POLITICO: Bidenovo rozhodnutí o úderech vtáhlo USA ještě hlouběji do konfliktu na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden svým rozhodnutím ohledně povolení úderů americkými zbraněmi na území Ruské federace ještě více zatáhl Spojené státy do ukrajinského konfliktu. Tento názor uvádí ve svém článku list POLITICO.

Podle autorů toto rozhodnutí ukazuje, »jak daleko se Biden vzdálil od svých prvních pokusů« do konfliktu nezasahovat a neeskalovat jej. Jak se v článku uvádí, »pro muže, který nastoupil do funkce prezidenta se snahou stabilizovat vztahy s Ruskem a poté instruoval svůj štáb, aby se vyhnul třetí světové válce, je to docela velké riziko«. Noviny zdůrazňují, že demokrat Biden po nátlaku svých asistentů, spolustraníků a zahraničních představitelů »pomalu a postupně překročil všechny červené linie, které sám vytyčil ohledně americké účasti« v ukrajinském konfliktu.

Takový krok administrativy opět ukazuje, »jak často Biden mění názor na kdysi tabuizované nápady navrhované ukrajinskými politiky poté, co se změní prostředí na bojišti«.

Pro Washington je nyní stále obtížnější obhájit svou »základní tezi«, že USA údajně »pouze pomáhají Ukrajině bránit se, a ne rozpoutávají stínovou zástupnou válku«. »Všechny závoje padají a odhalují, kde jsme byli velmi dlouho,« cituje list bývalou vrchní ředitelku Rady Bílého domu pro národní bezpečnost v Rusku Fionu Hillovou. »Válka si je našla,« řekla o Bidenově administrativě.

Podle listu povede Bidenovo rozhodnutí pravděpodobně k tlaku na to, aby šel ještě dál a »umožnil Kyjevu zahájit údery po celém Rusku«. POLITICO rovněž potvrdil informace deníku The New York Times, který uvedl, že americký ministr zahraničí Anthony Blinken po nedávné návštěvě Kyjeva navrhl Bidenovi, aby zrušil zákaz Ukrajiny zahájit údery americkými zbraněmi proti ruskému území.

Pentagon 30. května potvrdil, že americká administrativa souhlasila s údery amerických zbraní proti ruskému území v rámci protibaterijní války. Následující den německý kabinet uvedl, že německé zbraně by mohly být použity »k obraně proti útokům« Ruska v blízkosti Charkovské oblasti. Mezi západními zeměmi však nyní nepanuje jednota ohledně omezení použití jejich zbraní na Ukrajině.

Ruský prezident Vladimir Putin 28. května uvedl, že výběr cílů a zadání letů pro moderní úderné systémy se provádí na dálku nebo automaticky, »bez jakékoliv přítomnosti ukrajinských vojáků«. Dělají to ti, kdo tyto úderné systémy vyrábějí a dodávají na Ukrajinu, zdůraznil Putin a varoval, že země NATO by si měly »uvědomit, s čím si hrají«.

Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv 31. května rovněž uvedl, že všechny zbraně dlouhého doletu dodané Ukrajině jsou již »přímo řízeny vojáky NATO« a že takové akce mohou být záminkou k odvetným úderům.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy