Řešení krize v zemědělství? Zrušit vládu a Green Deal!

Traktory dnes zamířily na Prahu. Hlavní město žilo protestem zemědělců. Jeho vyvrcholením byla odpolední demonstrace na Malostranském náměstí, kde se diskutéři ostře vyhranili vůči vládě, politice Green Dealu a také vůči Agrární komoře a Zemědělskému svazu, které se od dnešního protestu distancovaly. Podle mluvčího protestu Daniela Sterzika se povedlo premiéru Petru Fialovi rozdělit zemědělce na hodné a zlé. Šéf pětikoaličního kabinetu na sociální síti X znovu zopakoval, že se pořadatelé protestu netají podporou Kremlu.

»Pan premiér rozdělil zemědělce na hodné a zlé. Hodní si nechají vše líbit, a zlí nemají jinou možnost než jít a říct vládě, že to dělá špatně,« uvedl Sterzik na pódiu.

»Říkali, že máme demokracii, ale když řekneme svůj názor, jsme proruští švábové a dezoláti, protože jen oni mají pravdu,« připojil Bohumír Dufek, předseda Asociace svobodných odborů (ASO). »Nikdy jsem nevěřil, že může státní administrativa zneužít takovým způsobem demonstraci proti nám. To, co předvádějí, je za hranou slušného chování. Takhle se nemůže chovat premiér ani ministr zemědělství. Dělají všechno pro to, aby dehonestovali demonstraci, protože už jim jde o všechno. Mají před sebou letos dvoje volby, proto proti nám používají takové lidi, jako je Doležal a Pýcha, kteří jsou schopni podrazit práci a myšlenky zemědělců v celé Evropě,« zkritizoval šéfy Agrární komory a Zemědělského svazu. »Je potřeba vyhnat lidi v Agrární komoře, protože nezastupují zemědělce, ale jen sami sebe, aby zůstali co nejdéle u svých koryt. Zapomněli, že byli zvoleni proto, že zastupují zájmy organizace, ne jen svoje,« vyzval Dufek.

Agrární komora ČR se sice od dnešní akce distancovala, ale podle mluvčí organizace Barbory Pánkové rozumí frustraci farmářů z přístupu politiků k problémům v zemědělství. Proto farmáře komora vyzvala k účasti při celoevropských protestech ve čtvrtek.

Na dnešní akci přijelo podle informací pořadatelů více než 500 traktorů a dalších cca 4000 lidí v osobních autech. Provoz pražské MHD protest výrazněji nenarušil, ač byly některé tramvajové či autobusové linky dočasně zastaveny. Stovky traktorů a dalších zemědělských strojů přijely do Prahy již brzy ráno. Před 06.00 dorazili protestující před ministerstvo zemědělství, kde později šéfovi rezortu Marku Výbornému (KDU-ČSL) předali dopis se svými požadavky. Ministr slíbil, že na něj odpoví, nicméně jedním dechem dodal, že preferuje spíše jednání u kulatého stolu než v ulicích.

Mezi protestující ale dorazil a diskutoval s nimi. Na rozdíl od premiéra Fialy, který na sociální síti X napsal mj. následující: »Dnešní demonstrace nemá s bojem za lepší podmínky zemědělců mnoho společného. Demonstraci pořádají lidé, kteří se netají např. svou podporou Kremlu a sledují jiné cíle než zájmy zemědělců.«

Účastníci se nicméně ke kontroverzním výrokům předsedy vlády vyjádřili jasně. »Jsme zemědělci, nejsme podporovatelé Ruska, Fialo!!!« stálo na jednom z transparentů. »Píše se – zemědělci proti všem. Položme si otázku: je to spanilá jízda traktorů za pravdu, nebo demonstrace proruských sil? Už teď se k nám hlásí kolegové z Francie, Itálie a Německa. Chtějí společný postup jak dosáhnout dvou cílů – zrušit Green Deal a vládu,« vyzval na pódiu odpolední demonstrace odborník na energetiku Vladimír Štěpán.

»Ohrazuji se proti tomu, že exportujeme myšlenky z Kremlu, Jestli sem někdo dokáže něco donést, tak oni – svoji blbou politiku, která škodí celému státu,« dotkl se Fialova nálepkování i šéf ASO Dufek.

»Petr Fiala tvrdí, že traktory jsou proruské. Ne, pane profesore, ony jsou především protifialovské,« uvedl šéf PRO Jindřich Rajchl, který dorazil do davu zúčastněných po boku své manželky.

Výzvu vyměnit vládu zmínil i další z hlavních organizátorů akce, bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. »Potřebujeme vládu odborníků,« konstatoval.

»Kdybychom se ve vládě zbavili deseti malých černoušků a nahradili je jako odborníci, do roka jsme z krize. Zemědělec má plat 35 tisíc, páni poslanci se všemi příplatky 350 tisíc – a tito lidé včetně premiéra si troufají říkat, že zemědělci berou moc,« připojil Štěpán. Dodal, že kdyby neexistoval Green Deal, máme okamžitě o 10 procent levnější energie: »Zemědělství asi zanikne kvůli Green Dealu.«

Právě nesmyslně nastavená unijní Zelená dohoda pro Evropu je jedním z hlavních témat, které protestujícím vadí. Kritizovali i vysoké ceny energií, byrokracii či dovoz nekvalitních potravin ze zahraničí. »Jestli neukončíme Green Deal, ukončí on nás,« řekl Sterzik.

Kritika řečníků však směřovala i k neobjektivitě masmédií. Otakar Březina, jeden z mluvčích protestu, zkritizoval neobjektivní zpravodajství České televize. »Zemědělci každé ráno vstávají a dřou, a vy je, páni redaktoři, budete ve svých teplých kancelářích napadat, že pro vás připravují jídlo?« vyčetl Březina, starosta obce Kozojídky.

Na Malostranské náměstí dorazili kromě zástupců strany PRO i další opoziční politici. »Zemědělci nebojují jen za sebe, ale za každého z nás, kteří chceme kvalitní české potraviny za přijatelné ceny. Neuvěřitelně vysoké ceny energií, za které je přímo odpovědná současná neschopná vláda a nekontrolované obchodní řetězce patřící nadnárodním monopolům, ženou české zemědělce do likvidace,« uvedl nový šéf ČSSD – České suverenity sociální demokracie Jiří Paroubek, který přišel podpořit zemědělce po boku svých místopředsedů Jany Volfové a Petra Gawlase i předsedy strany DOMOV Davida Tygra Ploce.

Mezi demonstranty se objevili i předseda parlamentního hnutí SPD Tomio Okamura, šéfka Trikolory Zuzana Majerová či hlavní představitel tzv. Národního proudu, publicista Václav Hrabák.

Nechybělo ani vedení KSČM, která měla na Malostranském vedení petiční stánek. Komunisté již dříve vyjádřili plnou podporu zemědělcům. »KSČM dlouhodobě poukazuje na neutěšený stav českého zemědělství, nekompetentnost současné vlády, nemravné marže obchodníků a nereálnost tzv. Green Dealu, který žene Českou republiku a další země EU do hospodářské katastrofy a stupňujících se sociálních bouří,« napsali komunisté ve svém stanovisku.

Podle šéfa ASO Dufka vláda zneužila dotace zemědělství. »Mají je dostávat malí zemědělci, ne ti, co jsou v ODS a mají tisíce hektarů,« řekl. »Připravíme další akce, protože my se nevzdáme, a nemůžeme vzdát,« ujistil na závěr dnešní demonstrace Dufek. Oznámil také, že tisková konference plánovaná na dnešní 20. hodinu je zrušena a uskuteční v pražském sídle ASO zítra od 10 hodin. Tam bude oznámen další protestní postup.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz a Facebook

Související články

6 KOMENTÁŘŮ

  1. tom člámku se LŽE a obsahuje nehorázné drzosti.
    1. Nepřeji si aby AGROBARONI říkali, že demonstrují za mne.
    2.Řeči, že AGROBARONI-velkostatkáří někdy i etničtí feudálové – ráno vstávají a DŘOU je neuvěřitelně drzá lež. Ráno vstávají a dřou na agrobarony najatí ROBOTNÍCI. Agrobaroni mají, hned ráno a to bez práce , DOTACE 4000 Kž z každého hektaru kterého se , ve spolupráci s úředníky z Katastrálních úřadů, zmocnili . Peníze-dotace jsou získávané také z DANÍ – tedy i z vydírání, příp loupeže od těch, kdo pracují.

  2. Byla to dobrá demonstrace, pouze část zemědělců se podělala strachy, ale on jim Výborný žádné sliby nesplní a oni přijdou znovu, ale už poučeni. Je třeba z těch orgánů vyhnat ASPENy.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy