Nový předseda ČSSD Jiří Paroubek předpovídá brzké zemětřesení na levici

Jiří Paroubek je opět předsedou ČSSD. Nikoli tedy České strany sociálně demokratické jako v letech 2006-2010, ale České suverenity sociální demokracie. Rozhodl o tom sjezd nově pojmenované strany, který se uskutečnil v sobotu v Praze (informovali jsme zde). V rozhovoru pro iportaL24.cz expremiér uvedl, že hodlá i nadále usilovat o vytvoření silného levicového bloku, k čemuž by mohlo přispět personální zemětřesení, jež předpovídá jak SOCDEM, tak komunistům po červnových parlamentních volbách…

Co pro vás zvolení znamená? Byl to významný den v politické kariéře?

Samozřejmě je to jeden z významných dnů, které jsem zažil. Jsem rád, že jsem se nakonec nechal umluvit svými spolustraníky k tomu, abych kandidoval na funkci předsedy ČSSD. Je to určitý impuls v mém životě, protože nové věci vám vždycky přinášejí i novou výzvu.

Výzvou je dát dohromady levici a zajistit jí důstojnou politickou reprezentaci, protože to, co zatím na levici funguje, je paběrkování. Obě dvě tradiční levicové strany vypadly z Poslanecké sněmovny a živoří v Senátu. Jde o to překonat určité animozity a ideologické předpojatosti, které tady mezi levicovými stranami jsou. Domnívám se, že pokud se pro volby do Poslanecké sněmovny podaří vytvořit silný levicový volební blok, může být velmi úspěšný a může se pohybovat mezi deseti a patnácti procenty hlasů. A jedním z rozhodujících pilířů tohoto bloku může být právě ČSSD.

Vaše statutární místopředsedkyně Volfová v hotelu Ambassador Zlatá husa znovu zmínila, že Sociální demokracie odkopla tradiční značku. Oproti tomu zní hlasy předsedy SOCDEM Michala Šmardy, že jste jako malé děti, a dokonce podnikne i právní kroky. Co vy na to? Není to opravdu krádež?

Já pana Šmardu nesleduji. Je to opravdu politický mimoň a politický plankton. Faktem je, že vzdát se značky, toho brandu, který v minulosti, ať už politické straně nebo firmě přinášel vynikající úspěchy, je hloupost. A pokud tu hloupost oni udělali, tak mohou jenom plakat, protože my jsme tu značku zvedli. Když se dělá velký úklid a lidé dávají na ulici věci, které už se jim doma nehodí, pak přece to, když si je někdo přisvojí a z ulice vezme domů – což byl tento případ – nemůže být označeno za krádež. Myslím si tedy, že pokud pan Šmarda takhle hovoří, měl by zklidnit hormony a přemýšlet o tom, co udělal v minulosti špatně, a hlavně co dělají špatně ve své politice.

Měli jsme možnost se dohodnout, nabízel jsem jim spolupráci. Oni ale podanou ruku odmítli. Nechají se řídit proamerickou skupinou lidí, kteří jim slíbili nějaké peníze a vstup do médií. Zatím se to daří, ale čím víc tam vstupují, tím horší výsledky ve volebních průzkumech mají. A to i přesto, že agentury pro výzkum veřejného mínění jsou také součástí mainstreamu a jsou postaveny tak, aby to mínění formovaly. Takže – tahle politika, co vedou hoši v Lidovém domě, nemá perspektivu.

Nicméně, říkal jste, že chcete sjednotit levici s ohledem na parlamentní volby v roce 2025. Jak moc je to reálné nejen s ohledem na tenhle spor o značku, ale i třeba odlišné názory SOCDEM na přijetí eura či válku na Ukrajině v porovnání s vaší stranou? Navíc ani vaše námluvy s komunisty nedopadly…

U komunistů nedopadly námluvy, jak jste to vy sám nazval, úspěšným způsobem jenom z důvodů osobních, nic jiného v tom nebylo. A já doufám, že tyhle osobní důvody odpadnou po volbách do Evropského parlamentu. Jak to tak vypadá, ty strany mají nakročeno k tomu, aby ani v novém Evropském parlamentu neměly zastoupení, protože v průzkumech veřejného mínění to zatím vypadá někde mezi třemi čtyřmi procenty hlasů. A je to samozřejmě škoda. Zejména komunisté by mohli mít, kdyby dneska udělali něco spektakulárního, něco, co by ukázalo, že jsou součástí levicového bloku, velkou naději. Pro mě nepochopitelně si ale vzali na kandidátku do Evropského parlamentu místo několika dalších kandidátů z jiných levicových stran odpadlíky od pana Rajchla. Nevím, jaký politický výtlak ti lidé mají.

To jsou politické chyby, kterých se komunisté dopustili. A Sociální demokracie? Jsem přesvědčen, že existuje celá řada funkcionářů, kteří mají ještě rozum, kteří uvažují mozkem a s nimiž je možné se domluvit na spolupráci. Ale pan Šmarda mezi ně nepatří. Určitě je to velmi dobrý starosta Nového Města na Moravě. To je jeho úroveň, na víc nestačí.

Čili mám tomu rozumět tak, že předpovídáte personální zemětřesení v obou dvou tradičních levicových stranách po červnových volbách?

Pokud se podíváte na to, co zatím ukazují průzkumy veřejného mínění, pak to ani jinak dopadnout nemůže.

Na sjezdu jste apeloval na budování pevné struktury ČSSD. Jak moc velká práce před vámi teď stojí? Budete objíždět kraje?

Určitě je budu objíždět nejen já, ale i místopředsedové. Například hledáme ještě vhodnou personáž v Jihomoravském kraji, protože tam zatím nemáme tolik členů, kolik bychom si představovali. Chtěli bychom najít současného nebo bývalého starostu významnějšího města, nebo třeba i vesnice. Ale také hledáme nové, šikovné lidi. Jak jsem naznačil v závěru svého projevu na sjezdu, a beru to naprosto vážně, naše práce musí být prostoupena světlem idealismu. Právě idealismus může nahradit i nedostatek peněz a nedostatek organizace, přičemž lidé, které jsem na našem sjezdu viděl, idealismus projevují.

Součástí toho idealismu je vřelý vztah ke značce ČSSD, alespoň u většiny členů. Jak reálné je však podle vašeho názoru dostat do strany i nové lidi, nepolíbené politikou, většinou mladé?

Ono se stačilo na tom sjezdu rozhlédnout. Byla tam řada mladých hezkých dam. Jako chlap jsem rád, že jsem je viděl. Nechci říci něco nevhodného ve vztahu k mladým ženám, ale kdybych byl o čtyřicet let mladší, tak bych se o takhle krásné dámy klidně i třeba ucházel, ačkoli vím, že kromě limitu v podobě věku je to dnes i otázka nějakého obtěžování a takových věcí…

Čili o nové členy nemáte obavu?

Noví lidé přijdou, když uvidí, že se tu přináší něco nového. Myslím, že i na sjezdu zazněly projevy, které byly, aniž bych to chtěl přehánět, něčím neobvyklým. Jak svým stylem, tak obsahem a kvalitou. Na to by se nikdo z vládní koalice, nebo dokonce pan Šmarda, nezmohl.

Jak jste neznačil, cílem pro ČSSD budou volby, které nás čekají za rok a půl, ale – jak ČSSD přistoupí k volbám do Evropského parlamentu, jež jsou v plánu na počátku června?

Samozřejmě musíme zvážit, jestli je reálné, abychom kandidovali samostatně, protože do eurovoleb zbývá krátká doba, v podstatě jen několik týdnů. To by vyžadovalo ještě pár zajímavých osobností, s kterými bychom se shodli na principech politiky, aby měli stejný pohled na svět jako my.

Ale na podzim budou následovat volby krajské a předpokládám, že ve většině krajů už budeme kandidovat. Někde samostatně, jinde v koalicích. Budeme hledat levicové partnery a středové partnery.

Petr Kojzar

FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy