Home Domácí NRZP předala Sněmovně petici za zvýšení příspěvků na péči

NRZP předala Sněmovně petici za zvýšení příspěvků na péči

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Petici za zvýšení příspěvků na péči s 13 350 podpisy předala dnes sněmovnímu petičnímu výboru Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Požaduje dávku zvednout od ledna o deset procent. Výbor se bude podle svého předsedy Tomia Okamury (SPD) peticí co nejdříve zabývat a uspořádá její veřejné projednání.

»Ve výboru panuje shoda, že je zvýšení dávky potřebné,« dodal Okamura. Ve Sněmovně je opoziční návrh na zvýšení příspěvku o deset procent. Vláda ho odmítla. Koalice o úpravě dávky jedná.

»Ministerstvo práce nám již dlouho slibuje, že příspěvek na péči zvýší… Vláda to neustále odkládá, proto jsme udělali petici, protože se něco jiného říká a něco jiného koná,« uvedl Krása. Podle něj se 13.350 podpisů sesbíralo za šest týdnů. »Svědčí to o špatné situaci, kdy lidé potřebují pomoc,« míní Krása. Poukázal na inflaci a zdražování.

Příspěvek se vyplácí od roku 2007. Postižení a senioři si za něj mají zaplatit opatrování v zařízení či doma. Dospělí dostávají podle své závislosti na pomoci měsíčně 880, 4400, 12 800 a 19 200 korun a děti 3300, 6600, 13 900 a 19 200 korun. Rada navrhuje zvýšení příspěvků pro děti a dvou nejvyšších dávek pro dospělé o deset procent. Nejnižší částku pro dospělé by pak zvedla z 880 na 2000 korun a druhou nejnižší ze 4400 na 6400 korun. Roční výdaje na přidání spočítala na 6,5 miliardy korun.

Novelu s návrhem NRZP, která by měla platit od ledna, předložili poslanci ANO. Vláda s předlohou nesouhlasila. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) opakovaně uvedl, že na potřebě navýšení podpory má koalice shodu a nyní jedná o částkách. Dávka by se mohla upravit od července. Jurečka zmínil, že by chtěl podpořit hlavně péči v domácím prostředí. Peníze na přidání resort práce v připravovaném rozpočtu ale nemá. Chystané změny a navýšení dávky zmínili dnes na tiskové konferenci i koaliční poslanci z petičního výboru.

Podle Okamury je ve výboru shoda na tom, že je navýšení příspěvku potřebné. Výbor požadavek rady na zvýšení dávky projedná veřejně. »Budeme se tím v nejkratším možném termínu zabývat,« uvedl Okamura.

Zároveň NRZP rozeslala otevřený dopis poslancům, ve kterém je žádáme, aby návrh zákona zařadili na dnes zahájenou schůzi.

Dva nejvyšší příspěvky se na nynější hodnotu zvedly naposledy od pololetí 2019, ale jen lidem v domácí péči. Opatření ji mělo podpořit. Loni v lednu se tyto dvě nejvyšší dávky dorovnaly i klientům v domovech seniorů a v ústavech. Zákonodárci tak chtěli dostat víc peněz do zařízení. Poprvé po zavedení se příspěvky zvyšovaly v roce 2016, a to o desetinu. Předtím se v roce 2011 kvůli tehdejší krizi a nutným úsporám snížila nejnižší dávka z 2000 na 800 korun.

V září příspěvek dostalo 370 100 lidí, o 6100 víc než před rokem. Minulý rok se vyplatilo celkem téměř 36,4 miliardy korun, meziročně skoro o 3,7 miliardy víc. Pro letošek má ministerstvo na příspěvky 37,6 miliardy korun a příští rok podle návrhu 38,02 miliardy korun.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here