Odbory si zvolí nového předsedu, Středula v jejich čele skončil

To, co začalo údajně jako technická chyba, může vést ke konci kariéry odborového předáka Josefa Středuly. Rada Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) dnes pověřila místopředsedy výkonem předsednických pravomocí. Středula tak končí v čele odborové centrály. Nové vedení si odbory zvolí na mimořádném sněmu 25. března.

»Rada pověřila zatím oba dva místopředsedy přípravou mimořádného sněmu a výkonem pravomocí předsedy. Otázku pak posoudí sněm. V tuto chvíli není Středula předsedou,« řekl novinářům po jednání rady místopředseda ČMKOS Vít Samek.

Důvodem dnešního rozhodnutí rady jsou pochybnosti kolem členství Středuly v odborech kvůli neplacení členských příspěvků.

Blesk v únoru zveřejnil kopii dopisu, který Středulovi zaslala jeho domovská odborová organizace vítkovických oceláren loni 7. prosince. »Neplatil jste po dobu pěti kalendářních měsíců členské příspěvky. A tak vám členství podle stanov zaniká,« stojí v dopise.

Naposledy peníze podle prosincového dopisu poslal za květen 2023. Pokud Středula nebyl podle deníku členem jiných odborů, zanikl mu automaticky i mandát předsedy centrály.

Středula chybu přiznal, členem OS KOVO se ale cítí být i nadále. »Došlo k prodlení, je to moje lajdáctví,« řekl novinářům. Podle dostupných informací přestal být členem odborové organizace 24. listopadu a obnovilo se mu 14. prosince. Středula řekl, že příspěvky doplatil ještě před tím, než dostal z odborů vítkovických oceláren dopis. Vrátily se mu ale zpět. Poslal je pak znovu. »Taková situace se v životě tak často nestává, spíš bych si přál, aby se nikdy nestala,« řekl.

Na dotaz novinářů, o jakou částku se jedná, uvedl, že příspěvky tvoří jedno procento z čistého příjmu.

»Když někdo neplatí příspěvky delší dobu, tak vypadne ze systému a de facto už není členem,« uvedl po dnešním jednání rady předseda OS KOVO Roman Ďurčo. Rozhodnutí, která Středula od té doby vykonal, nebudou podle něj nijak zpochybňována. »Všechna rozhodnutí byla platná,« uvedl Ďurčo s tím, že ani na tripartitě, která se konala minulý týden, a kde odbory zastupoval Středula, žádné zásadní rozhodnutí nepadlo.

Situaci má vyřešit mimořádný sněm odborářů, který svolala dnes rada ČMKOS na 25. března. Středula se o post předsedy chce znovu ucházet. »Já si o ten mandát rád znovu řeknu a budu rád za potvrzení. Pokud to bude jinak, je to na delegátech,« řekl novinářům. Až do sněmu budou centrálu řídit místopředsedové.

Středula byl v čele odborové konfederace, která má zhruba 270 tisíc členů, od dubna 2014.

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s asi 270 000 členů. Vedení centrály volí sjezd jednou za čtyři roky. Naposledy se konal v dubnu 2022. Mezi sjezdy může podle statutu ČMKOS předsedu a místopředsedy na návrh revizní komise odvolat sněm. Může také zvolit nástupce. Na návrh revizní komise pak také může rozhodnout o svolání mimořádného sjezdu.

(jad)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Výborně !!!! Po panu Středulovi se mi rozhodně stýskat nebude.
    Neskutečná hladovost některých vrcholných politiků (hlavně z KDU-ČSL) je pověstná, takže kdyby se inspirovaly sekretariáty politických stran, tak jistě několik vrcholných politiků by již nebylo členy svých stran.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy