Pardubice bez Varadi předvedly obrat z říše snů a dál ztrácejí na Spartu bod

AKTUALIZOVÁNO

Běžela 47. minuta duelu hokejistů Karových Varů proti Pardubicím a vypadalo to, že favorit po velkém zemětřesení, kdy v těchto dvou dnech opustili jeho řady trenéři Václav Varaďa i Aleš Krátoška, utrpí ostudnou prohru. Západočeši vedli 3:0, jenže Dynamo předvedlo obrat, jaký proslavil například české juniory na mistrovství světa ve Švédsku v duelu o bronz proti Finům. Ostatně, Východočeši jsou mistry takovýchto zvratů, naposledy se z podobného radovali v semifinále Spengler Cupu, kdy s Kanadou ještě čtyři minuty před koncem prohrávali 1:3 a nakonec zvítězili 4:3. Stejný výsledek ve prospěch Pardubic svítil na ukazateli skóre i dnes v duelu 37. kola extraligy v lázeňské metropoli, ačkoli tentokrát po prodloužení.

Dlouho to vypadlo, že Marek Zadina zažije hororovou premiéru v roli hlavního kouče. Po dvou třetinách to bylo 2:0 pro Vary a ze třetího dějství uteklo jen 68 sekund, když domácí přiblížil k velmi cennému skalpu Jiskra, který střelou přes obránce na Willovu lapačku zvýšil na 3:0. Ve 47. minutě však hosté poprvé překonali brankáře Habala, kterému prošlo do sítě Košťálkovo nahození.

Také Západočeši měli možnost ihned odpovědět na inkasovaný gól. Černoch však ve stoprocentní šanci netrefil naplno kotouč a jen chvilku po něm neuspěl ani Beránek. Mrzet musely domácí nevyužité příležitosti o to víc, když v 51. minutě snížil na rozdíl jediné branky Paulovič. Karlovarská střídačka zareagovala oddechovým časem. Tlak Dynama však pokračoval a v polovině 55. minuty vyústil ve Dvořákovo vyrovnání. Hned po deseti sekundách musel na trestnou lavici Procházka a hosté mohli dokonat obrat, ale Karlovarští odolali. Když pak nevyužili v závěru přesilovku ani domácí, pokračovalo se dál.

»Pro naše hráče to byl obrovsky těžký zápas. Tým byl po tom, co se událo, pod obrovským tlakem. Takový průběh jsem i očekával, kluci hrozně chtěli, ale byla tam křeč a samozřejmě nám nepřidalo, že jsme dostali jako první gól. I když jsme si šance vytvořili, nebyli jsme schopní dát gól a proto tam byla taková křeč. Dostali jsme se do stavu 0:3, ale my jsme si furt věřili a na hráče jsem apeloval, že nic není nemožné, že musíme věřit a jsme schopní to otočit,« uvedl na klubovém webu Zadina.

V prodloužení střídala na obou stranách jedna šance druhou. Tu největší měl Radil, jenž nedokázal zkrotit puk, aby zakončil do prázdné branky. V čase 63:09 se však proti pravidlům provinil Hladonik a Martin Kaut v čase 64:43 střelou z kruhu bez přípravy dokonal velký obrat. Mimochodem, stejný hráč rozhodl ve středu i prodloužení na Spartě.

Ta dnes uhájila první místo, ačkoli i ona se musela třást o výhru jako sulc. V Hradci Králové sice vedla po dvou třetinách a dvou vlastních gólech Moutfieldu 2:0, ovšem pak dostala dva přesilovkové góly od Olivera Okuliara – a šlo se do prodloužení. V něm se sparťané znovu – již podesáté v zápase (!) – nechali vyloučit a domácí riskli hru pěti proti třem s prázdnou brankou. V této situaci mohl Okuliar dokonat hattrick, ale z hranice brankoviště nepochopitelně netrefil prázdnou branku. A tak musely rozhodnout nájezdy, v nichž Sparta proměnila tři ze čtyř pokusů, zatímco domácí jen jeden. Pražané tak berou bod navíc, díky kterému se právě o jeden jediný bodík udrželi v čele tabulky. Ta je zkreslená díky tomu, že tým z města perníků má dva zápasy k dobru, ovšem bilance Sparty venku je unikátní – vyhrála na ledu soupeře již osmý zápas v řadě! »Jsme za dva body moc rádi. Ale vyloučení bylo moc, i v těch prvních dvou třetinách, které jsme sehráli dobře. Pak už nás soupeř potrestal, naštěstí jsme přestáli oslabení v prodloužení, kdy soupeř jednou netrefil prázdnou branku a podruhé nás podržel brankář Pepa Kořenář,« zhodnotil duel v Hradci Králové kouč Sparty Pavel Gross. »Bylo to vyrovnané utkání, ve kterém Sparta ukázala kvalitu v nájezech,« připojil hradecký asistent Tomáš Hamara.

Takto vyrovnané zápasy se dnes hrály v Třinci, Litvínově i v Mladé Boleslavi. Vždy rozhodla jediná trefa, ovšem ostře s tím kontrastují duely v Liberci a hlavně v Brně. Bílí Tygři vyhráli 5:2 nad Olomoucí, ovšem i oni museli obracet skóre, když první část hry prohráli 1:2. To Kometa dnes zažila klidový večer – Vítkovicím dala sedm branek, na nichž má největší podíl Jakub Flek s bilancí 2+1. »Teď hrajeme nejlepší hokej v sezoně a jsme za to odměněni,« liboval si Flek.

* * *

Mountfield Hradec Králové – HC Sparta Praha 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 0:1, 2:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 43. Okuliar (Estephan, T. Pavelka), 54. Okuliar (Miškář, Blain) – 19. Konečný (Moravčík), 34. Němeček (R. Horák, Chlapík), rozhodující sam. nájezd P. Kousal. Rozhodčí: Hribik, T. Veselý – Zíka, Bohuněk. Vyloučení: 6:10. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4497.

HC Energie Karlovy Vary – HC Dynamo Pardubice 3:4 v prodl. (2:0, 0:0, 1:3 – 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Hladonik (O. Beránek, Plutnar), 19. T. Rachůnek (D. Mikyska), 42. Jiskra (T. Rachůnek, Kangasniemi) – 47. Košťálek (A. Musil, Poulíček), 51. Paulovič (T. Dvořák, Hyka), 55. T. Dvořák, 64. M. Kaut (L. Sedlák). Rozhodčí: Hradil, Cabák – Gerát, J. Svoboda. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 3177.

Bílí Tygři Liberec – HC Olomouc 5:2 (1:2, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 10. Filippi (Melancon), 27. Faško-Rudáš (Rychlovský, Filippi), 34. Flynn (Hawryluk), 42. A. Najman (Melancon), 54. J. Vlach (Bulíř, T. Galvas) – 1. Navrátil (Anděl, Ondrušek), 1. Sirota. Rozhodčí: Jiří Ondráček II, Květoň – Kajínek, Jiří Ondráček. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 4566.

BK Mladá Boleslav – HC Škoda Plzeň 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 10. Fořt (Pyrochta, Skalický) – 14. Zámorský (Lev), rozhodující sam. nájezd Šiler. Rozhodčí: Šír, Úlehla – Hynek, Axman. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 2789.

HC Kometa Brno – HC Vítkovice Ridera 7:1 (1:0, 4:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 15. K. Pospíšil (Ščotka, Osburn), 23. Ekrt (Kratochvíl, Ďaloga), 28. Ščotka (Flek, Cingel), 31. Flek (Ščotka), 34. Osburn (K. Pospíšil, Moses), 42. Kohout (Moses, L. Kaňák), 44. Flek (Ďaloga, Zaťovič) – 41. Raskob (Lakatoš, Chlán). Rozhodčí: Sýkora, Šindel – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 2:3. Využití: 2:0. Diváci: 7049.

HC Oceláři Třinec – Banes Motor České Budějovice 4:3 v prodl. (0:2, 3:0, 0:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 26. A. Nestrašil (M. Růžička), 34. D. Voženílek (J. Jeřábek, M. Růžička), 35. Miloš Roman (D. Voženílek, M. Růžička), 61. M. Růžička (D. Voženílek, Smith) – 4. Kachyňa (M. Toman), 15. Kubík (Pýcha, Hovorka), 48. Kubík (Ordoš). Rozhodčí: Mrkva, Obadal – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 4:5. Využití: 3:1. Diváci: 4296.

HC Verva Litvínov – Rytíři Kladno 4:3 (2:0, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Abdul (T. Urban, D. Kaše), 20. Hlava (D. Kaše, Jaks), 37. Koblasa (Abdul), 50. Hlava (D. Kaše, O. Kaše) – 29. Tralmaks (Ticháček), 40. Ticháček (Melka), 52. Melka (M. Procházka). Rozhodčí: Jeřábek, Mejzlík – Špůr, Šimánek. Vyloučení: 5:4, navíc Havelka – Nemčík oba 5 min. Využití: 1:1. Diváci: 5324.