O uspořádání protestu 7. března v Praze zemědělci zatím nerozhodli. Nevládní zemědělské organizace se v pondělí znovu sejdou, aby o případných protestech jednaly. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dnes oznámil, že vláda letos přidá peníze na podporu životní pohody v chovech zvířat a příští rok podpoří dvěma miliardami korun zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění u zaměstnanců v zemědělství. Podobné požadavky byly mezi pěti podmínkami Zemědělského svazu a Agrární komory pro to, aby k protestům nepřikročily.
Ministr jednal s předsedou Zemědělského svazu Martinem Pýchou a prezidentem Agrární komory Janem Doležalem. Podpora z národních zemědělských dotací se podle Výborného letos posílí v programu na podporu životní pohody zvířat z dosavadních 672 milionů korun o 550 milionů korun. Na dvou miliardách korun na slevy na sociálním pojištění zaměstnanců v zemědělství pro příští rok je dohoda s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS), řekl ministr. Cílem je podle něj podpořit zemědělské podniky střední velikosti.
»Dnes jsme se nějakým způsobem posunuli v tom, co pro nás vláda může nějakým způsobem udělat. Nicméně alespoň z mého pohledu tam jsou stále věci, které jsou nedořešené,« řekl po jednání Doležal. V pondělí se podle něj sejdou představenstva Agrární komory a Zemědělského svazu, pozvaní budou zástupci Společnosti mladých agrárníků a Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů. »Opět společně rozhodneme, jestli ty protesty budou. Zda se opravdu uskuteční, nebo je budeme nějakým způsobem korigovat. V tuto chvíli musím říci, že z mého pohledu se to nejeví jako úplně stoprocentní,« dodal Doležal.
Čtěte také: Zemědělci jsou z jednání s Výborným zklamaní, připravují protestní akci
Zemědělský svaz a Agrární komora žádají podpořit zaměstnanost na venkově, nekrátit podporu pro životní pohodu zvířat a vrátit zdanění půdy na úroveň před vládním konsolidačním balíčkem, případně nedanit evropské provozní dotace. Dalším požadavkem je, aby vláda aktivně hájila zájmy českých zemědělců v souvislosti s obchodní dohodou s Ukrajinou, a pátým je maximální možné navýšení mimořádné pomoci zemědělcům, pokud to Evropská komise umožní. Asociace soukromého zemědělství ČR sdružující zejména malé farmáře se k protestu přidat nechce, protože má podle svého předsedy Jaroslava Šebka vlastní náměty, jak zemědělství podpořit.
Splněné podle Doležala nejsou například požadavky na návrat zdanění zemědělské půdy na úroveň před vládním konsolidačním balíčkem nebo na zvýšení národních dotací na úroveň z roku 2022. Výborný po schůzce uvedl, že vytrhovat zdanění zemědělské půdy z konsolidačního balíčku není možné a že odmítá za ministerstvo zemědělství i českou vládu se pustit do souboje národních rozpočtů v dotování zemědělství. Řešením by podle něj mělo být posílení společné zemědělské politiky z rozpočtu EU. Evropskému zemědělství může pode Výborného pomoct také omezení dovozu obilovin a olejnin z Ruska a zajištění toho, aby ukrajinské obilí přepravované bez cla do Evropy končilo v Africe a na Blízkém východě, jak by mělo.
Měnit se podle ministra nebude ani takzvaná redistributivní platba, tedy podpora, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů obhospodařované plochy. Vznikne zároveň systém sledování majetkového propojení podniků, což by zřejmě mělo v zemědělství zabránit podpoře více malých farem jednoho majitele. Pomocí pro střední zemědělce by měla být spolu s penězi na životní pohodu v chovech zvířat také investiční podpora až tři miliardy korun zacílená na střední zemědělské podniky, o které Výborný mluvil už po čtvrteční schůzce se zemědělci. Dosud to pro letošní rok mělo být 1,5 miliardy korun.
Čtěte také: Řešení krize v zemědělství? Zrušit vládu a Green Deal!
Ministr dnes také zopakoval, že vláda bude pokračovat v omezování byrokracie v zemědělství, jako příklad uvedl zrušení podmínky dokládání bezdlužnosti u investičních podpor. Ministerstvo podle něj také zjišťuje rozsah kontrol v zemědělství a jejich potřebnost, cílem je odstranění opakovaných kontrol.
Proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství a proti dovozu ze zemí mimo EU zemědělci uspořádali protest už 22. února. Stovky traktorů tehdy zpomalovaly dopravu ve městech, na hlavních silnicích a u hraničních přechodů. Tři dny předtím část českých zemědělců demonstrovala před ministerstvem zemědělství v Praze, protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali pražskou magistrálu.
(pk, čtk)
FOTO – Josef Šenfeld