Home Pel mel Věda a příroda V Mexiku se spouští kampaň »Adoptuj axolotla« na záchranu ohroženého druhu

V Mexiku se spouští kampaň »Adoptuj axolotla« na záchranu ohroženého druhu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Kampaň nazvaná Adopce axolotla žádá lidi, aby si za pouhých 600 pesos (asi 780 Kč) virtuálně adoptovali jednoho z těchto malých »vodních dráčků«. Deník The Guardian uvedl, že součástí virtuální adopce jsou živě aktualizované informace o zdravotním stavu axolotla. Za méně peněz mohou dárci koupit virtuální večeři pro jednoho z tvorů, kteří jsou v USA poměrně oblíbenými domácími mazlíčky.

Podle vědců, kteří stojí za touto sbírkou, se v hlavním biotopu mexických axolotlů snížila hustota populace za necelá dvě desetiletí o 99,5 %.

Loňská kampaň Adopcexolotla vynesla něco přes 450 000 pesos (585 440 Kč) na experimentální program chovu v zajetí a na obnovu biotopu ve starých aztéckých kanálech v Xochimilcu, jižní čtvrti Mexico City.

Přesto není dostatek prostředků na důkladný výzkum, řekl Alejandro Calzada, ekolog, který pro vládní ministerstvo životního prostředí zkoumá méně známé druhy axolotlů.

Přestože se tento tvor v poslední době těší velké popularitě, téměř všech 18 druhů axolotlů v Mexiku je stále kriticky ohroženo, protože je ohrožuje znečištění vody, smrtelná houba obojživelníků a nepůvodní pstruh duhový.

Zatímco kdysi mohli vědci v Mexiku najít v průměru 6000 axolotlů na kilometr čtvereční, nyní jich je podle posledního sčítání Národní autonomní univerzity pouze 36. Nedávná mezinárodní studie zjistila, že ve volné přírodě zbývá méně než 1000 axolotlů mexických.

Bez údajů o počtu a rozšíření různých druhů axolotlů v Mexiku je těžké zjistit, jak dlouho těmto tvorům ještě zbývá a kde je třeba upřednostnit dostupné zdroje. »Vím jen to, že musíme urychleně pracovat,« řekl Calzada.

Axolotlové se v Mexiku stali kulturní ikonou díky svému jedinečnému vzhledu a podivuhodné schopnosti obnovovat končetiny. Vědci v laboratořích po celém světě se domnívají, že tato léčivá síla by mohla být tajemstvím obnovy tkání a dokonce i uzdravení z rakoviny.

Rozšiřující se urbanizace Mexico City poškodila kvalitu vody v kanálech, zatímco v jezerech kolem hlavního města mohou pstruzi duhoví vytlačit axolotly a sežrat jejich potravu.

Calzada uvedl, že jeho tým stále častěji nachází axolotly uhynulé na chytridovou houbu, což je kožojed, který způsobuje katastrofální úhyny obojživelníků od Evropy po Austrálii.

Podle analýzy mexického rozpočtu na rok 2024 dá vláda prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora během svého šestiletého funkčního období na resort životního prostředí o 35 % méně peněz než minulá vláda.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here