Home Zahraničí Kennedy Jr.: Americké ozbrojené síly by měly opustit Blízký východ, pokud nechtějí...

Kennedy Jr.: Americké ozbrojené síly by měly opustit Blízký východ, pokud nechtějí konflikt

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Administrativa Spojených států by měla stáhnout americké vojáky ze zemí Blízkého východu, pokud neusiluje o konflikt v regionu. Tento názor vyjádřil v X (dříve Twitter) Robert Kennedy Jr.

»Pokud ‚neusilujeme o konflikt‘ pak odveďme vojáky odtamtud. Nejsou tam vítaní. Nejsou tam potřeba. Jsou bezbranným terčem pro každého, kdo chce vyprovokovat konflikt v regionu. Odveďte je odtamtud!« komentoval Kennedy, který již dříve oznámil svůj záměr kandidovat v listopadových prezidentských volbách v USA jako nezávislý kandidát, rozhodnutí Joe Bidena udeřit na Irák a Sýrii.

Politik vyzval k ponechání vojáků pouze v těch zemích, jejichž úřady o to Washington požádaly. »Jak Irák, tak Sýrie požádaly (ozbrojené síly USA), aby opustily jejich území,« dodal. Podle Kennedyho mladšího »Biden podporuje tuto okupační politiku prostřednictvím ekonomického vydírání.« Vyzval k diplomatickému řešení problémů. Kennedy Jr. se rovněž vyslovil pro ukončení americké pomoci Ukrajině a brzké zahájení jednání o řešení konfliktu.

Centrální velení USA již dříve uvedlo, že jeho vojenské síly zasáhly více než 85 cílů v Iráku a Sýrii v rámci odvety za útok na americké vojáky v Jordánsku. Letecké údery byly provedeny s mnoha letouny, včetně dálkových bombardérů, uvádí se v prohlášení. Objekty, které byly zasaženy, zahrnovaly operační střediska velení a řízení, zpravodajská střediska a místa pro skladování bezpilotních letadel. Při náletech bylo použito více než 125 kusů přesné munice.

»V 16.00 (22.00 našeho času 3. února) provedly síly Centrálního velení USA letecké údery v Iráku a Sýrii, jejichž cílem byly speciální jednotky IRGC (Sbor islámských revolučních gard, elitní jednotky íránských ozbrojených sil) Al-Quds a přidružené skupiny,« uvedly ozbrojené síly USA v prohlášení. Uvádí se, že operace se zúčastnilo »mnoho letadel«, včetně dálkových bombardérů.

Podle syrského ministerstva obrany se oběťmi úderů amerického letectva na oblasti soustředění proíránských ozbrojených formací na východě Sýrie stali civilisté i vojáci, informovala tisková agentura SANA.

Podle agentury vedly letecké údery ke smrti »řady civilistů a vojáků, zraněním, způsobily značné škody na veřejném i soukromém majetku«. Syrské ministerstvo obrany zdůraznilo, že americké údery »nemají žádné opodstatnění a jsou pokusem oslabit schopnosti syrské armády a jejích spojenců v boji proti terorismu«.

USA v Sýrii provedly čtyři série úderů na pozice proíránských formací dislokovaných ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur. Bombardování se zaměřilo na polovojenské cíle v pouštní oblasti al-Mayadeen a východně od města Bu Kemal u iráckých hranic.

Americké letectvo rovněž zaútočilo na zařízení proíránských milicí na iráckém území poblíž pohraničního města al-Qaim. Centrální velení USA tvrdí, že íránské elitní jednotky představují přímou hrozbu pro Američany.

»Síly íránských islámských revolučních gard Quds Force a přidružené milice nadále představují přímou hrozbu pro stabilitu Iráku, regionu a bezpečnost Američanů. Budeme i nadále jednat, dělat vše, co je nezbytné k ochraně našich lidí, a pohnat k odpovědnosti ty, kteří ohrožují jejich bezpečnost,« prohlásil na X generál Michael Kurilla.

Mluvčí irácké armády varoval, že útoky USA by mohly mít pro zemi »strašlivé« následky. »Americké nálety na irácké pohraniční oblasti jsou porušením suverenity země a mohou mít strašlivé následky pro Irák a celý region,« uvedl Yahya Rasoul, mluvčí vrchního velitele iráckých ozbrojených sil.

Letecké údery »jsou porušením irácké svrchovanosti a podkopávají úsilí vlády o stabilizaci situace uvnitř země,« citoval Rasuola zpravodajský web Baghdad Today. Dodal, že bombardování »by mohlo zavléci Irák a celý region do situace s nepředvídatelnými a strašnými následky a představovat skutečnou hrozbu pro bezpečnost a stabilitu v Iráku a celém regionu«.

Americké úřady dříve uvedly, že údery jsou odvetou za napadení amerických jednotek v Jordánsku hnutím Islámský odpor Iráku. Podle Pentagonu při úderu zahynuli tři američtí vojáci a více než 40 jich bylo zraněno. Odpovědnost za to, co se stalo, USA připsaly mimo jiné Íránu. Americký prezident Joe Biden potvrdil, že již přijal rozhodnutí, jak bude Washington na výpad na jordánsko-syrské hranici reagovat.

Situace se vyhrotila tím, jak se začal stupňovat konflikt v pásmu Gazy. Od té doby se zvýšil počet raketových útoků a útoků bezpilotních letounů na americké vojenské základny v Iráku a Sýrii. Šíitské milice varovaly, že zvýší počet ozbrojených operací v těchto arabských zemích, pokud budou USA nadále poskytovat vojenskou pomoc Izraeli.

Americké údery v kostce:

 • Podle Centrálního velitelství USA (CENTCOM) byly ve 22.00 našeho času) provedeny letecké údery v Iráku a Sýrii, jejichž cílem byly Síly Quds íránských islámských revolučních gard (IRGC, elitní jednotky íránských ozbrojených sil) a příbuzné skupiny: »Americké vojenské síly zasáhly více než 85 cílů.«
 • Mezi ostřelovanými cíli byla velitelská a řídící střediska, zpravodajská centra a sklady s bezpilotními letouny a při náletech bylo použito »více než 125 kusů přesné munice«.
 • Podle mluvčího Rady národní bezpečnosti USA Johna Kirbyho se operace zúčastnilo více letadel, včetně strategických bombardérů B-1 přelétajících ze Spojených států.
 • Televizní kanál Al Hadath s odvoláním na zdroj v iráckých bezpečnostních službách uvedl, že americké letouny provedly osm úderů na pozice proíránských ozbrojených skupin u vesnice Al-Qa’im v západním Iráku, poblíž hranic se Sýrií.
 • Katarská Al-Džazíra zase informovala o sérii úderů na objekty polovojenských skupin v syrské pouštní oblasti Majádín a východně od města Abú Kamál u hranic s Irákem. Při amerických úderech bylo zabito nejméně 10 osob a asi 20 osob bylo zraněno.
 • Televizní kanál Al Hadath rovněž informoval, že při amerických náletech na oblasti, kde se na východě Sýrie soustřeďují proíránské ozbrojené skupiny, bylo zabito nejméně 18 osob.
 • Agentura France-Presse (AFP) citovala irácké zdroje, podle nichž mezi cíli zasaženými americkými údery na iráckém území bylo velitelství nejmenovaných ozbrojených skupin a sklad ručních zbraní poblíž města Al-Ká’im.
 • Tisková agentura SANA s odvoláním na syrské ministerstvo obrany uvedla, že oběťmi amerických náletů se stali civilisté a vojenský personál. Podle agentury měly letecké údery za následek smrt »řady civilistů a vojáků, zranění a způsobily značné škody na veřejném i soukromém majetku«. Syrské ministerstvo obrany upozornilo, že americké údery »nemají žádné opodstatnění a jsou pokusem oslabit schopnosti syrské armády a jejích spojenců v boji proti terorismu«.
 • Podle písemného prohlášení amerického prezidenta Bidena hodlá washingtonská administrativa v reakci na útok na americké jednotky v Jordánsku přijmout další odvetná opatření. Americký ministr obrany Lloyd Austin dodal, že nové údery budou provedeny »v čase a na místě, které si zvolíme«.
 • Kirby uvedl, že údery na iráckém a syrském území byly úspěšné, ačkoli neměl k dispozici přesné údaje o způsobených škodách: »Tyto cíle byly vybrány tak, aby degradovaly a narušily schopnosti IRGC a skupin, které sponzorují a podporují.« Washington o chystaných úderech informoval iráckou vládu, ale Írán v této věci nekontaktoval.
 • Generálporučík Douglas Sims, ředitel Společného štábu, uvedl, že údery na tato místa by měly výrazně přispět k »degradaci schopností« IRGC a s ní spojených skupin.
 • Velitel Centrálního velitelství ozbrojených sil USA generál Michael E. Kurilla uvedl, že Quds Force a přidružené skupiny IRGC nadále představují přímou hrozbu pro stabilitu Iráku, regionu a bezpečnost Američanů.
 • Bombardování iráckých pohraničních oblastí americkým letectvem je porušením suverenity země a bude mít nezamýšlené důsledky pro bezpečnost Iráku a stabilitu v celém regionu, uvedl mluvčí vrchního velitele iráckých ozbrojených sil Yahya Rasoul.
 • Libanonský televizní kanál Al Mayadeen informoval, že v sobotu časně ráno byl proveden raketový úder na americkou vojenskou základnu poblíž plynového pole Koniko v syrské provincii Deir Ezzor na východě země.
 • Generál Douglas Sims zase uvedl, že Spojené státy zatím nezaznamenaly žádné operace proti svým jednotkám a zájmům na Blízkém východě v reakci na údery v Iráku a Sýrii: »V tuto chvíli nesleduji žádné odvetné akce ve východní Sýrii.«

(cik)

2 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here