Home Zahraničí Musk: Najímání zaměstnanců na základě diverzity je jako antisemitismus

Musk: Najímání zaměstnanců na základě diverzity je jako antisemitismus

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Miliardář Elon Musk krátce po své návštěvě nacistického koncentračního tábora Osvětim-Březinka vystupňoval svou válku proti takzvané »woke culture«, když prohlásil, že náborová politika zaměřená na diverzitu je »v podstatě antisemitská a diskriminační«.

Miliardář vystoupil na konferenci Evropské židovské asociace (EJA) v polském Krakově uprostřed rostoucí kritiky, že jeho platforma sociálních médií – X, dříve Twitter – umožnila šíření bezuzdných nenávistných projevů, upozornil server POLITICO. Sám Musk vyvolal v listopadu pobouření, když veřejně souhlasil s tweetem, v němž tvrdil, že židovské komunity »prosazují přesně ten druh dialektické nenávisti vůči bělochům, o kterém tvrdí, že chtějí, aby ho lidé přestali používat proti nim«.

Cesta do Polska mu sice podle serveru umožnila čelit obviněním z antisemitismu, ale zároveň zde využil příležitosti, aby se ohradil proti jednomu ze svých oblíbených protivníků: »Diverzita, rovnost a inkluze«. »Vždy se mějte na pozoru před jakýmkoli názvem, který zní, jako by mohl vypadnout z knihy George Orwella. To nikdy není dobré znamení,« řekl Musk americkému komentátorovi Benu Shapirovi, který se k němu připojil na pódiu. »Jistě, diverzita, rovnost a inkluze zní jako hezká slova, ale ve skutečnosti to znamená diskriminaci na základě rasy, pohlaví, sexuální orientace a je to proti zásluhám, a proto si myslím, že je to v podstatě antisemitské.«

Musk, který potvrdil, že si všechny příspěvky na X píše sám, se vyjadřuje ke svému postoji k rozmanitosti, rovnosti a inkluzi, mimo jiné uvedl, že rozmanité náborové iniciativy ve společnostech Boeing a United Airlines snížily bezpečnost letecké dopravy. Jeho komentáře jsou součástí širší debaty o inkluzivních náborových politikách, zejména na amerických univerzitách. »Myslím, že se musíme vrátit k zaměření na zásluhy a nezáleží na tom, zda jste muž, žena, jaké jste rasy, jaké máte přesvědčení, důležité je, jak jste dobří ve své práci nebo jaké jsou vaše schopnosti,« řekl Musk.

Musk dále podle serveru uvedl, že Západ přešel k mentalitě, která ztotožňuje menší a slabší skupiny s dobrem. »Musíme přestat uplatňovat zásadu, že obvykle slabší strana má vždy pravdu, to prostě není pravda,« řekl Musk. »Pokud jste utlačovaní nebo slabší strana, neznamená to, že máte pravdu.«

Na konferenci EJA – celodenním summitu věnovaném nárůstu antisemitismu po útoku Hamásu na Izrael ze 7. října, Musk také hájil společnost X před obviněními z antisemitismu a nenávistných projevů s tím, že svoboda projevu musí být chráněna, i když je kontroverzní. »Neúnavné hledání pravdy je cílem X,« řekl Musk. »A umožnit lidem říkat, co chtějí, i když je to kontroverzní, za předpokladu, že to neporušuje zákon, je správné.«

Údajné šíření falešného a zavádějícího obsahu o konfliktu vedlo EU k zahájení vyšetřování společnosti X. A situace se pro Muska ještě zhoršila poté, co progresivní kontrolní skupina Media Matters zveřejnila zprávu, v níž tvrdí, že společnost X umisťovala reklamy významných společností vedle údajně neonacistických příspěvků.

Zpráva Media Matters nakonec vyvrcholila odlivem inzerentů, když své reklamy z webu stáhlo několik společností, včetně gigantů jako Apple, IBM, Disney a Coca-Cola. Podle zprávy deníku New York Times by to pro společnost X mohlo znamenat ztrátu až 75 milionů dolarů.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here