Máme za sebou smutné výročí okupace naší země nacistickým Německem. Zatímco u 17. listopadu (samozřejmě toho s datem 1989), jednadvacátého srpna 1968, ale i – jak bylo vidno 12. března – u dne vstupu České republiky do NATO se vládní politici předhánějí v prohlášeních a akce střídá akci, tentokrát jako by 15. březen 1939 vůbec neexistoval. Také mainstraemová média si, až na výjimky, dala bobříka mlčení, což kritizuje především vlastenecká scéna.
»Slyšíte to ticho? Je až neskutečné, jak se naše mainstreamová média a pětikoaliční politici snaží promlčet datem 15. března. Opravdu nemají ani poslední zbytky jakékoliv morálky, aby připomněly jeden z nejsmutnějších dnů historie naší země, kdy byl okleštěný zbytek Československa prohlášen Protektorátem Čechy a Morava a na Pražský hrad dorazil Adolf Hitler?« napsal na svém facebookovém profilu předseda strany PRO Jindřich Rajchl a sám sobě se pokusil i odpovědět: »Patrně se jim nehodí do krámu, aby v době, kdy se Česká republika pomalu, ale jistě stává fakticky 17. spolkovým státem SRN připomínat, že pokud v moderních dějinách někdo skutečně obsadil a ponížil naši zem, tak to byl právě náš západní soused. Patrně se nehodí ani to, aby se v době nekritické adorace loutkového režimu na Ukrajině a z ní plynoucí marginalizace zvěrstev páchaných nacistickými jednotkami banderovců připomínalo to, že to byla právě tato zrůdná ideologie, díky níž zahynuly desetitisíce našich předků, přičemž další významná část si prošla strašidelným peklem v koncentračních táborech. Patrně se nehodí připomínat si jména Heliodor Píka, Bohumil Boček či Sergej Vojcechovský, kteří by při své vojenské cti bytostně opovrhovali dnešním pánem Hradu, jenž převlékl kabát v první vteřině, kdy si uvědomil, že je to pro jeho kariéru nezbytné. Já jsem však přesvědčen, že bychom na tyto okamžiky zapomínat neměli,« uvedl Rajchl.
Čtěte také: 15. březen a válka
Statutární místopředsedkyně ČSSD Jana Volfová se dotkla podobného tématu. »Mrzí mě, že jsem skoro nic o tomto nesmírně významném dnu, který zasáhl do suverenity Československé republiky, nezaznamenala. Tu a tam byla nějaká zmínka, ale média se tomuto významnému výročí věnovala více než okrajově. To je, jako když se narodí dvouhlavé tele, což je opravdu ostuda všech médií, ale i vládní pětikoalice. Ten, kdo si nepřipomíná historii, musí ji znovu prožít. A bojím se, že jsme na pokraji toho, že tuto válečnou historii budeme znovu prožívat,« řekla dnes webovému deníku iportaL24.cz Volfová, který byla v pátek jednou z řečnic na odpolední demonstraci na Václavském náměstí, již pořádala k patnáctému březnu iniciativa Ne základnám.
Tam nechyběl ani předseda České strany národně sociální (ČSNS) Michal Klusáček, který se dnes vyjádřil na Facebooku podobně jako Volfová. »Tak jako jsme se v roce 1938 a 1939 neměli nechat bez boje odzbrojit, nesmíme tak učinit a ani dnes. Dnes nám však neberou pohraniční opevnění a zbraně, dnes nám berou paměť tím, jak překrucují historii. Pokud zapomeneme, co kdo a jak jsme přežili, je s námi AMEN! Řekněme našim utlačovatelům STAČILO! Pořád si můžeme svou zemi vzít zpět, vrátit co bylo nakradeno a potrestat zločince, kteří krást dovolili,« uvedl šéf ČSNS.
Právě jeho strana je jednou z těch, které jdou do koalice STAČILO!, jejíž lídryní bude pro volby do Evropského parlamentu předsedkyně komunistů Kateřina Konečná. Komunisté včera uspořádali spolu s dalšími vlasteneckými a protifašitickými organizacemi pietní setkání u Petschkova paláce, který byl za německé okupace sídlem gestapa a kde probíhaly smutně proslulé výslechy a mučení českých vlastenců a odbojářů. Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich zde nechal zřídit stanný soud, který ve většině případů odsouzené posílal na popravu nebo do koncentračních táborů. Mnoho vlastenců bylo umučeno i přímo v prostorách tohoto paláce.
Toto smutné období připomíná pamětní deska umístěná na nároží budovy, u níž se vlastenci včera v podvečer sešli. »Hrdinství antifašistických bojovníků proti hitlerovské okupaci naší vlasti nikdy nezapomeneme! Lidé bděte!« uvedl místopředseda KSČM Milan Krajča.
Také Sociální demokrace (SOCDEM) si význam 15. března uvědomuje. Strana nechala zhotovit leták, na němž je tento den označen jako »Nejsmutnější den české historie«. Vnímá však i jiný přesah patnáctého března. »Rok 1939 za sebou nechal jasný vzkaz: Ustupování agresorům ohrožuje mír a bezpečnost v Evropě. Základem naší bezpečnosti jsou kvalitní vztahy se všemi sousedy a mezinárodní spolupráce,« napsal na sociální síti předseda SOCDEM Michal Šmarda.
Ve středu 15. března se naši předkové probudili do ulic, jimiž projížděla nacistická vojska, a krátce poté si po hradních místnostech vykračoval Adolf Hitler. Začalo období okupace a svět se ocitl na pokraji II. světové války.
(pk)
Parchanti!
Je to hnus!!