Na Rajchlově demonstraci promluví i Zeman. Exprezident podpořil spojení s Haškem

Předseda strany PRO Jindřich Rajchl našel společnou řeč s exprezidentem Milošem Zemanem. Na dnešní tiskové konferenci v Praze bývalou hlavu státu označil za jednu ze dvou nejvýznamnějších osobností polistopadového vývoje. Kvitoval, že mu Zeman na včerejší schůzce pochválil snahu o sjednocování neparlamentní opozice. Na mysli měl především spojení s exhejtmanem Jihomoravského kraje a bývalým místopředsedou ČSSD Michalem Haškem. Právě ten na tiskové konferenci PRO představil své vize.

»Bylo to první téma při návštěvě prezidenta Miloše Zemana. Vyslovil pochvalu Michalu Haškovi, že se silné osobnosti dokázaly dohodnout, upozadily svá ega, aby vyhověly přání voličům nefragmentovat neparlamentní opozici, která má jako jediná šanci na pozitivní změnu pro občany. Jde o to, spojit síly proti rozvratu, který způsobuje vláda pětidemoliční bídy,« řekl Rajchl.

Zeman podpořil demonstraci, kterou strana PRO svolává na Václavské náměstí na 23. březen. Na loňských třech setkáních nazvaných Česko proti bídě a Česko proti vládě se pokaždé sešlo na stejném místě okolo 100 tisíc občanů. O tom, že by se exprezident chtěl stát členem PRO, nepadla řeč. »Bylo by mi ctí, ale nedovolil bych si mu to navrhovat. Je to jedna ze dvou nejvýznamnějších osobností polistopadového vývoje a nepředpokládám, že po letech politického života, co má za sebou, by do něj znovu aktivně vstupoval,« uvedl šéf PRO. Včerejší setkání označil jako obohacující. »Máme společný zájem o historii a bavili jsme se o spoustě zajímavých věcí. Byl nesmírně přátelský a příjemný. Pozval jsem ho na 23. března. Demonstraci podporuje a zúčastní se jí minimálně zdravicí. Nevyloučil ani, že dorazí osobně,« řekl Rajchl.

O angažmá Michala Haška, který se postavil do čela nově ustavené Jihomoravské krajské organizace, uvedl, že mnozí tento krok nechápou, ale čas ukáže, že to je »správné a jediné možné řešení«. »Pokud chceme změnu, nelze opozici dále štěpit,« uvedl Rajchl s tím, že exhejtman plánoval založit vlastní stanu. »Tahle spolupráce ukazuje, že nejsme extrémní pravicí, jak jsme někdy nálepkováni. Naopak nabízíme jasná řešení a především odbornost v kontrastu s amatérismem současné vlády. Nejsme tu od toho, abychom dokola opakovali, jestli za problémy může Putin, Babiš nebo Fiala, ale abychom našli konkrétní řešení,« uvedl předseda PRO s dodatkem, že jeho strana zastává »národně konzervativní« směr.

Jako konzervativní označil své postoje na tiskové konferenci i sám Hašek. Na této pozici podle svých slov stál i v ČSSD, do které vstupoval, když jejím předsedou byl právě Miloš Zeman. »Spousta věcí se mi v politice podařila, ale udělal jsem i chyby, za které jsem tvrdě zaplatil. Měl jsem čas na sebereflexi a přemýšlel, zda bych mohl být přínosem. Vstupuji do strany PRO, která má sice nálepku pravicové strany, ale já si nesu své levicově konzervativní vidění,« řekl Hašek a dodal, že nechce být na jižní Moravě »béčkem« Sociální demokracie.

Dnes prý již neplatí dělení na levici a pravici. Hybatelem politického dění je konzervativní a liberální vidění světa. Jako příklad konzervativního postoje uvedl, že manželství je svazkem výhradně muže a ženy. Dodal, že návratem do politiky opouští »komfortní zónu advokacie«, kdy si »užíval v uvozovkách klidných časů«.

Podle svých slov by nikdy nevěřil, co dokáže za dva roky vláda Petra Fialy s Českou republikou udělat. »To, co předvádí Fialova vláda v domácí a zahraniční politice, je naprosto nepřijatelné. A moje původní SOCDEM dnes mlčí a sponzorují ji stejné lidé, ti, co dostali na Pražský hrad pana prezidenta Pavla,« kritizoval Hašek.

Jako další konzervativní téma vytičil nedotknutelnost Benešových dekretů. »Přicházím, abych znovu zvedl a položil na stůl téma Benešových dekretů. Téma pro řadu politiků vyhaslé, ukončené, neaktuální. A já říkám: v žádném případě! Benešovy dekrety platí a jejich nedotknutelnost by měla být jasně deklarována politickou elitou České republiky,« uvedl Hašek s dodatkem, že byl nepříjemně překvapen kroky Petra Pavla a jeho aktivním jednáním s rodinou Lichtenštejnů.

Jeho slova potvrdil i 1. místopředseda PRO Petr Vacek, podle něhož byla tato otázka »jednoznačně vyřešena bez jakýchkoli pochybností« a na základě mezinárodnho práva. »Není místo nabízet jakékoli kompromisy,« konstatoval Vacek.

Další prioritou je podle Haška ústavně zakotvit  ochranu vody nejen na jižní Moravě, ale po celé republice. Vodu označil za vzácnou přírodní surovinu a naše národní bohatství. Dále navrhl, že stejně jako má Armáda ČR aktivní zálohy, mělo by totéž fungovat i u Integrovaného záchranného systému. Bývalí policisté, celníci či příslušníci vězeňské služby by podle něj měli v krizových situacích fungovat jako aktivní zálohy při situacích, jako jsou povodně, tornádo či například hledání ztracených lidí.

»Těším se na spolupráci na celostátní úrovni, i když vím, že nás čeká těžká práce. Vláda dělá vše pro to, aby se zabetonovala ve svých pozicích. Aby vyhrála, snaží se protlačit například korespondenční volby,« řekl Hašek s tím, že i současný slovenský premiér Robert Fico začínal tak, že se sjednocovaly malé subjekty a následně se straně SMER povedlo opakovaně vyhrát volby a nese odpovědnost za Slovenskou republiku.

Na přímou otázku iportaL24.cz ohledně korespondenční volby exhejtman odpověděl, že při současné definici volebního práva v ústavě existuje především problém z důvodu naplnění požadavku tajnosti volby. »Pro mě je ještě v této souvislosti zvláštní jedna věc. Současná vládní kolice se může přetrhnout poslaneckým návrhem, nikoli standardním vládním návrhem, s komplexním připomínkovým řízením, stanovisky legislativní rady a dalších věcí, aby zakotvila korespondenční volbu pro volby do Poslanecké sněmovny. A já se ptám, kde má Senát? Vždyť máme dvoukomorový parlament. Jak to že není toto volební právo navrhováno i pro senátní volby? Tam už ho nepotřeují. Jak to že takto nebudou volit naši lidé v zahraničí do krajů a obcí?« položil si řečnickou otázku Hašek.

Rajchl připojil, že vláda v této souvislosti lže. Korespondenční volba není zaváděna proto, aby lidé nemuseli chodit na ambasády, to je dle jeho názoru »prachsprostá výmluva«. Zavedení tohoto způsobu volby pro občany žijící v zahraničí označil jako otevření Pandořiny skřínky či vypuštění džina z láhve. Občané žijící v ČR se totiž mohou obrátit na Ústavní soud a domáhat se toho, že neměli stejná práva jako jejich krajané žijící v zahraničí, čímž se může velmi rychle korespondenční volba přenést na celé území České republiky. »Vláda si chce vylepšit svoje šance na znovuzvolení. Je to, jako když v poločase ve fotbale prohráváte 0:3, ale na střely na branku vedete 10:3. Předáte návrh na změnu pravidla, kdy o vítězi rozhodují právě střely na branku. Korespondenční volba je jen snaha změnit pravidla, aby vyhovovala vládě. Kdyby nevyhovovala, nikdy by ji neprosazovali. Jde jim jen o vlastní koryta,« doplnil Haška Rajchl.

Své vize dnes přednesli i místopředsedové jihomoravské organizace. Bývalá náměstkyně primátora města Brna za KDU-ČSL a dlouholetá starostka brněnských čtvrtí Maloměřice a Obřany Klára Liptáková mluvila především o rodinné politice a o diskutovaném tématu manželství pro všechny, jež jednoznačně odmítla. Druhý místopředseda Jozef Regec na ni navázal se slovy, že nebýt rodiny, nemohl by se věnovat sportu, který miloval a dosáhnout výsledků, jichž v cyklistice dosáhl. »Otázka sportu mě tíží. Vláda dává na sport 6,9 miliardy korun, díky tomu je podfinancovaný a nedoceněný. Města, kraje a obce přidávají dalších 14 miliard korun, což je dostačující pro region, ale ne pro stát, který by měl být tím vůdčím, který bude dávat finanční prostředky, abychom vychovávali mládež,« dodal někdejší československý cyklistický reprezentant, jejž proslavil především legendární Závod míru, a v letech 2010 až 2016 senátor za obvod č. 49 – Blansko.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

  1. Pan prezident Zeman by měl opozici doporučit, aby se pokusila při projednávání změn volebního zákona ve sněmovně také udělat něco s voličskými průkazy, které jsou kusem obyčejného papíru, balíky se jich válí nejen před volbami na každém obecním úřadě a zjistit pro kontrolu rozdíl mezi celkovým počtem vydaných a odevzdaných průkazů prakticky není podle regulí volebního zákona možné.
    Upozornil jsem na to jeho volební štáb mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby, když jsem jako člen volební komise zaznamenal jisté zvláštní jevy odehrávající se ve volebním okrsku před a v průběhu hlasování v prvním kole, a možná i proto ve druhém kole nakonec pan Zeman souboj s panem Schwarzenbergem vyhrál.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy