Protesty musí pokračovat, shodly se zemědělské organizace. Masivní akce budou 22. května v Praze

Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze. Rozhodli o tom dnes zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu ČR, Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků, Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů, Společnosti mladých agrárníků České republiky a Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku, kde se sešli, aby vyhodnotili pomoc vlády agrárnímu sektoru. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by to měly být masivní protesty, přičemž nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje.

Zástupci zemědělských nevládních organizací jednali ve Větrném Jeníkově tři hodiny o stavu agrárního sektoru v České republice a o tom, jak se vláda postavila k pětici hlavních priorit, s nimiž souhlasily Agrární komora, Zemědělský svaz a další nevládní zemědělské organizace. Těchto pět bodů následně bylo rozvedeno v usnesení z 33. sněmu Agrární komory ČR v Brně 7. dubna a tato největší zemědělská nevládní organizace v Česku požádala ministra zemědělství Výborného, aby se k jednotlivým třinácti bodům písemně vyjádřil do konce dubna. Zpětná vazba ze strany Ministerstva zemědělství byla nyní vyhodnocena jako nevyhovující s tím, že prakticky nebylo vyhověno ani jednomu požadavku.

»Chování ministra Výborného dává jasný signál, že pro nás neudělá ani to, co by ho nestálo žádné peníze. Je to jedna velká bída a nezbývá nám nic jiného než se řídit usnesením sněmu Agrární komory ČR, které nám říká, že máme ve druhé polovině května uspořádat protestní akci. Možná má vláda strach s námi mluvit, ale naopak to neplatí. Pokud budeme čekat, že se situace sama od sebe zlepší, nedočkáme se. Vláda dělá mnoho věcí, kterými nám ubližuje, ale nic, čím by nám pomohla. Nemá to nic společného s odpovědným vládnutím, které se zřejmě řídí snahou o získání volebních preferencí i za cenu škod v našem resortu,« řekl Doležal.

Proto se zemědělské nevládní organizace dohodly, že podpoří masivní protest 22. května v Praze. Bude mít podobu protestní jízdy zemědělské techniky Prahou a akcí před sídly některých vládních úřadů. Současně organizátoři plánují od 11.00 do 18.00 happening pro veřejnost na Letné, kde zemědělci předvedou ukázky své produkce a budou připraveni své kroky vysvětlit a obhájit. Od 14.00 pak chtějí asi hodinu a půl demonstrovat před Strakovou akademií.

»Vláda se staví přezíravě k problémům zemědělců a neřeší je. Ministr zemědělství Výborný opakuje stále stejné argumenty a není vůle podpořit české zemědělce. Nevzdáváme se, pokračujeme dál a uspořádáme další ze série protestních akcí. Protesty nejsou naším cílem, chceme dále jednat, ale musí být vůle skutečně pomoci sektoru. Je sice doba senáží a dalších prací, a přestože jsou zemědělci na polích od rána do noci, přeruší svoji práci a přijedou protestovat do Prahy. Tak moc jim záleží na zemědělství,« sděluje předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.

Mezi požadavky zemědělců patří spuštění programu na podporu zaměstnanosti na venkově formou slevy na sociálním pojištění, vrácení národních dotací na úroveň roku 2022, snížení daně ze zemědělské půdy nebo nezdaňování evropských dotací. Chtějí také řešení přebytku zemědělských komodit na evropském trhu omezením dovozu ze třetích zemí a podporou exportu či plné kofinancování záchranného balíčku na rok 2024, který podle komory připravuje Evropská komise.

Představenstvo Agrární komory ČR se svým usnesením zároveň zavázalo předat ve své členské základně informace o chystané akci napříč celou Českou republikou. Současně budou osloveny a vyzvány k podpoře i další organizace spojené s agrárním sektorem.

Česká republika stejně jako další evropské státy zažívá letos protesty zemědělců opakovaně. Naposledy se tu uskutečnily 20. března, kdy na silnice v regionech i k hranicím vyjelo více než 1600 kusů zemědělské techniky.

(pk) 

FOTO – Facebook

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

 1. Výborný by mohl velkostatkářům , včetně etnickým feudálům, zrušit nehorázné dotace. Dotace jsou bezpracný zisk velkostatkářů z peněz získaných většinou vydíráním těch kdo vyrábějí nebo zajišťují výrobu -z daní a někdy i z peněz získaných, podle mne loupeží.
  Obilí, kukuřice a další zemědělské produkty je možné dovézt z Ruska, Ukrajiny, Kanady z Kuby a dalších zemí. Obchodníci si poradí .Velkostatkáři by mohli přijít o MONOPOL vytvořený Agrární komorou. Konkurence by mohla způsobit pokles cen potravin a tedy TRŽNÍCH zisků velkostatkářů.
  Velkostatkáři dostávají ZÁKLADNÍ DOTACE 4000Kč na hektar půdy, které se zmocnili po r. 1989 ,Je to bezpracní příjem – peníze které získali na úkor zdravotnictví, sociální oblasti , školství, užitečných investic a pod.
  ,–Velkostatkáři sami na polích nepracují-na to využívají robotníky a robotnice.
  .Řeči, že AGROBARONI-velkostatkáří někdy i etničtí feudálové – ráno vstávají a DŘOU je neuvěřitelně drzá lež. Ráno vstávají a dřou na agrobarony najatí ROBOTNÍCI. Agrobaroni mají, hned ráno a to bez práce DOTACE 4000 Kž z každého hektaru kterého se , ve spolupráci s úředníky z Katastrálních úřadů, zmocnili .
  Jsou li dost drzí a agresivní, mohou mít dotace i kolem 8000 Kč z hektaru. Peníze-dotace jsou získávané také z DANÍ – tedy i z vydírání, příp loupeže od těch, kdo pracují.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy