Praha Sobě se nenechá uplatit. Nebo i celá Aliance stability?

Pražští Piráti a Praha Sobě se dnes domluvili, že nyní nebudou rozpouštět Alianci stability, ve které postupují jednotně v magistrátním jednání o koalici. Strany se také shodly, že má smysl nadále jednat o podmínkách vzniku magistrátní koalice, které Pirátům a STAN předložila vítězná koalice Spolu pro Prahu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a ve kterých účast Prahy Sobě odmítá.

Koalice Spolu v pondělí předložila Pirátům a STAN nabídku, podle které by Piráti získali čtyři a STAN dvě místa v jedenáctičlenné radě, Spolu by měla pět míst včetně primátora. Na pondělní tiskové konferenci zástupci STAN uvedli, že by bylo možné vytvořit koalici Spolu, Pirátů a STAN a že by Praha Sobě obsadila posty v důležitých výborech. To lídr Prahy Sobě Jan Čižinský odmítl: »My máme zcela jasnou představu, je potřeba, aby existovala koalice a opozice, aby tam byla jasná čára. Určitě se nenecháme uplatit nějakou opoziční smlouvou.«

Spolu dlouhodobě odmítá účast Prahy Sobě v koalici a v prohlášeních uvádí, že jedná o koalici jen s Piráty, ne s Aliancí stability. »My respektujeme suverenitu Spolu a to by mělo respektovat suverenitu našich subjektů, které tvoří alianci,« řekl Čižinský. Podle něj je nejsnazší cesta ke vzniku koalice svolat jednání Spolu, Pirátů, STAN a Prahy Sobě a vytvořit širokou koalici.

»V Alianci stability jsme se radili o dalším postupu. Určitě má smysl o nabídce Spolu jednat, protože je to nabídka, která jde správným směrem. Aliance trvá, my dobře víme, proč jsme ji uzavírali. Voliči Prahy Sobě a Pirátů chtějí víceméně totéž směřování města, a proto má smysl, aby aliance pokračovala,« řekl Čižinský. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doplnil, že stále nechápe, jaký má koalice Spolu problém s Prahou Sobě.

Piráti se nyní podle Hřiba o dalším postupu musí domluvit v rámci zastupitelského klubu. Jeho rozhodnutí Hřib nechtěl předjímat. »Klub má 13 lidí, takže to (rozhodnutí) já teď těžko mohu říct,« uvedl.

Vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá skoro čtyři měsíce, a je tak nejdelší od vzniku České republiky. Jedním z hlavních sporných bodů byl požadavek koalice Spolu, aby měla většinu v radě. Od toho v pondělí ustoupila, což jednání odblokovalo. Od voleb na podzim 1994 se na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl. V roce 2010 byli rada a primátor zvolení 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni po necelých dvou týdnech od voleb.

Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice Spolu, v 65členném zastupitelstvu získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů má STAN, šestá SPD získala tři mandáty.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy