Petr Rada: Je hrůza, co se ve světě děje. Fotbal může být lékem

Zkušený trenér Petr Rada spřádá plány na návrat slavné značky jménem Dukla Praha do první fotbalové ligy. »Přáli bychom si postoupit,« netají se před víkendovým startem FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY současný kouč Pražanů. Ovšem aktuální rozhovor je o nadcházejícím ročníku nejvyšší soutěže, tedy FORTUNA:LIGY. Z pozice experta, který v minulosti vedl coby kouč obě pražská »S«, ale i národní mužstvo, rozebral pro iportaL24.cz šance jednotlivých týmů v elitní šestnáctce. Na rozdíl od bookmakerů nevidí jako hlavního favorita Slavii. Obě pražská »S« mají podle něj zcela rovnocenné šance – jak řekl »prsa-prsa«…

Pane Rado, když dovolíte, pojďme se nejprve vrátit k uplynulému ligovému ročníku. Vyhrála ho podle vás Sparta zaslouženě, nebo byla tím nejšťastnějším mistrem české historie, jak se někdy také uvádí?

Myslím, že to bylo zasloužené. Měla velkou ztrátu – jestli si dobře vzpomínám, tak jednu dobu až devítibodovou – a tu dohnala. Připsala si na jaře nejdelší vítěznou šňůru, a to rozhodlo. Ve finiši si pomohla penaltami nepenaltami a někdo může říci, že jich kopala opravdu hodně, ale herní projev byl fakt dobrý, proti tomu se nedá nic namítnout. Důležité zápasy v závěru zvládala a musím říci, že pro slávisty bylo klíčové utkání 30. kola doma proti Hradci. Nezvládli ho a šli do nadstavby z druhého místa, což se ukázalo jako rozhodující. A Plzeň? Ta měla fantastickou sezonu rok před tím a pak ještě na podzim, ale letos na jaře doslova zkolabovala. Byla tam nějaká zranění, nedařilo se jim střílet branky, ovšem jinak ty příčiny příliš nechci rozebírat.

Nyní začíná nová ligová sezona a podle bookmakerů je jejím favoritem Slavia. Souhlasíte?

Sledoval jsem tiskovku Sparty a klade si vysoké cíle. Chce získat double a probojovat se do Champions League. A tak je to správně. Kluby jako Sparta, Slavia nebo Plzeň si se svým rozpočtem a hráčským materiálem jiné cíle než vysoké ani dávat nemůžou. Slavia byla dříve hodně nečitelná v útoku, protože jí chyběl klasický útočník. Koupili z Olomouce Chytila, což může být klíčový hráč, který ty branky střílí, navíc se už na jaře začalo dařit Jurečkovi. Na druhou stranu odešli Jurásek a Olayinka. Víte, já jsem hrál beka a tvrdím, že beka vždycky nahradíte, kdežto v útoku může být s náhradou trošku problém. Chytil bude mít motivaci stát se útočníkem číslo jedna a především díky němu Slavia zkvalitnila na hrotové pozici. Určitě má širší kádr než Sparta. Ta ale teď na poslední chvíli přivedla stopera z dánské ligy a z Liberce útočníka Olatunjiho. Ten se mi v minulé sezoně moc líbil. Odešel Čvančara, což byl taky vysoký gólový hráč, ale Olatunji je dobrá náhrada. Bude záležet, kdo dá těch gólů víc, a myslím, že to bude zajímavé, jak hodně dlouho ne. Ale pozor – je tu i Plzeň. Ta se v přípravě hodně zvedla, má nové majitele, a tím i jistotu.

Takže, pokud tomu dobře rozumím, Slavii byste jako největšího favorita neoznačil…?

Řekl bych, že u obou »S« je to prsa-prsa, a Plzeň jim bude šlapat na paty. Možná jen, že Slavia může být hladovější, protože dva roky nebyla mistrem. Jednou jí to vyfoukla Plzeň, podruhé Sparta. Stačí se podívat na fanoušky červenobílých. Hrála se generálka s Dynamem Drážďany a přišlo 19 tisíc lidí. I když pět tisícovek přijelo z Německa, musím před tím smeknout klobouk. Opakuji, tenhle ročník bude hodně zajímavý.

Našel byste mezi šestnáctičlennou elitou i nějakého černého koně?

Napadá mě Bohemka. Má pořád kvalitní kádr, navíc získala Hrubého ze Zlína, což je klasický tvořivý záložník. Po čtyřiceti letech si mužstvo zahraje kvalifikaci o evropské poháry, a to je velký úspěch, který se podle mě promítne i do té nadcházející sezony. S tradičně skvělými fanoušky v zádech jim to může šlapat. Mám radost, že hodně posílil i Jablonec, co mám tak zprávy, čili by nemusel na rozdíl od posledních dvou sezon hrát dole a mohl by se vrátit dopředu. Kádr rozšířila i Ostrava a byl bych rád, kdyby hrála v popředí, protože to by mohlo aktivizovat diváky, aby chodili na Baník v hojnějším počtu. Oni jsou to v dobrém slova smyslu fanatici, a když se daří, umějí na stadionu udělat fantastickou atmosféru. A zvědavý jsem také na Slovácko, kam se vrátil Cicilia, což je vysoký hráč, který umí dávat góly, a i když měl nějaké rozpory, vrátil se zpět. Zapomenout nesmím ani na Olomouc. Ta bude určitě nahoře zlobit. V přípravě vyhrála všechno, a i když jí opustil Chytil, našla náhradu v podobě Juliše, kterému to zatím střílí jak u Verdunu.

Na fotbal chodí stále více lidí, například Slavia v rekordně krátké době prodala všech 11 tisíc permanentek, jež dala do oběhu, Sparta rovněž tak svých 9000. Čím to podle vás je, že liga začala v poslední době táhnout?

Fandové Slavie ožili po těch dlouhých letech, kdy se nedařilo. Kulisa je pokaždé skvělá, čekají mužstvo nahoře a vyhlížejí znovu evropské poháry. Přicházejí noví hráči a jsem přesvědčen, že kdyby těch permanentek dali do oběhu 20 tisíc, zapráší se nad nimi také.

Sparta měla dlouhodobě přes 11 tisíc lidí, i když se nedařilo. To, že se tyhle kluby přetahují nahoře, je pro ligu jenom dobře. Vždycky je pro každý tým nádhera hrát na Spartě nebo na Slavii. A jak jsem řekl, kdyby se dařilo Baníku, kde jsou nadržení na úspěch, chodilo by tam taky deset, dvanáct nebo čtrnáct tisíc lidí. A taky si vybavuju, jak hrála Sparta na Slovácku. Plný stadion – to byla nádhera! Hráčům tohle přesně pomáhá zvednout sebevědomí, motivuje je to k lepším výkonům, což je jenom dobře. Ať lidi chodí na stadiony! Nemáme teď moc radosti, svět je obrácenej a je hrůza, co se děje, a proto by fotbal mohl být lékem. I když se prohraje, ať fanoušci přijdou zase a v dalším zápase to už určitě vyjde!

Kdybychom se podívali na opačný pól tabulky, kdo je podle vás největším adeptem na sestup do druhé ligy?

To je těžké, nikomu nepřeju černého Petra. Zarazily mě Pardubice, které se zachránily, ale teď jim budou citelně chybět stopeři Hranáč nebo Vlček, vracející se do svých klubů, nebo Janošek, který přestoupil do zahraničí – zkrátka samí důležití hráči. Z toho pohledu je pro Pardubice škoda, jak velké úsilí – herně i managementsky – záchraně v minulé sezoně věnovaly, přivedly hráče na hostování, ale ti pak odešli. Nechci ale říct, že spadnou právě Pardubice. To nemám rád a vím, že by je mohlo mrzet, kdybych to řekl. Rada nás sprdnul, už to vidím!

Každý si to musí uhrát sám. Ale přece jenom ještě něco řeknu. Zarazilo mě, když jsem si přečetl ceny permanentek. Mezi »top« nejdražšími jsou Pardubice. Mají krásný stadion, všechna čest, ale dát za permanentku od 4500 do 6000 korun, to je na rozmezí, kam téměř nedosáhnou ani Slavia a Sparta. Dva roky byly Pardubice v azylu, chodilo na ně 300 nebo 400 lidí, a pak měly doma plno. Jenže s těmito cenami je otázkou, jestli budou diváci ochotni ty peníze dát. Aby to Pardubice nemrzelo…

Opět se bude hrát 30 kol s následnou nadstavbou. Je tento model, který uvidíme popáté, tím správným? Jak ho hodnotíte?

Tentokrát to vyšlo, že to bylo dramatické jak ve skupině o titul, tak o záchranu. Ale jinak? Všichni řeknou, že Rada je stará škola, ale mně už to nevadí, vždyť jsem starší trenér. Prostě bych se držel klasického modelu, jako je ve vyspělých zemích. Nejvíc se mi líbí německý systém. Mistr je mistr, týmy od druhého do čtvrtého místa jdou do evropských pohárů, dva padají a třetí od konce hraje dvojzápas se třetím týmem druhé ligy. Přijde mi to spravedlivější, i když znovu podotýkám, že uplynulý ročník se u nás nahoře i dole v nadstavbě vyvedl. Horší je to se skupinou o sedmé až desáté místo, kde hrají o nic. Jen o nějakou prémii.

V příštím ročníku se to ale změní tím, že do Evropy půjde pět týmů, to znamená, že i sedmý v pořadí má naději na poháry, když si o ně zahraje se čtvrtým či pátým celkem skupiny o titul.

No vidíte, ať si to uhrají. Jenže mně ta nadstavba opravdu neleží v žaludku. Vím, že to nezměním, ale vadí mi něco úplně jiného: že v tabulce při rovnosti bodů rozhoduje vzájemná bilance dvou týmů. Na jednu stranu chceme, aby se střílelo co nejvíce gólů, a na druhou pak rozhodne dvojzápas, kdy třeba jedno utkání skončilo remízou a druhé šťastnou výhrou jednoho ze soupeřů. Jenže tým, dejme tomu, na čtvrtém místě vstřelil 80 branek a ten třetí jen šedesát. Za třicet kol prostě pořadí určil dvojzápas. Proč tedy vyzýváme k ofenzivní hře? Podíval bych se do vyspělých zemí, jako je Anglie nebo Německo. Nejsme džungle, jsme úspěšná fotbalová země, a to i mezinárodně. Tak se pojďme přiučit a změňme tohle pravidlo! Při stejném zisku bodů nechť na konci rozhoduje skóre!

Petr Kojzar

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy