Home Domácí Kroky k přijetí eura jsou skandální! Strana PRO připravila petici

Kroky k přijetí eura jsou skandální! Strana PRO připravila petici

Přijetí eura by zásadním způsobem ovlivnilo českou budoucnost, a proto nelze tento krok udělat bez vypsání referenda. Uvedla to na dnešní tiskové konferenci v Praze strana PRO (Právo Respekt Odbornost), která připravila za tímto účelem petici. Kroky vlády Petra Fialy (ODS) označil předseda PRO Jindřich Rajchl za skandální.

Debatu na téma přijetí eura rozvířil prezident republiky Petr Pavel ve svém novoročním projevu. Hlava státu uvedla, že by se po letech měly začít dělat konkrétní kroky, které Českou republiku dovedou k naplnění závazku přijetí společné evropské měny.

Pro vstup do eurozóny musí země splnit čtyři takzvaná maastrichtská kritéria. Kritérium cenové stability stanovuje, že míra inflace v zemi nesmí překročit o víc než 1,5 procentního bodu průměrnou inflaci tří zemí eurozóny s nejnižším růstem cen. Kritérium dlouhodobých úrokových sazeb vyžaduje, aby dlouhodobá úroková míra nebyla o více než dva procentní body nad průměrem tří zemí eurozóny s nejnižší inflací. Kritérium veřejných financí stanovuje maximální míru rozpočtového deficitu na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) a maximální míru zadlužení na 60 procent HDP. Posledním kritériem je kurzová stabilita, která vyžaduje dvouleté členství v evropském mechanismu směnných kurzů ERM II.

»Důvodem, proč vyhlašujeme petici je, že se vláda proti vůli naprosté většiny občanů snaží přijmout měnu euro namísto české koruny, což považujeme za zásadní ohrožení budoucího vývoje České republiky,« uvedl Rajchl na tiskové konferenci. »Tato měna není jen aspektem ekonomickým, ale i aspektem politickým. Přicházíme o určitou část své suverenity, minimálně v tom, že nebudeme moci ovlivňovat svoji měnovou politiku,« připojil předseda PRO.

Inspirací je Švédsko

Inspiraci vidí Rajchl ve Švédsku, kde v roce 2003 proběhlo referendum, a většina občanů euro odmítla. Od té doby má skandinávská země trvalou výjimku ve švédské koruně a Evropská unie respektuje status quo dané referendem. »Měna euro od přijetí v roce 2002 způsobuje to, že drtivá většina silných ekonomik ještě více sílí, kdežto slabší jižní ekonomiky stagnují. Co se týče HDP na jednu hlavu, Itálie a Španělsko stagnují, zatímco Německo a severské ekonomiky rostou,« upozornil. »EU se snaží zavedením eura vnutit svoji měnovou politiku pro Českou republiku. Jak kdysi říkal jeden moudrý muž, je to, jako kdybyste jeli autem, a oni vám vzali převodovku a odvezli si ji do Bruselu. Můžete šlapat na plyn, na brzdu, ale nezařadíte vyšší rychlostní stupeň, protože převodovku drží někdo jiný,« přirovnal Rajchl.

Podle něj by se nůžky mezi ekonomikou Německa a ČR, které jsou už tak rozevřené, ještě více rozevíraly, a to především u mezd a důchodů. Upozornil nicméně, že takový je pohled strany PRO, ovšem klíčové bude, co si myslí a chtějí realizovat občané naší země. »Přijetí eura je zásadním krokem, který ovlivňuje budoucnost České republiky. Žádná vláda, která má funkční období čtyři roky, nemůže učinit takový zásadní krok bez toho, aby se zeptala svých občanů. Nota bene to nemůže učinit ta vláda, která bude za rok a půl končit a která má v současné době důvěru ani ne 20 procent. Situace je absurdní. Přes 80 procent občanů nechce euro, přes 80 procent občanů nevěří této vládě, a ona chce přijmout euro. To je skandální. Vnímáme to jako naprostou aroganci vůči občanům,« připojil šéf PRO. »Naše země nepatří vládě Petra Fialy, ale občanům České republiky, a tato vláda není od toho, aby si prosazovala svoji vůli, ale aby reprezentovala názor občanů. Proto jsme dali dohromady petici, která žádá vypsání speciálního zákona o referendu o přijetí nebo nepřijetí eura,« dodal Rajchl.

Byrokratický moloch

»Když občané v referendu rozhodovali o vstupu do Evropské unie, byla to jiná organizace. Stal se z ní byrokratický moloch, který si osobuje právo rozhodovat o věcech, aniž by přihlížel k členským státům a jejím zájmům,« uvedl 1. místopředseda PRO Petr Vacek, který se ohledně možného vstupu do eurozóny vyjádřil tak, že se z »elitního měnového klubu stává dluhová aliance«. »Česká republika by byla více zavázána ručit za dluh ekonomicky padlých států. Proto je nezbytné zeptat se občanů, jestli chtějí vstoupit do měnového klubu dlužníků,« dodal Vacek.

Ekonomická expertka strany Ivana Turková k tomu dodala, že euro nelze přijmout bez jakékoli věcné diskuse. »Vláda přivedla milion lidí na pokraj chudoby, dva miliony se mu blíží. Máme mnoho problémů, než abychom tak náročnou transakci, jakou je přechod na euro, zvládli,« domnívá se Turková. Další z místopředsedů strany Marek Zeman připojil, že přijetí eura by bylo dalším významným krokem k evropské federaci. »Už teď máme problémy se zákony, které z bruselského centra přicházejí a jsou povinně implementovány do našeho právního řádu. Proč se vzdávat střípku, nebo spíše velkého střepu, české suverenity, jako je česká koruna?« položil si řečnickou otázku Zeman. »Proto jsme připravili petici o přijetí eura,« dodal.

Předpis by měl podle představ PRO také uložit vládě, aby zajistila plný přístup k informacím pro euro i proti němu a oběma názorovým stranám zaručila stejný přístup do médií a příspěvek ze státního rozpočtu.

Petici bude možno podepsat nejen on-line, ale do konce ledna by měla být fyzicky k dispozici ve většině měst s počtem obyvatel nad 10 tisíc. Vrcholit by petiční snahy měly 23. března při demonstraci na Václavském náměstí. Na přímý dotaz iportaL24.cz navíc předseda Rajchl uvedl, že je ochoten uspořádat demonstraci dříve, pokud si to budou přát občané a připojí se k masivním protestům, které v současné době probíhají napříč Evropou. »Jsou to velmi turbulentní změny. A pokud by se i Česká republika probudila a zemědělci nebo dopravci se připojili k protestu, můžeme svolat demonstraci ještě dříve. My to nejsme schopni lidem přikázat, my je jen žádáme, aby zahodili skepticismus a postoj, že demonstrací ničeho nedosáhneme. Podívejte se, jak se Evropa zvedla. Další dva roky devastace vládou Petra Fialy si zkrátka nemůžeme dovolit,« vyzval Rajchl. Vládu označil za asociální, cizáckou a zaprodanou. »Bouří se celá Evropa – Německo, Polsko, Francie – a to se tam mají lépe než my. My jsme ve sklepě,« uvedl a dodal: »Pojďme si naši zemi vzít zpět!«

(pk)

4 KOMENTÁŘE

  1. Pavel je ekonomické embryo a vojenský hňup. Ale aspoň 1. ledna prokázal, že umí číst. S porozuměním obsahu čteného je to ale tristní.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here