Přibližně třetina škol na světě nemá přístup k nezávadné pitné vodě

Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) vyzvala světové společenství, aby věnovalo větší pozornost školnímu stravování a zdravotní péči o školáky vzhledem k tomu, že téměř třetina škol na světě nemá přístup k nezávadné pitné vodě. Příslušná zpráva s názvem »Připraveni se učit a růst: zdraví a výživa ve školách po celém světě« byla zveřejněna ve středu.

»584 milionů dětí má tedy omezený nebo žádný přístup k základní školní pitné vodě; dvě z pěti těchto dětí žijí v subsaharské Africe. A přestože téměř všechny země světa poskytují školní stravování, odhadem 73 milionů nejzranitelnějších dětí stále tyto místní programy školního stravování nevyužívá,« uvedlo UNESCO.

Mezinárodní organizace zdůraznila, že zajištění výživy a zdravotního dohledu podporuje častější docházku dětí do školy a jejich setrvání ve škole. Jen díky výživě se zvýšila návštěvnost o osm procent. Přestože téměř všechny členské země organizace investují do programů v oblasti zdraví a výživy ve školách, jsou tyto investice »v jednotlivých regionech nerovnoměrné a často nedostatečné vzhledem k potřebám«, uvádí UNESCO.

»Žáci se nejlépe učí v bezpečných a zdravých školách. Přesto příliš mnoho vzdělávacích institucí postrádá zdroje pro dobré zdraví a pohodu, včetně základních zdrojů pitné vody a hygienických zařízení. UNESCO a jeho partneři vyzývají mezinárodní společenství, aby podpořilo země v jejich investicích do zdraví, výživy a sociální ochrany ve školách, protože děti si zaslouží prostředí, kde mohou plně rozvinout svůj potenciál,« uvedla generální ředitelka UNESCO Audre Azoulayová.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy