Pro jeden a půl milionu žáků a studentů začal nový školní rok

Téměř půldruhému milionu žáků základních škol a studentů středních škol dnes začal nový školní rok. České školství čeká řada změn – některé už v tomto školním roce, některé se projeví až v dalších letech. Očekávat lze i pokračování napětí, které je kvůli nedostatku financí ve školství už léta. Školy se nadále potýkají také s nedostatkem pedagogů, k uklidnění určitě nepřispěje ani navrhovaný pokles pracovních míst ve školství o 20 tisíc.

Většina připravovaných změn se týká středních škol. Ministerstvo školství chce už v tomto školním roce mimo jiné prosadit, aby uchazeči o studium na středních školách mohli podávat místo dvou papírových přihlášek jako dosud tři přihlášky elektronickou cestou. Mohli by také určit pořadí vybraných oborů podle toho, o který mají největší zájem. Odpadl by tím dosavadní složitý a vleklý proces podávání zápisových lístků a odvolání, který znamenal zátěž pro školy, žáky i rodiče.

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) při květnovém nástupu do čela resortu řekl, že se chce soustředit také na úpravu učebních plánů, podle nichž se mají žáci vzdělávat, posílení všeobecného charakteru středního vzdělávání či dostupnost škol. Chce diskutovat o prodloužení povinné školní docházky tak, aby do vzdělávacího systému vtáhl ty, kteří se ani nepokusí o vstup na střední školu. Nevyloučil v té souvislosti možnost zrušení devátých tříd.

Školství bude nadále zápasit s nedostatkem financí. Podle návrhu státního rozpočtu na příští rok by měl mít resort na své výdaje o 11,6 miliardy korun méně než letos. Úřad by tak měl rozdělovat asi 253,4 miliardy korun. Méně peněz než letos by podle návrhu mělo jít na platy. Na odměňování státních zaměstnanců placených z rozpočtu ministerstva školství by podle aktuálního návrhu mělo v roce 2024 být asi 129 miliard, tedy o 7,8 miliardy méně než letos. Bek přitom řekl, že učitelé budou jedinou profesní skupinou státních zaměstnanců, která bude mít v příštím roce vyšší platy. Růst by podle něj měly nejméně o 3000 korun.

Podle návrhu se v příštím roce bude snižovat i počet pracovních míst. Oproti letošním 271 000 míst by jich mělo ubýt zhruba 20 000.

S návrhem nesouhlasí školské odbory. »Pro mne je aktuální návrh zklamáním. Na prioritě vlády, tedy školství, se šetří. Ministrem Bekem jsme byli ujištěni, že to není konečný návrh rozpočtu. Ještě ale zvažujeme, že se obrátíme na premiéra Petra Fialu (ODS), aby školství nebylo jen papírová priorita,« řekl předseda školských odborů František Dobšík.

Podle Beka by ale rozpočet ministerstva školství na příští rok proti letošku neměl klesnout. Ministerstvem financí zveřejněný návrh, kde je pokles, neodráží podle něj pozdější dohody. Ministr také naznačil, že pokles počtu pracovních míst ve školství o 20 000, se kterým dosavadní návrh také počítá, by mohly zmírnit obce a kraje financováním těchto pracovníků.

Větší počet středoškoláků

V Česku je podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) 4261 základních a téměř 1300 středních škol. V minulém školním roce počet dětí v českých školách oproti předchozímu vzrostl, a to zejména kvůli přijímání ukrajinských dětí.

Na středních školách studovalo 463 200 studentů. Letos by mělo střední školy navštěvovat 488 100 mladých lidí. To je o zhruba 25 tisíc studentů více než v předchozím školním roce. Za nárůstem počtu středoškoláků stojí demografický vývoj. Na SŠ nyní míří silné populační ročníky dětí narozených kolem roku 2008. Na SŠ v Česku také od jara 2022 studují ukrajinští azylanti, v dubnu letošního roku se jich podle zjištění resortu školství v tuzemských SŠ vzdělávalo 3368.

Naopak nižší oproti loňsku by měl být podle resortu počet žáků základních škol. Zatímco v uplynulém školním roce bylo žáků základních škol rekordních 1 007 778, v tom novém by to mělo být o 2378 žáků méně. Údaje zahrnují i ukrajinské uprchlíky.

Do prvních tříd by mělo od září chodit 118 200 dětí, které se na ZŠ zapsaly na jaře. Přesné počty žáků a studentů bude ministerstvo zjišťovat koncem září.

Harmonogram školního roku

Studenty, žáky ale také rodiče určitě zajímá harmonogram nového školního roku. Tak kdy budou školní prázdniny?

Jako první jsou na řadě podzimní prázdniny, které jsou již tradičně koncem října. Letos se můžou školáci těšit na volno ve čtvrtek a pátek 26. a 27. října.

Více dnů volna čeká na žáky a studenty v prosinci. Vzhledem k tomu, že Štědrý den je letos v neděli, půjde se do školy ještě v pátek 22. prosince. Vánoční prázdniny tak začínají od 23. prosince a končí 2. ledna 2024.

Pololetní prázdniny představují prodloužený víkend. V novém školním roce připadá volný den na pátek 2. února. V některých okresech na pololetní prázdniny rovnou navážou jarní prázdniny. Ty v závislosti na okrese potrvají do 17. března.

Další jednodenní prázdniny čekají školáky a studenty před Velikonocemi. Konkrétně na čtvrtek 28. března připadají velikonoční prázdniny. Společně se státními svátky na Velký pátek a Velikonoční pondělí se tak děti dočkají pěti volných dnů.

Letní prázdniny pak začnou v sobotu 29. června. Do školních lavic se děti vrátí v pondělí 2. září, kdy začíná nový školní rok 2024/2025.

Kromě prázdnin se mohou žáci a studenti těšit také na volno, které jim přinášejí státní svátky.

V prvním pololetí to bude Den české státnosti ve čtvrtek 28. září a Den boje za svobodu a demokracii v pátek 17. listopadu.

Jak jsme již uvedli, o Velikonocích je svátkem Velký pátek, který vychází na 29. březen a Velikonoční pondělí na 1. duben. Volno čeká na děti také v květnu, Svátek práce 1. května a Den vítězství 8. května, oba připadají na středu.

Kromě toho může ředitel každé základní a střední školy vyhlásit v průběhu školního roku až pět dní ředitelského volna. Školský zákon říká, že ředitelské volno lze vypsat ze závažných důvodů, především organizačních nebo technických.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy