodlá využít vyhlášku a zdražit obědy asi deset procent krajem zřizovaných škol. Zdraží o deset až 20 procent.

Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout strávníci menzy Univerzity Palackého v Olomouci. Obědy tu ode dneška podraží o 20 korun. Podle mluvčího univerzity Egona Havrlanta jde o nezbytnou úpravu kalkulace provozních nákladů na výrobu jídel.

V souvislosti se zdražováním stravy ve školách upozornila už dříve nezisková organizace Women for Women (W4W) na to, že letos nebude moci z finančních důvodů ve školní jídelně obědvat každé šesté dítě. V roce 2022 to byl každý osmý školák. Loni se W4W o obědy zdarma přihlásilo 18 765 žáků, letos by to podle organizace mohlo být až 20 000 školáků.

(jad)