Nový módní trend? V Německu se stačí vydávat za Ukrajince a máte vystaráno

V Německu bylo přistiženo množství lidí, kteří se vydávali za uprchlíky z Ukrajiny. Jednalo se především o Rumuny, kteří se vydávali za uprchlíky z konfliktní zóny a žádali o podporu od úřadů. Dostali všechny podmínky: ubytování, stravu a pomoc v kteroukoli hodinu. Podle vyšetřování bylo jen na jihozápadě Německa více než 1300 takovýchto případů.

Problém nastal, když si několik dobrovolníků uvědomilo, že mnozí z takzvaných uprchlíků nemluví ukrajinsky, což je také zaujalo. Jen na jihozápadě se našlo více než 1300 lidí, kteří nebyli z Ukrajiny, ale pouze se za ně vydávali, upozornil rumunský server Observator.

Právě Rumuni se objevují na místech, kde úřady nabízejí pomoc uprchlíkům. Říkali, že opustili oblast konfliktu a potřebují podporu, stejně jako všichni uprchlíci. Bylo jim poskytnuto vše: ubytování, strava a pomoc po celou dobu. Rumuni využili situace na Ukrajině a dobré vůle berlínských úřadů. Německo je jednou ze zemí, které podle posledních údajů Rady Evropy přijaly více než milion Ukrajinců. Těm, kteří přijeli, se dostalo okamžité ochrany a podpory.

Válka na Ukrajině vyvolala v únoru 2022 největší uprchlickou krizi v Evropě od druhé světové války. Statisíce Ukrajinců jsou v Německu a dalších zemích registrováni jako váleční uprchlíci. Oficiálně nesmějí zemi opustit muži mezi 18 a 60 lety, kteří jsou způsobilí k vojenské službě, ale mnohým se přesto podařilo odejít.

Podle odhadů OSN je na Ukrajině 3,7 milionu vnitřně vysídlených osob a dalších 6,3 milionu uprchlíků v jiných zemích. »Deset milionů lidí, kteří nežijí ve svých domovech,« řekl koncem minulého měsíce vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. Mezi nimi je i 1,3 milionu Ukrajinců, kteří uprchli do Ruska.

Zelenský chce peníze posílat domů

Volodymyr Zelenský chce, aby peníze ze sociální pomoci rozdělované ukrajinským uprchlíkům v různých evropských zemích putovaly přímo do ukrajinského rozpočtu a rozděloval je Kyjev. Podle ukrajinského prezidenta by takový postup podpořil ukrajinskou ekonomiku.

V rozhovoru, který v neděli odvysílala německá veřejnoprávní televize ZDF, ukrajinská hlava státu uvedla, že evropská pomoc pro ukrajinské uprchlíky by měla být rozdělována prostřednictvím kyjevské vlády. Německý novinář, který se Zelenským dělal rozhovor, poznamenal, že jen do Německa přišlo 200 000 ukrajinských mužů ve vojenském věku, a zeptal se, zda by německá vláda neměla zvážit snížení sociální pomoci pro tyto muže, aby ušetřené peníze mohly být použity na přímou podporu Ukrajiny.

»Pokud chce vláda Ukrajincům pomoci, je to obdivuhodné. Například někdo, kdo opustil zemi a usadil se v Německu, kde dostává peníze. A děkuji za podporu našich občanů. Ale někdy lidé dostávají podporu jak od země svého nového pobytu, tak od ukrajinské vlády. To se stává. Nemluvím zde konkrétně o Ukrajincích v Německu, ale popisuji obecné myšlenky. Vždycky jsem říkal, že by pro nás bylo mnohem lepší, kdyby Německo podporovalo Ukrajince tím, že by přidávalo peníze do ukrajinského rozpočtu. Ukrajina by pak tyto peníze přerozdělovala podle toho, kde se ten člověk nachází,« řekl Zelenský.

Ukrajinský prezident vysvětlil, že část ukrajinských peněz v současné době zůstává v Evropě, protože když lidé utíkali před válkou, brali si své peníze s sebou. Když pak EU začala pomáhat ukrajinským uprchlíkům, peníze, které šly na pomoc Ukrajincům, ve skutečnosti zůstaly v zahraničí a přelily se do ekonomik jiných zemí. »Nakonec naše peníze odešly a evropské peníze zůstaly tam, kde zůstali ukrajinští občané. Tedy mimo území Ukrajiny. S tím nemám žádný problém. Jen chci, abychom to měli na paměti. Když se mluví o finanční podpoře Ukrajinců, chtěl bych připomenout, kam většina peněz putuje,« řekl Zelenský. Ukrajinský vůdce odmítl paušalizace o ukrajinských uprchlících. »Ve hře je mnoho faktorů. Lidé odešli z různých důvodů. Někteří muži ve vojenském věku dostali oficiální povolení k odchodu. Kromě lidí, kteří nebyli v mobilizačním věku, jsou tu i ti, kteří odešli předčasně, a vysokoškoláci, z nichž většina je od vojenské služby osvobozena.«

Prezident dodal, že je velmi vděčný těm Ukrajincům, kteří se vracejí domů, pracují, platí daně, stimulují ekonomiku a pomáhají ozbrojeným silám Ukrajiny.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy