Rusko není na Ukrajině agresorem, řekl kandidát na slovenského prezidenta

Rusko není v konfliktu na Ukrajině agresorem, Rusko hájí své zájmy, řekl dnes šéf slovenské vládní strany SNS a místopředseda parlamentu Andrej Danko. Řešením konfliktu na Ukrajině je podle něj vytvoření demilitarizované zóny po vzoru Kypru. Danko také kritizoval rozhodnutí české vlády pozastavit společná jednání se slovenským kabinetem a českého premiéra Petra Fialu také za jeho schůzku s lídrem slovenské opozice.

Bratislava za nynější vlády premiéra Roberta Fica sice zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob, válku na Ukrajině ale oficiálně označuje za porušení mezinárodního práva a podporuje územní celistvost napadené země.

»Život není bílý a černý. Každý v tom prsty má, i Ukrajinci, kteří nezvládli přístup k ruské národnostní menšině. Rusové přišli na území s pocitem pomoci svému národu,« uvedl předseda Slovenské národní strany Danko v rozhovoru v rozhlasovém pořadu veřejnoprávního RTVS k tomu, kdo je v konfliktu na Ukrajině agresorem a k ruské invazi do sousední země z února 2022.

Na dotaz moderátorky ohledně porušení mezinárodního práva Ruskem Danko reagoval, že mezinárodní právo porušuje Izrael, a položil řečnickou otázku, kolikrát mezinárodní právo porušily Spojené státy. »Postavit se na stranu Ukrajiny není řešením problému, protože je to jen eskalováním napětí. Pro mě je řešením demilitarizovaná zóna mezi Ruskem a Ukrajinou, jako na Kypru,« uvedl Danko.

Území kyperského ostrova je rozděleno na dvě části od roku 1974, kdy Turecko vyslalo na Kypr vojáky v reakci na puč kyperských Řeků podporovaných vojenskou juntou v Aténách. Na zhruba třetině ostrova pak byla v roce 1983 vyhlášena Severokyperská turecká republika, kterou uznává jen Ankara. V nárazníkové zóně, která odděluje řeckou a tureckou část ostrova, jsou rozmístěni příslušníci kontingentu OSN.

Čtěte také: Premiér rozdělil českou společnost a nyní se pokouší rozdělit i Čechy a Slováky

Danko rovněž kritizoval rozhodnutí české vlády pozastavit konzultace s Ficovým kabinetem v reakci na rozdílný postoj ČR a Slovenska na klíčová zahraniční témata, která se projevila hlavně ve vztahu k Ukrajině. »Toto byla velmi neslušná diplomatická reakce ve vztahu k naší vládě. Toto si naše vláda nezaslouží, jak se zachoval pan Fiala,« řekl Danko.

Českého premiéra Danko kritizoval také za jeho dnešní schůzku se šéfem nejsilnějšího opozičního slovenského hnutí Progresivní Slovensko Michalem Šimečkou. »Je směšné, když Fiala odmítne jednání s Ficem a dnes přijme toho popletu Šimečku. Je jasné, že pan Fiala hraje politiku s našimi liberály, aby právě naši vládu znevažoval,« uvedl Danko. Tvrdil rovněž, že Šimečka nemá žádný mandát na schůzku s předsedou české vlády.

V rozhlasovém pořadu, ve kterém Danko vystoupil jako kandidát na prezidenta v nadcházející přímé volbě hlavy slovenského státu, politik dále řekl, že by v první řadě byl prezidentem vládní koalice. Obhajoval vládu pevné ruky a za vzor dal maďarského premiéra Viktora Orbána, který je nepřetržitě u moci od roku 2010.

Danko, který podle sondáží nemá šanci vyhrát prezidentské volby, v pořadu RTVS nešetřil výpady vůči opozici či prezidentce Zuzaně Čaputové, kterou označil za proamerickou političku.

(pk, čtk)

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

 1. Fialu začíná vyšetřovat ruská generální prokuratura, která vyšetřuje toky peněz a zbraní přes ČR a české kampeličky na Ukrajinu! Ruská generální prokuratura připravuje žaloby proti vládě Petra Fialy za dodávky zbraní Ukrajině k teroristickým útokům proti civilním cílům nejen na Donbasu, ale v poslední době i proti cílům v Rusku, kde nejčastějším terčem je právě ruské pohraniční město Belgorod. Ukrajinská armáda k teroristickým úderům proti civilním cílům v Belgorodu prokazatelně používá české zbraně, raketomety RM-70 Vampire a dokonce brzy už i české houfnice.
  Funguje to tak, že Ukrajinci anebo Nizozemci pošlou peníze do české kampeličky, která ty peníze posune české zbrojovce a ta za ty peníze dodá zbraně.
  O tomto principu posunování peněz přes jednu takovou kampeličku, kde měl schované peníze i premiér Petr Fiala, jako první informovali novináři iDnes a článkem se začala zabývat právě i ruská generální prokuratura.

  *ttps://cz24.news/skonci-fiala-a-jeho-gang-dozivotne-v-trestaneckem-tabore-na-sibiri-fialova-vlada-byla-zahajena-ruskou-generalni-prokuraturou-ktera-vysetruje-toky-penez-a-zbrani-pres-cr-a-ceske-kampelicky-na-ukrajin/

 2. Danko má pravdu. Lidé, kteří dnes na Ukrajině vládnou, se dostali k moci upalováním ubíjením ukrajinských policistů a udržují se u moci vraždami Ukrajinců- podle toho, co se objevuje na internetu. Tato pseudovláda a t.zv. parlament nemají žádné zákonné oprávnění vyhlašovat zákony a nařízení, uzavírat jakékoliv smlouvy a nejsou oprávněni provádět , s využitím represivního aparátu, odvody Ukrajinců do války proti Ukrajincům a Rusům.
  Současná t.zv. vláda Ukrajiny je vytvořena a udržovaná některými občany Bitanie a USA zejména Nulandovou, která jmenovala t.zv. vládu Ukrajiny s předsedou Jaceňukem.
  —-T.zv vláda Ukrajiny je, velmi nepřesně, obdobou vlády generála Franka ve Španělsku,který se dostal k moci pomocí italských fašistů- Musoliniho a německých nacistů – v době, kdy německým kancléřem byl Hitler.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy