Regulace hazardních her aneb Jak šel čas

Přestože pro naprostou většinu společnosti nepředstavuje hraní hazardních her jakýkoliv problém, je tu stále 1 až 3 % obecné populace, u které existují nezanedbatelná rizika vedoucí k možnému rozvoji rizikového hraní. A na ta tři procenta populace se soustředí projekt Zodpovědné hraní. Jeho výhodou je komplexnost, jelikož začíná identifikací rizikového hraní, pokračuje přes adekvátní komunikaci ze strany provozovatele až k podání pomocné ruky a pomoci od zkušených odborníků.

Tvůrci vyzývají, že první krok bývá často nejdůležitější i nejtěžší. Klíčové je přiznat si závislost, viz zde. A pak, pokud člověk zjistí, že on nebo někdo z blízkých patří mezi ona riziková tři procenta, může najít pomoc zde.

Regulace hazardních her v novodobých českých dějinách poznala několik milníků. Vydejme se nyní po jejich stopách.

18. 5. 1990

První regulace hazardních her

Přezdívaný loterní zákon po dobu skoro dvou dekád určoval pravidla pro provozování hazardních her v ČR. Postupem času však nestíhal moderní vývoj v této oblasti, a proto musel být v roce 2017 nahrazen.

1. 1. 2003

Povolení prvního automatu v ČR

Provoz videoterminálů, v podstatě výherních automatů nové generace, povolovalo ministerstvo financí od roku 2003 do účinnosti nového zákona o hazardních hrách.

17. 2. 2008

Spuštění on-line kursových sázek

Hned pěti provozovatelům povolilo ministerstvo financí provozovat kursovou sázku přes internet. K registraci a spuštění došlo o několik málo dnů později, a to 5. 1. 2009.

1. 1. 2012

Zásadní rozšíření práv obcí

Obce mohou regulovat na svém území nové druhy technických zařízení tzv. IVT (interaktivní videoloterní terminál), a to obecně závaznými vyhláškami.

1. 1. 2017

Nová komplexní regulace

Byla přijata zcela nová komplexní a velmi striktní moderní regulace, která zavedla řadu zodpovědných opatření a umožnila vstoupit na český trh provozovatelům z EU a EHS.

31. 1. 2017

Vstup prvního zahraničního provozovatele na český trh

S novou regulací byl umožněn vstup i provozovatelům ze zahraniční, první, kdo od ministerstva financí získal licenci, byla společnost PokerStars.

26. 7. 2017

První blokovaná nelegální webová stránka

Nová regulace dala do rukou ministerstva financí nový instrument, a to možnost blokovat webové stránky s hazardními hrami, které nemají povolení. První takto blokovanou stránkou byla 1xbet.com.

1. 1. 2020

Povinnost hráčů zdanit své výhry

Přístup, který svým rozsahem nemá v Evropě obdoby. Všem hráčům jsou zdaněny výhry nad milion Kč. Způsob výpočtu se liší u loterií a ostatních druhů hazardních her.

20. 2. 2020

Spuštění rejstříku vyloučených osob

Po třech letech od přijetí zákona o hazardních hrách, byl spuštěn jeden z klíčových pilířů zodpovědného hraní, kterým je Registr vyloučených osob z hazardních her.

1. 1. 2021

Velká novela zákona o hazardních hrách

Po čtyřech letech fungování doznala nová regulace prvních změn. Ty přinesly zejména posílení pravomocí státních orgánů v oblasti hazardních her.

16. 9. 2021

Spuštění seberegulačního projektu Zodpovědné hraní

Došlo ke spuštění unikátního projektu Zodpovědné hraní a podepsání Závazků Zodpovědného hraní zástupci společnosti Fortuna. Ta si uvědomila, že člověk se od přírody rád baví a hraní neodmyslitelně k zábavě patří. Ale zároveň, jako každá vášeň, musí i tato mít svá pravidla i disciplínu. Více zde.

(koz)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy