Home Domácí Pekarová Adamová jako správná gaučová válečnice útočí na Schillerovou z pohodlí sociálních...

Pekarová Adamová jako správná gaučová válečnice útočí na Schillerovou z pohodlí sociálních sítí

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Stane se mír v České republice sprostým slovem? Podle reakcí koaličních zástupců na výroky předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové, která odmítla strašení válkou a mluvila o míru, to vypadá, že ano. Do sporu se dostala s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), kterou posléze přirovnala k mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové. Premiér ji kvůli tomu vyzval k omluvě.

Celou kauzu odstartoval výrok Schillerové v podcastu Crunch. »Já se vždy osypu, když čtu vyjádření šéfa generálního štábu Řehky o tom, že se máme připravit na válku. Nejsme ve válce, chceme žít v míru. Naše závazky plnit samozřejmě musíme a chceme, jenom to musí odpovídat tempu, které si můžeme dovolit,« uvedla Schillerová. Na to reagovala předsedkyně Sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. K odborným otázkám se vyjadřuje jen velmi vzácně, tak tohle bylo pro ni docela vděčné téma. Opoziční političku přirovnala k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. »Nejedná se o výrok Viktora Orbána. Tenhle má na svědomí Alena Schillerová. Jako ministryně financí byla hrozbou naší ekonomiky. Jako opoziční poslankyně je hlásnou troubou ruské propagandy,« uvedla šéfka TOP 09.

»Sama víte, že to není pravda, ale urážení vám nikdy problém nedělalo,«zareagovala Schillerová. »Dovolila jsem si říct tu ohavnou větu; větu, která vás okamžitě pošle do Ruska a rovnou někam vedle Putina. Ta věta zní, že chci žít v míru,« dodala poslankyně. Vysvětlila, že nesouhlasí s výroky, že jedině neomezené a horečné výdaje na zbraně jsou tou správnou a jedinou cestou, jak se vyhnout válce. »Ano, nesouhlasím ani s tím, že válka již klepe na dveře. Podporujeme zemi, která byla napadena, ale ve válce Česká republika skutečně není,« dodala. »Nedovolme, aby se mír stal sprostým slovem,« vyzvala Schillerová.

Marija Zacharovová české politiky

Pokud doufala, že předsedkyně Sněmovny se nad jejími slovy zamyslí, mýlila se. Pekarová Adamová uvedla, že by čekala, že se Schillerová od svého výroku distancuje, ale místo toho v podobném duchu pokračuje. »Prý strašíme jadernou válkou. Ne, to nestrašíme my. To straší Rusko. A proto musí být poraženo,« napsala Pekarová Adamová.

Schillerová na její prohlášení reagovala přirovnáním Pekarové Adamové k ruské mluvčí. »Já jsem popravdě ani nedoufala, že Marija Zacharovová české politiky sebere odvahu mi svoje nehoráznosti zopakovat ve Sněmovně do očí. Místo toho jako správná gaučová válečnice zase utekla nálepkovat na sítě. Mimochodem, s tím (místopředsedou ruské bezpečnostní rady Dmitrijem) Medveděvem máte společného víc, než si myslíte,« napsala Schillerová.

Na to už zareagoval premiér Petr Fiala (ODS), který se samozřejmě šéfky svého koaličního partnera zastal. »Kdo nemá argumenty, uráží. Urážky ale jen ukazují slabost toho, kdo je používá. Od opozice jsme už na ledacos zvyklí. Ale nezvykejme si,« napsal na síti X. Schillerová by podle něj měla svůj nevhodný a osobně urážlivý příspěvek rychle smazat a Pekarové Adamové se omluvit. »Nejen kvůli politické kultuře v naší zemi, ale i kvůli sobě. Její slova neříkají nic o Markétě Pekarové Adamové, ale říkají hodně o Aleně Schillerové,« míní.

»Nastavila jsem zrcadlo. Neudělala jsem totiž nic jiného, než že jsem zcela záměrně použila slovník pětikoalice,« reagovala Schillerová. Podle ní označují koaliční politici za proruského každého, s kým nesouhlasí.

Místopředseda Sněmovny za ANO Karel Havlíček na síti X vyzval Fialu, aby přestal poučovat o politické kultuře. »Tím, kdo by se měl omlouvat, je Markéta Pekarová Adamová. To ona nejprve označila Alenu Schillerovou za ‚hlásnou troubu ruské propagandy‘. A to bylo také to, co celý spor odstartovalo,« napsal Havlíček.

Chcete volit? Tak domů!

Poslanci dnes začali projednávat sporné zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. Opozice s návrhem nesouhlasí, avizovala dlouhá vystoupení. Proto Sněmovna hned ráno na návrh koalice rozhodla, že o návrhu budou moci dnes jednat i přes noc na čtvrtek. Možnost nočního jednání prosadil předseda poslanců ODS Marek Benda. »Asi všichni tušíme, co nás v nejbližších třech dnech čeká,« poznamenal.

Zatím nedošlo ani ke schválení programu mimořádné schůze, kterou ke korespondenční volbě svolala na návrh koalice šéfka dolní komory. U řečniště se střídají koaliční a opoziční řečníci s přednostním právem.

»Jsme jednou z posledních zemí Evropské unie, která korespondenční volbu zavedenou nemá,« uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

»Je to součást dlouhodobého plánu na modernizaci země,« řekl předseda pirátských poslanců Jakub Michálek.

Předseda ANO Andrej Babiš prohlásil, že Češi žijící v zahraničí by měli osobně přijet do Česka. »Ani ne na tu ambasádu, měli by přijít domů přece, kde se narodili, a jít hrdě k volbám a odvolit,« řekl.

Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít Češi, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Poprvé by Češi v cizině mohli hlasovat dopisem v řádných volbách do Sněmovny v roce 2025. Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích.

(jad)

5 KOMENTÁŘE

  1. Hnutí ANO v parlamentu pomohlo Fialovi a Rychetského Pětikoalici a Pavlovi schválit ústavní většinou okupační smlouvu mezi Černochovou a USA.
    Pro okupační smlouvu hlasoval Babiš a Havlíček i Schillerová, která má vždycky plno keců proti Fialovi a Rychetského Pětikoalici, odteď jí nevěřím a nevěřím ani Babišovi a Havlíčkovi.
    ANO jsou od té doby pro mě parchanti, kteří si zaslouží jen opovržení za spolupráci s Fialou a Rychetského Pětikoalicí a s Pavlem.
    Hnutí ANO podporuje válku proti Rusku na Ukrajině a dodávky zbraní do války na Ukrajině.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here