Home Domácí Nemocnice odkládají neakutní plánované zákroky, akutní péče zůstane zachována

Nemocnice odkládají neakutní plánované zákroky, akutní péče zůstane zachována

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Nemocnice se připravují na omezení péče. Od 1. prosince jim bude na směnách chybět více než 6100 lékařů, kteří podali výpovědi z přesčasové práce. Situaci výrazně pocítí pacienti. Akutní péče sice zajištěna bude, plánované zákroky se ale budou odkládat. Už nyní nemocnice obvolávají pacienty a přesouvají jim termíny naplánovaných zákroků.

Rozbuškou ke vzniku protestu nespokojených lékařů bylo přijetí novely zákoníku práce, která navýšila doktorům maximální možný objem dobrovolných přesčasových hodin z dosavadních 416 na dvojnásobek. Znemožnila také dosud běžnou praxi navázat přesčasy na směnu a odsloužit celkově až 24 hodin. V reakci na to začali lékaři podávat od prosince výpovědi z přesčasů. Podle informací České lékařské komory podalo výpověď z přesčasů více než 6100 lékařů.

»Problém je v tom, že hned na začátku ministerstvo zdravotnictví se zástupci zdravotníků vůbec nekomunikovalo,« uvedla pro iportaL24.cz místopředsedkyně zdravotnického výboru Sněmovny Karla Maříková (SPD). Připomněla, že za vznik současné situace může právě novela zákoníku práce, která je reakcí na nařízení Evropské unie. Pravdou také podle ní je, že dohody o přesčasové práci se kvůli nedostatku zdravotního personálu zneužívaly a cyklily. »Mladí lékaři bez specializace mají nízké platy a díky těmto dohodám si zlepšovali finanční situaci. Nicméně chápu, že se jim to nelíbí, že navýšení počtu přesčasových hodin považují za jakýsi podraz,« dodala.

Příští čtvrtek se koná mimořádná schůze Sněmovny právě k zákoníku práce, kde by se měla přijmout novela vracející počet dobrovolných přesčasových hodin pro lékaře na původní stav, tj. 416 hodin ročně. Podle Maříkové další vývoj záleží na tom, zda lékaři po přijetí novely stáhnou výpovědi z přesčasů. Podle dosavadních vyjádření lékařů jim však toto stačit nebude, trvají na zvýšení základní mzdy či platu a výpovědi z přesčasů stahovat nechtějí. To samozřejmě bude pro řadu zdravotnických zařízení znamenat omezení péče. Maříková uvedla, že například v jejím Karlovarském kraji se bude uzavírat dětské oddělení, protože právě z tohoto oddělení dalo nejvíce lékařů výpověď. »Takže nějaká zařízení to určitě zasáhne, ale já věřím, že nakonec dojde k nějaké dohodě, aby se situace stabilizovala a nebyla dále omezována zdravotní péče,« uvedla.

Je podle ní zřejmé, že požadavkům lékařů nemůže být stoprocentně vyhověno, ale obě strany by měly dospět k určitému kompromisu. »Pokud ani jedna strana nebude chtít ustoupit, tak to je problém a bohužel doplatí na to pacienti,« dodala Maříková.

Ruší se plánované operace

Většina nemocnic zatím deklaruje, že k omezení akutní péče by nemělo dojít. Některé ale ruší plánované operace či vyšetření a provoz ambulancí.

»V tuto chvíli můžeme uvést, že jsme již odložili neakutní ambulantní péči a dlouhodobě plánované výkony tak, abychom byli schopni zajistit urgentní neodkladnou péči,« sdělil ČTK mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Petr Sulek. Největší problémy nemocnice čeká na oddělení interny, pediatrie, dětské chirurgie a na pracovišti rentgenu, kde může být omezena i akutní péče. Výpovědi z přesčasů podalo v Krči 160 lékařů.

Ve Fakultní nemocnici v Motole slouží 765 lékařů, přesčasovou práci vypovědělo 245 z nich. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze podle mluvčí Marie Heřmánkové podala výpověď z přesčasové práce asi čtvrtina lékařů. Odhaduje, že provoz bude omezený asi o 20 procent.

Velké změny neočekává FN Královské Vinohrady. »Akutní péči omezovat nebudeme a vzhledem k tomu, že jsou již vypsané služby a provoz pokryjeme, zatím neuvažujeme omezovat ani elektivu (plánované operace),« uvedla mluvčí Tereza Romanová.

Ve FN Bulovka budou podle mluvčí Evy Libigerové na většině pracovišť omezeny plánované výkony a provoz ambulancí vyjma akutních. V nemocnici se k protestu přidalo 223 lékařů.

Prosincové přesčasy odmítly na jižní Moravě sloužit stovky lékařů. Nemocnice počítají se zajištěním akutní péče, plánované zákroky však omezí a upozorňují na delší čekací dobu u vyšetření.

Ve FN Brno podalo výpovědi z přesčasů přibližně 450 lékařů, což je asi třetina ze všech lékařů. Akutní, neodkladné a superspecializované péče by se to ale dotknout nemělo.

Svatoanenská nemocnice v Brně eviduje u zhruba 500 kmenových lékařů 160 výpovědí. Úrazová nemocnice eviduje 46 výpovědí z přesčasů a Nemocnice Milosrdných bratří 57. Akutní péče bude zajištěna ve stejném rozsahu jako dosud a plánové zákroky budou částečně omezeny.

Výpovědi z přesčasů se dotknou také péče v krajských nemocnicích. Podobná situace je i v ostatních krajích.

Pacienti musí počítat s delší čekací dobou

»V Pardubické nemocnici bylo vypovězeno 43 procent dohod o pracovní činnosti, asi 180 výpovědí z celkových 380, což je velké číslo. Bez těchto dohodářů, kteří standardně pracují na hlavní pracovní poměr, nejsou schopny naše nemocnice zajistit péči v plném rozsahu. V Pardubické nemocnici jde o výpadek asi 50 procent dlouhodobě plánované péče, v Orlickoústecké nemocnici prakticky celé,« uvedl hejtman kraje Martin Netolický (3PK/SOCDEM).

Výpovědi z dobrovolných přesčasů podalo v Olomouckém kraji zhruba 260 lékařů. Nejvíce jich odřeklo přesčasy ve FN Olomouc a v Nemocnici AGEL Prostějov, kde do nich v prosinci nenastoupí po stovce lékařů. Vedení nemocnic shodně tvrdí, že to neovlivní provoz zdravotnických zařízení a plánované operace nebudou odkládány.

Přesčasové služby v nemocnicích v Plzeňském kraji vypověděly desítky lékařů. Provoz nemocnic by v prosinci neměl být vážněji omezen.

V pěti nemocnicích zřizovaných Středočeským krajem podalo výpovědi z přesčasové práce v prosinci 325 lékařů, je to zhruba třetina ze všech sloužících. Někde proto budou muset omezit plánované výkony, například v Kolíně odhadují pokles o 15 až 20 procent. Akutní péče by se omezení týkat neměla. Z krajských nemocnic zasáhnou podané výpovědi nejvíce chod nemocnice v Kladně, kde budou namísto šesti operačních sálů v provozu tři nebo čtyři.

Krajské nemocnice na Vysočině předpokládají, že budou omezovat péči. Někde zruší plánované operace, jinde musí lidé počítat s delší čekací dobou v ambulancích. K protestu se zapojí lékaři ve všech pěti nemocnicích, jejichž zřizovatelem je kraj. Jen v Nemocnici Jihlava přesčasy vypovědělo asi 150 lékařů. Pacienty, kterých se dotkne zrušení plánovaného zákroku, bude nemocnice informovat.

Nemocnice Karlovy Vary uzavře dětské oddělení

K omezení plánovaných operací mohou přistoupit i některé jihočeské nemocnice. Protest by ale chod nemocnic neměl zásadně ovlivnit a pacienti žádnou změnu prakticky nezaznamenají. Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) je situace v kraji jiná než jinde v republice, protože v regionu není státní nemocnice.

Na omezení plánovaných operací i ambulantní péče se od prosince musí připravit také pacienti nemocnic v Moravskoslezském kraji. Ve FN Ostrava odmítá nastoupit na přesčasy 234 lékařů, což je zhruba třetina, v Městské nemocnici Ostrava odvolalo souhlas s prací přesčas 136 lékařů.

Ve FN Hradec Králové a v nemocnicích Královéhradeckého kraje vypovědělo dohody o přesčasech zhruba 550 z asi 1700 lékařů, tedy přibližně 32 procent. Také zde některé nemocnice přistoupí od prosince k omezení plánované neakutní péče.

Výpovědi lékařů z přesčasů omezí v Karlovarském kraji zřejmě jen provoz dětského oddělení v nemocnici Karlovy Vary. Bude zavřené zřejmě posledních devět dní v roce. V provozu zůstane novorozenecké oddělení a centrum intenzivní péče pro nedonošené novorozence.

Podle Sekce mladých lékařů České lékařské komory přesčasy v celé ČR vypovědělo 6100 lékařů z 13 000, kteří v nemocnicích slouží. Protestující žádají úpravy zákoníku práce ohledně maximálního počtu přesčasů a 24hodinových služeb, na kterých už podle nich panuje s ministerstvy práce a zdravotnictví shoda, a zvýšení základní mzdy bez přesčasů na 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy. V úterý odbory a zástupci ČLK odmítli nabídku ministerstva, která by zvýšila tarify ve státních nemocnicích o pět procent. Nedotkne se podle nich všech lékařů. Znovu se sjedou v pondělí odpoledne.

(jad)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here