Propad maloobchodu ještě zrychlil, tržby přitom klesají už skoro celý rok

Kupní síla domácností kvůli dlouhodobému bezprecedentnímu zdražování dál klesá, což se nemůže neprojevit na obratu prodejen. V březnu se tržby maloobchodu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu snížily už po jedenácté v řadě, tentokrát meziročně o 8,1 procenta (v únoru o 6,4 %). Proti předchozímu měsíci tržby klesly o 0,7 % (v únoru o 0,4 %).

Meziroční vývoj ve stálých cenách

»Oproti loňskému březnu se prodalo méně nepotravinářského zboží i potravin, naopak více pohonných hmot. Pokles tržeb zaznamenaly všechny sortimentní skupiny prodejen a také internetové a zásilkové obchody,« uvedla k březnovým výsledkům maloobchodu Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby za nepotravinářské zboží se v březnu snížily meziročně o 9,7 % a za potraviny klesly o 8,7 %. Naopak v případě pohonných hmot prodej vzrostl o 2,4 %.

Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost se snížily meziročně o 18,4 %, s počítačovým a komunikačním zařízením klesly o 10,4 %, s kosmetickými a toaletními výrobky o 6,7 %, s oděvy a obuví o 3,8 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 3,4 % a s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 1,3 %. Tržby z prodeje potravin byly ve specializovaných prodejnách nižší o 9,1 % a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin klesly o 8,6 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 1,8 %. Internetovým a zásilkovým obchodům tržby klesly o čtyři procenta.

Příspěvky k vývoji tržeb podle druhu zboží a typu prodejen

Tržby za prodej a opravy motorových se podle statistiků zvýšily meziročně o 3,9 %, v tom za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů vzrostly o 4,2 % a za opravy motorových vozidel stouply o 2,8 %. Oproti předchozímu měsíci nicméně tržby za prodej a opravy motorových vozidel klesly o 0,9 %.

»Za celé první čtvrtletí se maloobchodní tržby snížily reálně meziročně o 7,3 %. Tržby za nepotravinářské zboží klesly o 8,4 %, za potraviny o 7,8 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 0,3 %. Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby zvýšily o 4,3 %,« doplnila Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy