Odmítáme brutální zásahy do zákoníku práce! Pravice přehlíží sociální dialog, shodli se zástupci SOCDEM a ČMKOS

Odmítáme prodlužování zkušební doby a zkracování výpovědní doby, odmítáme výpovědi e-mailem, žádáme o implementaci evropské směrnice o minimální mzdě do našeho právního řádu nejpozději od ledna 2025. Na těchto tématech se shodli zástupci vedení Českomoravské konferderace odborových svazů (ČMKOS) a Sociální demokracie při tradičním společném jednání 30. dubna. Zástupci obou organizací si dnes na pražském Střeleckém ostrově zároveň připomněli 134. výročí Svátku práce.

Předseda Sociální demokracie Michal Šmarda a předseda ČMKOS Josef Středula se shodli, že vládní pravice přehlíží sociální dialog, prosazuje své návrhy mimo řádný legislativní proces a pokračuje v nevýhodné politice nízkých mezd. Zástupci ČMKOS a Sociální demokracie se mj. shodli, že odmítají:

  • Výpovědi ze zaměstnání bez udání důvodu
  • Prodlužování zkušební doby a zkracování výpovědní doby
  • Zasílání výpovědí zaměstnancům e-mailem

»Boj za práva pracujících je aktuálnější, než si velká část veřejnosti umí představit,« uvedl dnes Šmarda poté, co společně se Středulou pověsili věnec pod pamětní desku na pražském Střeleckém ostrově, připomínající legendární 1. máj v roce 1890. »Vláda chystá úspory, které se dotknou pracujících lidí nebo těch, kteří celý život pracovali a dnes mají nárok na odpovídající život ve stáří. Pokud by navrhovala opatření a opozice předkládala sociálně odpovědnou a citlivou alternativu, svět by byl v pořádku, ale my nejsme ani v takové situaci. V Poslanecké sněmovně nepřichází nikdo s návrhy, které by braly ohled na to, že lidé v České republice potřebují mít odpovídající zajištění ve stáří, perspektivu důstojných důchodů, a to i lidé, kterým je dnes čtyřicet, třicet nebo dvacet,« uvedl Šmarda s tím, že není do budoucna možné, aby náklady všech krizí nesli pouze zaměstnanci a drobní živnostníci.

Je rád, že došlo ke shodě s odbory na memorandu, kde jsou deklarovány společné zájmy ČMKOS a SOCDEM. »Společně odmítáme brutální zásahy do zákoníku práce – výpovědi bez udání důvodů, prodlužování zkušební doby nebo naopak zkracování výpovědní doby,« připojil šéf SOCDEM s tím, že je proti směřování ČR k východním a asijským diktaturám, kde zaměstnanci nemají svá práva. »S odbory budeme bojovat a protestovat společně. Staletý boj má svůj smysl a lze ho vyhrát,« dodal Šmarda.

Odborový předák Středula připomněl, že 1. května 1890 hrál na Střeleckém ostrově hlavní roli boj o osmihodinovou pracovní dobu a její zkrácení bez ztráty mezd. »Mám pocit, jako by se historie opakovala. Dnes bude vláda rozhodovat o důchodech a o tom, jak potrestat zaměstnance za to, že politik udělal chybu v oblasti daní,« uvedl Středula.

Vláda následně skutečně schválila návrh zákona s reformou penzí. Důchodová novela počítá s navyšováním důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života, snižováním výpočtu nových důchodů, minimální penzí ve výši 20 procent průměrné mzdy či dřívějším důchodem za práci v rizikovém prostředí.

Středula na Střeleckém ostrově kritizoval, že není dané přesné číslo věku odchodu do důchodu, a obává se, že pro narozené po roce 2002 bude vyšší než 70 let. »Už se nikdo nebaví o tom, že věk dožití ve zdraví je 62 let. Člověk bude nemocný a v ten moment nebude schopen pracovat, jak si to vysnívají v teoretických debatách. Nebylo by lepší se podívat, jak ten důchodový systém vysáli?« vyzval.

Dodal, že máme pár týdnů před volbami do Evropského parlamentu. »Za 20 let poté, co jsme vstoupili do EU, jsme se vůbec nepřiblížili, co se týče platů a mezd, zemím staré evropské patnáctky,« řekl Středula a poděkoval, že společná kandidátka SOCDEM a hnutí Budoucnost zvedá sociální témata a popřál jí, aby měla v Evropském parlamentu své zástupce. »Jsem rád za společné memorandum. Spojení mezi odbory a Sociální demokracií není jen záležitost historická,« zakončil Středula.

Lídr kandidátky Lubomír Zaorálek uvedl, že ho nejvíce děsí pojem »konkurenceschopnost«, který má jako svoji prioritu i nová Evropská komise. »Bojím se, jak ten pojem chápou. Jako oslabování práv zaměstnanců? Přesně tento výklad má česká vláda, která mluví o tom, že odbory jsou jejím hlavním nepřítelem asi hned po Putinovi,« použil Zaorálek přirovnání, jež zaznělo již minulý týden na tiskové konferenci strany v Lidovém domě.

Třetina domácností podle něj utratí veškeré své příjmy a v každém měsíci skončí na nule. »Nemají na žádný mimořádný výdaj. A teď do toho vstoupí představa konkurenceschopnosti. Po sto letech mluvení o důstojné práci jsme zase na začátku,« řekl Zaorálek. »Už před sto lety sociální demokracie upozorňovala, že život je nejen chleba, ale i slunce a hudba. Že žijete důstojný život jako člověk. A je mi smutno, že tohle musím zvedat znovu,« dodal.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy