Mnozí chtějí zrušit UNRWA, aby zabránili vzniku palestinského státu

Některé země chtějí z politických důvodů zrušit Agenturu OSN pro pomoc a práci s palestinskými uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA), což by mohlo zmařit snahy o vytvoření palestinského státu, řekl generální komisař UNRWA Philippe Lazzarini v rozhovoru pro agenturu TASS.

»Jasně jsem upozornil členské státy OSN na skutečnost, že musíme zatlačit na pilu, protože skutečný záměr zrušit agenturu je politické povahy, což by mohlo v budoucnu podkopat úsilí vedoucí k politickému řešení a k vytvoření skutečného palestinského státu,« řekl.

Podle šéfa agentury se více než 80 % Palestinců na Západním břehu Jordánu a v Gaze domnívá, že pokud bude UNRWA zrušena, nebude možné vyřešit palestinsko-izraelskou otázku vytvořením dvou států. »Věřím, že snaha o zrušení UNRWA bude pokračovat, ale primární cíl této snahy je politické povahy. Je jím snaha zbavit Palestince statusu uprchlíka, což nyní jasně formuloval zástupce Izraele na zasedání Rady bezpečnosti minulý týden. Řekl, že UNRWA řeší problém uprchlíků, ale není to UNRWA, kdo udržuje problém uprchlíků, je to absence politického řešení, která udržuje status uprchlíka,« vysvětlil.

»Jsem si velmi dobře vědom výzev izraelské vlády k rozpuštění UNRWA. Jsem si velmi dobře vědom diskusí o tom, kdo může UNRWA nahradit a pro jaký druh činností v Gaze,« řekl šéf agentury. »UNRWA má v Gaze 13 000 zaměstnanců. Další největší agentura OSN má maximálně kolem 100 zaměstnanců. Když se podíváte jen na potravinovou pomoc v Gaze, představujeme více než polovinu dodávek v pásmu Gazy, zbytek tvoří Světový potravinový program a další mezinárodní nevládní organizace. Ale také neexistuje žádná organizace, která by mohla zasáhnout a zajistit přístup k primární zdravotní péči nebo přístup ke vzdělání tak, jako to děláme my. To může udělat pouze fungující vláda nebo administrativa,« zdůraznil.

Připomněl také, že skupina nezávislých odborníků nedávno vydala zprávu, v níž se uvádí, »že agentura je nejen nepostradatelná a nenahraditelná«. »Připomeňme, že v Gaze jsme měli 300 000 dívek a chlapců na základních a středních školách. Pokud vezmete v úvahu i ty, kteří byli ve školách Palestinské samosprávy, je to více než půl milionu dívek a chlapců. Kdyby teď UNRWA odešla, kdo jiný by to převzal, když neexistuje fungující stát? UNRWA je mnohem víc než jen distribuce potravin, je to základní zdravotní péče, je to vzdělávání, a to jsou služby podobné státním, které žádná jiná organizace nemůže převzít. A jediný, kdo je bude moci převzít, bude budoucí stát Palestina, až budeme mít politické řešení,« dodal Lazzarini.

Doplnil ale také, že většina zemí, které v lednu pozastavily platby pro UNRWA, je obnovila, ale USA stále neplánují obnovit financování této organizace.

Koncem ledna se několik zemí včetně USA rozhodlo pozastavit financování UNRWA poté, co izraelské úřady prohlásily, že někteří zaměstnanci agentury jsou napojeni na radikální palestinské hnutí Hamás. »Dobrou zprávou je, že většina zemí, které financování pozastavily, nyní své rozhodnutí přehodnotila a agentuře přispěla nebo opětovně začala přispívat, a některé další váhající země mají nyní k dispozici vážnější zprávu, která byla vydána tento týden, a já jsem opatrně optimistický, že nám pomůže obnovit důvěru u naší dárcovské základny,« řekl Lazzarini. »Jediná země, která agentuře nepřispívá, je hlavní dárce agentury, a víme, že do března 2025 přispívat nebude. Mluvíme o USA, takže musíme najít způsob, jak zaplnit mezeru, kterou po sobě USA zanechaly,« zdůraznil. »Proto také soustředím velké úsilí a snažím se povzbudit stávající dárce, aby zvýšili své příspěvky, ale také přivést nové dárce,« dodal šéf UNRWA.

Lazzarini dodal, že UNRWA přestane existovat teprve tehdy, až se Palestina stane plnohodnotným státem. »Podle mého zdravého rozumu by se mělo jednat o politické řešení. A pokud dojde k politickému řešení, UNRWA může postupně zaniknout. To znamená, že to převezme stát. A náš smysl existence skončí,« řekl.
Lazzarini připomněl, že agentura byla založena jako dočasná organizace, ale funguje již 75 let. »Pokud se nyní skutečně zasadíme o řešení, můžeme v takovém případě obnovit dočasný charakter agentury a pomohli bychom jakémukoli přechodu vedoucímu k řešení. Takže ano, opravdu doufám, že budeme schopni plnit svou roli a svůj mandát, dokud takové řešení nebude. Aby to bylo možné, budeme muset bojovat o to, aby se tak stalo,« dodal šéf UNRWA.

»Věřím, že pokušení zbavit se UNRWA a agenturu zrušit bude pokračovat. I nadále bude existovat velký politický tlak, a to je důvod, proč nyní stále žádám členské státy, aby nám pomohly zaštítit a ochránit mandát agentury, abychom i nadále plnili to, co se od nás očekává, dokud nedojde k politickému řešení. Dojde k němu? Doufám, že ano. To je boj, který nyní vedeme,« zdůraznil.

Lazzarini rovněž upozornil, že záměr Izraele zrušit UNRWA nachází určitou odezvu v zahraničí, zejména na úrovni poslanců. »Viděli jste, že americký Kongres nedávno rozhodl o zákazu jakéhokoli financování UNRWA. Takže takovému tlaku čelíme. Ale vím také, že tato diskuse občas probíhá i v jiných parlamentech. Takže určitá trakce mezi politiky existuje, ale nemusí se nutně promítnout do vládní politiky,« uzavřel šéf agentury.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy