Roste poptávka po palivovém dřevu, v okolí větších měst je už na pořadník

  ILUSTRAČNÍ FOTO – iportaL24.cz/Ivan Cinka

  Energetická krize výrazně zvýšila zájem lidí o palivové dřevo. Státní podnik Lesy České republiky musí kvůli narůstající poptávce zejména v okolí velkých měst dělat pořadníky. Naopak na Vysočině nebo v severních Čechách, kde doznívá kůrovcová kalamita, má podnik dřeva dostatek.

  Informovala o tom dnes mluvčí podniku Eva Jouklová. Každý zájemce si podle ní u státních lesů může koupit až 35 metrů krychlových (kubíků) dřeva. Prodej dřeva má podnik ve všech krajích.

  Lidé zatím letos u Lesů ČR koupili 28 000 kubíků klád z lesních skladů a 191 000 kubíků dříví samovýrobou. »Vnímáme obavy lidí z energetické krize, takže se snažíme zájemce uspokojit. Ve třetím kvartále jsme ani nezvyšovali ceny,« uvedl v tiskové zprávě pověřený ředitel podniku Jiří Groda. Aktuální ceníky jsou platné od 19. dubna. Největší zájem je o tvrdé dříví z listnáčů, tedy dub, buk, jasan, habr, javor nebo třešeň či akát.

  Podnik hodlá dřevo také nabídnout veřejným institucím a podnikatelskému sektoru. »Na konkrétní poptávku budeme podle našich možností reagovat konkrétní nabídkou,« uvedl Groda.

  Cena dřeva pro samovýrobu se odvíjí od síly kmene a druhu dřeviny a pohybuje se od 100 do 1200 korun za metr krychlový. Například cena nejsilnějších smrkových souší je 600 Kč/m3. U nejsilnějších dubů k samovýrobě je cena 1200 Kč/m3. Již vytěžené smrkové nebo borovicové palivové dřevo ze skládky je za 977 Kč/m3. Jiné dřevo ze skládky Lesy ČR nenabízejí. Ceníky a seznam osob, na které se zájemci o palivové dřevo mohou obracet, podnik zveřejnil na webu.

  Lesy ČR spravují necelou polovinu lesů v zemi. V prvním čtvrtletí podnik téměř zčtyřnásobil hrubý zisk meziročně na 2,26 miliardy Kč z loňských 613 milionů Kč. V růstu zisku i tržeb se projevilo zvýšení cen dřeva.

  (ici, čtk)

  Předchozí článekV čínském Tibetu a Sin-ťiangu se díky pomoci z jiných oblastí zlepšily zdravotnické služby
  Další článekPrvní trenérská rošáda, pardubickým zlomilo vaz 10 gólů ve dvou zápasech

  PŘIDEJ KOMENTÁŘ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here