Zemědělci jsou z jednání s Výborným zklamaní, připravují protestní akci

AKTUALIZUJEME

Vedení Agrární komory ČR (AK ČR) označilo dnešní jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) o podpoře zemědělství za zklamání. Od šéfa resortu čekali konkrétní návrhy, které ale nepřinesl. Komora proto vyzvala zemědělce, aby zahájili přípravu na protestní akce 7. března v Praze. Pokud ministr předloží konkrétní návrhy, protest se konat nemusí, uvedli představitelé AK ČR po jednání. Novinářům představili pět požadavků, které vůči Výbornému a vládě mají.

Prezident AK ČR Jan Doležal od dnešního jednání s Výborným očekával konkrétní návrhy pomoci českému zemědělství. »Ale já jsem tam slyšel jen nějaké obrysy,« uvedl. Jednání proto označil za zklamání.

Ministr Výborný dnes odpoledne řekl novinářům, že zástupcům Agrární komory a Zemědělského svazu bude schopen v řádu hodin sdělit, zda se dohodl na některých návrzích podpory sektoru s koalicí. »Budeme jednat teď večer, možná i zítra,« řekl Výborný.

Zástupci zemědělců dnes přesto vyzvali k přípravě protestní akce na příští čtvrtek. »Pokud by pan ministr přišel opravdu s konkrétními návrhy, tak se ta demonstrace nemusí konat,« uvedl předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Doležal zdůraznil, že demonstrace nemá být politická, ale má směřovat ke splnění konkrétních požadavků. Podle Pýchy by zemědělci protestovali tak dlouho, dokud by jim vláda nevyhověla.

Předseda Zemědělského svazu Pýcha uvedl, že zemědělci mají vůči ministrovi a vládě pět konkrétních požadavků. Požadují podpořit zaměstnanost na venkově prostřednictvím sociálního pojištění, nekrátit národní podporu pro životní pohodu zvířat a vrátit úroveň zdanění půdy na původní úroveň před konsolidačním balíčkem, případně nedanit evropské provozní dotace z prvního pilíře společné zemědělské politiky EU.

Čtvrtým požadavkem je, aby premiér a ministři zemědělství a průmyslu aktivně hájili zájmy českých zemědělců v jednání o obchodní dohodě s Ukrajinou. Posledním požadavkem je, že pokud Evropská komise umožní navýšit mimořádnou pomoc zemědělcům z evropských či národních zdrojů, aby tak Česká republika učinila v maximální možné výši.

(pk, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Výborný by mohl velkostatkářům , včetně etnickým feudálům, zrušit nehorázné dotace. Dotace jsou bezpracný zisk velkostatkářů z peněz získaných většinou vydíráním těch kdo vyrábějí nebo zajišťují výrobu -z daní a někdy i z peněz získaných, podle mne loupeží. Velkostatkáři sami na polích nepracují-na to využívají robotníky a robotnice.
    Velkostatkáři vyváželi a pravděpodobně vyvážejí např. dotované mléko do Německa

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy