Home Zahraničí Německo chce snížit své příspěvky do fondu EU pro Ukrajinu

Německo chce snížit své příspěvky do fondu EU pro Ukrajinu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Německo se snaží snížit částku, kterou dává do Evropského mírového fondu, z něhož je poskytována pomoc Ukrajině. Informuje o tom deník Daily Telegraph s odvoláním na text neformálního návrhu, který Německo předložilo zástupcům ostatních zemí společenství.

Podle listu v něm Berlín trvá na tom, aby se při určování výše příspěvků do fondu přihlíželo k výši pomoci, kterou již ta či ona země EU Ukrajině poskytla bilaterálně. Podle článku dokument vyvolal v Bruselu vážné obavy, že by německý kancléř Olaf Scholz mohl »bránit budoucím pokusům o podporu Ukrajiny v jejím boji proti Rusku«. To Brusel znepokojuje zejména proto, že SRN jako největší ekonomika EU poskytovala až čtvrtinu všech příspěvků do fondu.

»Vojenská pomoc může být Ukrajině poskytnuta buď formou účelových příspěvků do Evropského mírového fondu, nebo formou přímých dodávek zbraní a vybavení,« uvádí se v dokumentu, jehož autoři považují za nezbytné, aby přímá pomoc Ukrajině »byla plně započítána do účelových příspěvků do fondu«.

Publikace se seznámila i s neoficiálním návrhem Francie, která se domnívá, že by se fond měl soustředit na centralizované nákupy zbraní pro Ukrajinu od evropských výrobců zbraní, což by pomohlo dlouhodobě zvýšit objemy výroby.

Vedoucí představitelé EU budou o možnostech reformy fondu jednat na prosincovém zasedání v Bruselu. Na konci října se na summitu EU nepodařilo prostřednictvím fondu najít prostředky pro kyjevský zbrojní program, který by měl podle návrhu šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella činit 20 mld. eur. Navíc ani plánovaná zbrojní tranše ve výši 500 mil. eur, kterou se EU snaží dohodnout od května, nemohla být schválena kvůli postoji Maďarska, které požaduje, aby Kyjev zrušil sankce vůči několika jeho firmám a bankám. Evropský mírový fond již poskytl Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 4,5 miliardy eur.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here