Média: Biden věnuje práci méně času než jeho předchůdci

Americký prezident Joe Biden tráví v Oválné pracovně méně času než jeho předchůdci, často chodí pozdě na tiskové konference a jeho asistenti neustále vyhlížejí problémy. Informoval o tom britský list The Daily Mail s odvoláním na zdroje z Bílého domu, které novinám poskytly podrobnosti o rutině 81letého amerického vůdce.

Podle nich se Biden obvykle budí v sedm hodin ráno a budíkem je mu jeho kočka Willow. Během spánku Biden používá přístroj pro léčbu noční apnoe (poruchy dýchání ve spánku) SIPAP, jehož stopy jsou na politikově tváři nějakou dobu patrné.

Noviny informují, že Biden obvykle spí nejméně osm hodin, což je více než jeho bezprostřední předchůdci – pět hodin v případě Donalda Trumpa a pět až sedm hodin v případě Baracka Obamy. George W. Bush mladší vstával v 5.15 ráno, aby si s manželkou Laurou dal kávu a přečetl si noviny.

Podle deníku hlava státu začíná den 45minutovým sezením s fyzioterapeutem, který se zaměřuje na cvičení rovnováhy. Děje se tak v rámci boje proti postupně namáhané chůzi amerického vůdce. Aby se vyhnul pádům, Biden často raději nosí protiskluzové tenisky, a to i k italským oblekům šitým na míru. Jak se píše v článku, Bidenovi příznivci vyjadřují obavy, že »ho od volební katastrofy dělí jeden vážný pád«.

Podle deníku New York Post Bidenův 40% podíl doby stávené mimo úřad dalece převyšuje podíl bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který strávil na osobních cestách mimo Washington 26 % svého prezidentství – 381 z 1461 dnů v úřadu.

Naproti tomu Ronald Reagan a Barack Obama strávili na dovolené jen 11 % svých dvou prezidentských období – a pracovní kůň Jimmy Carter si vzal dovolenou jen na 79 dní, což představuje 5 % jeho jediného funkčního období.

Méně komunikace s tiskem

Daily Mail píše, že Biden přichází do své kanceláře kolem desáté hodiny dopoledne. Publikace poznamenává, že jeho předchůdce Trump se u svého stolu objevil kolem 11. hodiny, ale on vstal v 6 hodin a pět hodin se věnoval pracovním záležitostem – četl zprávy, sledoval kabelovou televizi, hovořil se zákonodárci, přáteli a poradci. Barack Obama přicházel do Oválné pracovny v půl deváté nebo v půl desáté.

Publikace uvádí, že všechny Bidenovy veřejné akce jsou naplánovány nejdříve na 10.00 a nejpozději na 16.00. Podle respondentů listu se tak děje z toho důvodu, aby si současný americký prezident právě v tomto časovém úseku zachoval největší duševní ostrost.

Podle deníku Daily Mail jsou tiskové konference amerického vůdce časově velmi omezené, stejně jako možnost klást doplňující otázky, protože se jeho asistenti obávají nějakého katastrofálního přehmatu, jako když 8. února během komunikace s novináři nazval egyptského vůdce Abdela Fattáha as-Sísího prezidentem Mexika. Poslední Bidenův »přešlap« přišel po setkání s vdovou po Alexeji Navalném Julií v San Francisku, kdy popletl její jméno a nazval ji Yolandou. Poznamenává se, že Biden často chodí na tiskové konference pozdě.

Daily Mail dodává, že tyto podrobnosti o denním programu amerického vůdce »dodávají nový význam zásadně důležité otázce, před kterou stojí voliči a svět: zda má Biden dostatečnou duševní ostrost a fyzickou energii na to, aby mohl sloužit další funkční období v Bílém domě«.

Průzkumy veřejného mínění

Z průzkumu veřejného mínění, který ve středu zveřejnila Quinnipiac University v Connecticutu, vyplývá, že 67 % Američanů si myslí, že Biden je příliš starý na to, aby byl znovu zvolen na druhé funkční období. Zároveň 62 % respondentů negativně hodnotilo jeho fyzickou kondici a 64 % jeho psychický stav.

Průzkum zároveň ukázal, že 57 % Američanů nepovažuje Trumpa za starého pro Bílý dům. Zároveň 60 % respondentů pozitivně ohodnotilo jeho fyzickou kondici pro znovuzvolení, zatímco 48 % dotázaných je přesvědčeno o duševních schopnostech pravděpodobného republikánského kandidáta.

Prezidentské volby v USA se budou konat v listopadu. Dne 25. dubna 2023 demokrat Biden prohlásil, že bude usilovat o znovuzvolení do nejvyššího úřadu v zemi. Jeho předchůdce Trump oznámil, že do volebního boje vstoupí v listopadu 2022, a je považován za favorita v boji o prezidentskou nominaci Republikánské strany.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy