ChatGPT nemůže diskutovat o aktuálních událostech, má jasné datum ukončení znalostí

Služba ChatGPT změnila pravidla hry v oblasti umělé inteligence a na začátku letošního roku se stala nejrychleji rostoucí webovou platformou vůbec, protože miliony lidí po celém světě se vrhly na komunikaci se systémem, který dokáže napodobit lidskou konverzaci.

Systém však není schopen odpovídat na otázky týkající se aktuálních událostí, protože má datum ukončení znalostí v září 2021.

Když se například společnost Fox News Digital pokusila ChatGPT položit otázky týkající se aktuálních událostí, například zda bylo možné zabránit implozi ponorky Titan nebo jaká obvinění tento měsíc postihla Huntera Bidena, chatbot odpověděl, že nemá znalosti o aktuálních událostech po září 2021.

Chatbot dále uvedl, že motivací pro datum ukončení »je dát uživatelům jasně najevo, že si nemusím být vědom nedávného vývoje nebo aktuálních informací.«

»Je důležité mít na paměti, že veškeré odpovědi, které poskytnu o událostech, novinkách nebo technologiích po září 2021, vycházejí z mého školení a nemusí odrážet nejaktuálnější informace,« uvedl chatbot.

ChatGPT běží na systému Generative Pre-training Transformer-4, což znamená, že není připojen k internetu a místo toho k vytváření odpovědí uživatelům používá pouze materiály, na kterých byl vyškolen.

Jaká je historie AI?

»ChatGPT není připojen k internetu a občas může produkovat nesprávné odpovědi. Má omezené znalosti o světě a událostech po roce 2021 a může také občas produkovat škodlivé pokyny nebo neobjektivní obsah,« uvádí OpenAI na svých webových stránkách.

Služba ChatGPT byla uvedena na trh v listopadu a do ledna se rychle rozrostla na 100 milionů aktivních uživatelů měsíčně, čímž se stala nejrychleji rostoucí uživatelskou základnou vůbec. Jeho vydání se stalo zlomovým okamžikem pro technologickou komunitu a podnítilo další laboratoře umělé inteligence k vytvoření srovnatelných nebo ještě inteligentnějších programů.

Co umí Bard od Googlu?

Například společnost Google v březnu vydala svou verzi chatbota s názvem Bard. Tento systém se nesetkal se stejným ohlasem jako ChatGPT, ale v jednom důležitém aspektu je s ChatGPT v ostrém kontrastu: Bard dokáže prohledávat internet a odpovídat uživatelům.

Bard dokáže uživatelům odpovídat na aktuální události, jako jsou nepokoje v Rusku, díky prohledávání internetu prostřednictvím zpravodajských článků, sociálních médií a názorů odborníků.

»Bard je vyškolen na obrovském souboru dat zpravodajských článků, což mu dává široký přehled o aktuálních událostech,« odpověděl Bard na otázku, jak je schopen odpovídat na otázky týkající se aktuálních událostí, s tím, že systém také čerpá odpovědi ze sociálních médií a od odborníků, kteří se k tématu veřejně vyjádřili na internetu.

»Když položíte systému Bard otázku týkající se aktuálních událostí, dokáže ve své znalostní databázi vyhledat relevantní zpravodajské články a poskytnout vám souhrn nalezených informací.«

Vývojáři technologií jdou s výkonnými systémy ještě o krok dál a pracují na vytvoření vyhledávačů integrovaných s umělou inteligencí. Například společnost Google v květnu zveřejnila experimentální službu Search Generative Experience neboli SGE, která do výsledků vyhledávání integruje odpovědi generované umělou inteligencí.

»Řekněme, že hledáte snímatelné tapety, kterými byste si vylepšili vzhled svého bytu,« uvedl Google ve svém blogovém příspěvku oznamujícím experimentální systém, přičemž odpověď generovaná umělou inteligencí by zahrnovala rychlá fakta, »například zda se dají snadno odstranit«, a také by poskytovala »seznam stylových možností, včetně ceny, hodnocení zákazníků a odkazů na nákup«.

(jb)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy