Se zahraničním obchodem to jde od desíti k pěti

Bilance zahraničního obchodu se zbožím skončila v lednu podle dnes zveřejněných předběžných údajů Českého statistického úřadu s přebytkem ve výši 3,7 miliardy korun, což byl oproti stejnému období předchozího roku o 4,2 mld. Kč horší výsledek. Vývoz přitom meziročně klesl o 6,5 procenta.

Celkové saldo zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách nepříznivě ovlivnil zejména obchod s ostatními dopravními prostředky, který se přechodem z aktiva do pasiva zhoršil meziročně o 3,9 mld. Kč. Přebytek v obchodu s elektrickou energií se v důsledku poklesu cen snížil o 2,9 mld. Kč a obchod s pryžovými a plastovými výrobky skončil se schodkem 0,2 mld. Kč ve srovnání s přebytkem 1,9 mld. Kč v předchozím roce.

Příznivý vliv na celkovou bilanci měl naopak hlavně vyšší přebytek v obchodu s motorovými vozidly (o 2,8 mld. Kč) a elektrickými zařízeními (o dvě miliardy korun). Deficit v obchodu s ropou a zemním plynem se zmenšil meziročně o 1,8 mld. Kč.

Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky se v lednu snížil meziročně o 8,6 mld. Kč, deficit v obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 3,8 mld. Kč.

Vývoz klesl meziročně o 6,5 % na 350,4 mld. Kč, dovoz se pak snížil o 5,5 % na 346,8 mld. Kč.

»V prvním měsíci letošního roku došlo k nejvyššímu meziročnímu poklesu u obchodu s elektrickými zařízeními, a to jak na straně vývozu, tak dovozu. Naopak k nejvyššímu meziročnímu nárůstu na obou stranách došlo u zahraničního obchodu s motorovými vozidly, kde výsledná bilance přesáhla hodnotu 49 mld. Kč,« zrekapitulovala hlavní výsledky statristiky Jana Mazánková, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy