Home Pel mel Věda a příroda Hubbleův vesmírný dalekohled zaznamenal úžasně rozsáhlé galaktické okolí

Hubbleův vesmírný dalekohled zaznamenal úžasně rozsáhlé galaktické okolí

Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil rozsáhlou skupinu galaxií. FOTO - ESA/Hubble & NASA, J. Dalcanton, Dark Energy Survey/DOE/FNAL/NOIRLab/NSF/AURA

Nádherné spirální galaxie na tomto snímku Hubbleova vesmírného dalekohledu jsou ukázkovým příkladem toho, že dvourozměrné snímky, jako je tento, mohou poskytnout pouze informaci o úhlové vzdálenosti od teleskopu, tedy jak jsou galaxie a jiné objekty rozprostřeny po výřezu noční oblohy, ale neznázorňují vzdálenost galaxií od Země, na což upozornila ve svém článku Evropská kosmická agentura.

Na tomto snímku z Hubbleova vesmírného dalekohledu NASA a ESA je vidět mnoho spirálních galaxií. Velká nápadná spirální galaxie na pravé straně snímku je pojmenována NGC 1356 a dvě zdánlivě menší spirální galaxie, které ji lemují, nesou označení LEDA 467699 (nad ní) a LEDA 95415 (velmi blízko vlevo) a ta čtvrtá je známá jako IC 1947 a nachází se na levé straně snímku.

Tento snímek je opravdu zajímavým příkladem toho, jak náročné může být určit, zda jsou dvě galaxie skutečně blízko sebe, nebo se to z našeho pohledu na Zemi jen zdá. Při letmém pohledu na tento snímek byste si pravděpodobně mysleli, že NGC 1356, LEDA 467699 a LEDA 95415 jsou blízkými průvodci, zatímco IC 1947 je vzdálenější. Musíme si však uvědomit, že dvourozměrné snímky, jako je tento, poskytují pouze informaci o úhlové vzdálenosti, což znamená, jak jsou objekty rozprostřeny po noční obloze. Nemohou tedy znázornit vzdálenost objektů od Země.

Například NGC 1356 a LEDA 95415 se zdají být tak blízko, že se určitě vzájemně ovlivňují, ale první z nich je od Země vzdálená asi 550 milionů světelných let a druhá zhruba 840 milionů světelných let. Dělí je od sebe téměř neuvěřitelných 300 milionů světelných let. To také znamená, že LEDA 95415 pravděpodobně není ani zdaleka o tolik menší než NGC 1356, jak se vám na první podhled může zdát.

Na druhou stranu, zatímco NGC 1356 a IC 1947 se na tomto snímku zdají být odděleny relativní »vesmírnou« propastí, IC 1947 je od Země vzdálena jen asi 500 milionů světelných let. Úhlová vzdálenost, která je mezi nimi na tomto snímku patrná, činí pouze necelých 400 000 světelných let, takže ve skutečnosti jsou v trojrozměrném prostoru mnohem bližšími sousedy než NGC 1356 a LEDA 95415.

(mac, NASA a ESA)

FOTO – ESA/Hubble & NASA, J. Dalcanton, Dark Energy Survey/DOE/FNAL/NOIRLab/NSF/AURA

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here