Seymour Hersh: USA odvádějí ohledně výbuchů na plynovodech pozornost, Ukrajinci nemají ani funkční dekompresní komoru

Zatímco New York Times přináší nová obvinění Ukrajinců ohledně sabotáže plynovodů Nord Streamu, Seymour Hersh, který jako první přinesl podrobné informace o tom, jak je odpálily Spojené státy, bere informace o »proukrajinské skupině« s rezervou. V rozhovoru s Liou Sin nastínil své důvody, přičemž jedním z nich je i to, že v současné vládě Spojených států vždycky panovala obava, že Německo dostává od Ruska tolik plynu za tak levnou cenu, že by bylo velmi těžké je od Ruska odstavit.

Proč si myslíte, že není možné, aby tento výbuch provedla »proukrajinská skupina«?

Z toho mála, co znám o ukrajinském námořnictvu, vím, že jsou schopni akorát klást miny. Nejsem na to odborník, jen jsem se prostě náhodou zeptal poté, co se ten příběh objevil. Oni nemají žádnou funkční dekompresní komoru.

Mluvíme o čtyřech potrubích, Nord Stream 1 a 2, každé má dvě. Jsou to ocelové trubky zakryté betonovým krytem, aby byly chráněny před salinitou, solí ve vodě. Takže musíte mít lidi, kteří se vyznají, kteří jsou odborníky na potápění pod mořskou hladinou a odborníky na používání toho nej – plastických C4, tedy nejtěkavějších látek, které existují.

A také musí být schopni postupovat rychle. Musí si být jisti, že dostanou bombu na správné místo spolu se zařízením, které ji spustí a všechno zničí. Musí na to trénovat týdny až měsíce, řekl bych. Přímo ve vodách Baltského moře.

Co říkáte na skutečnost, že američtí vládní činitelé tuto zpravodajskou informaci vyzradili New York Times právě v tomto okamžiku? Jakou zprávu myslíte, že se tím snaží vyslat?

Jakou zprávu tím chtějí říci? Snaží se odvést pozornost od příběhu, který jsem napsal a který obsahoval obrovské množství podrobností. Popisoval jsem proces, který začal před Vánocemi roku 2021. Podílel se na něm poradce prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan z Bílého domu. Měli řadu schůzek v tajné místnosti v Bílém domě. Poskytli mi vodítka, i název té místnosti znám.

Měli přijít s vratnými i nevratnými koncepty, nápady. Vratný koncept by byl mnohem víc sankcí. Něco nevratného by bylo kinetické – bomba. A nakonec se ukázalo, že to, co skutečně chtěli, byl úder na plynovody. A v této vládě vždycky panovala obava, že Německo dostává od Ruska tolik plynu za tak nízkou cenu, že by bylo velmi těžké jej od Ruska odstavit.

Vy jste také část tohoto plánování označil za »hloupost«. A několikrát jste se vysmál úrovni Bidenovy inteligence…

Nezpochybňoval jsem jejich inteligenci. Jsou to všechno lidé, Tony Blinken, ministr zahraničí, ten, který nejel do Číny na setkání se svým protějškem kvůli balonu, a Jake Sullivan, který je poradcem pro národní bezpečnost, a náměstek ministra zahraničí, ti všichni mají vysoké tituly, dostatek vzdělání.

Jenom je k tomu, myslím, vede taková nenávist ke všemu, zejména k Putinovi, a také ke komunismu jako takovému. Jsou to takoví chladní bojovníci. Jsou opravdu mimo. To je nutí dělat hloupé věci.

Já si prostě myslím, že ta jeho (Bidenova, pozn. red.) zahraniční politika je naprosto idiotská, odcizuje si spoustu lidí po celém světě. To pojetí »americké hegemonie«, chcete-li, už prostě nefunguje. To je to, proti čemu mám námitky.

Liou Sin

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy