Trump vyhrál primárky v Jižní Karolíně, Haleyová chce dál bojovat

Bývalý americký prezident Donald Trump zvítězil v republikánských prezidentských primárkách v americkém státě Jižní Karolína.

Výsledek znamená, že si Trump upevnil pozici pravděpodobného republikánského kandidáta v listopadových prezidentských volbách poté, co ve svém domovském státě porazil svou jedinou zbývající vyzyvatelku v boji o prezidentskou nominaci Nikki Haleyovou.

Několik minut po uzavření volebních místností mu vítězství předpovídala přední americká média, včetně CNN, NBC, Fox News, Associated Press a The Wall Street Journal.

Haleyová přiznala porážku. V projevu ke svým příznivcům poblahopřála Trumpovi k vítězství a slíbila, že bude pokračovat v kandidatuře, přestože ve státě, jehož byla v letech 2011 až 2017 guvernérkou, prohrála.

Ve státě Jižní Karolína se volí celkem 50 delegátů, kteří budou na valném shromáždění Republikánské strany 15. července v Milwaukee ve Wisconsinu hlasovat pro jednoho nebo druhého kandidáta. Některá americká média předpovídají, že Trump do 12. března získá potřebný počet delegátských hlasů, tj. 1215 z 2429.

Jak poznamenává agentura Bloomberg, ve všech primárkách od roku 1980 s výjimkou jediných se vítěz republikánských primárek v Jižní Karolíně stal kandidátem Republikánské strany pro prezidentské volby.

Prezidentské volby v USA se budou konat 5. listopadu. Dne 25. dubna 2023 demokrat Joe Biden prohlásil, že bude usilovat o znovuzvolení do nejvyššího úřadu v zemi. Trump oznámil, že do volebního klání vstoupí v listopadu 2022.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy