Si Ťin-pching: Čínský národ udělal velký skok – povstal, zbohatnul a stal se silným

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes dopoledne vystoupil s projevem na závěrečném zasedání prvního zasedání 14. Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSLZ), nejvyššího zákonodárného orgánu země, ve Velkém sále lidu v Pekingu. Přinášíme několik nejdůležitějších momentů jeho projevu.

»Zasedání mě zvolilo, abych nadále sloužil jako prezident Čínské lidové republiky. Toto je potřetí, co budu zastávat tento vznešený post. Důvěra lidí je pro mě největší hnací silou pro posunování se kupředu, a je to také velká zodpovědnost na mých ramenou. Budu věrně plnit povinnosti svěřené Ústavou, považovat potřeby země za své poslání, brát zájmy lidu za kritérium, pečlivě plnit své povinnosti a přispívat z celého srdce, a nikdy nezklamu velkou důvěru zástupců a lidí celé země,« pronesl v úvodu Si.

Lidé na prvním místě

»Na nové cestě budování velké moderní socialistické země a pokroku v omlazování čínského národa je nutné klást lid na první místo,« řekl Si. V projevu na závěrečném zasedání Si řekl, že lid je rozhodující silou při budování Číny jako velké moderní socialistické země ve všech ohledech. »Čínský národ udělal velký skok – povstal, zbohatnul a stal se silným. Velké omlazení čínského národa vstoupilo do nezvratného historického procesu,« dodal.

O kvalitním rozvoji

Si zdůraznil, že Čína bude neochvějně prosazovat vysoce kvalitní rozvoj, a uvedl, že země by měla plně a věrně uplatňovat novou filozofii rozvoje na všech frontách a urychlit úsilí o vytvoření nového modelu rozvoje. Vyzval k plné realizaci strategie oživení Číny prostřednictvím vědy a vzdělávání, strategie rozvoje pracovních sil a strategie rozvoje založeného na inovacích.

O koordinaci rozvoje a bezpečnosti

»Bezpečnost je základem rozvoje, zatímco stabilita je předpokladem prosperity,« řekl Si. Zdůraznil, že je třeba prosazovat holistický přístup k národní bezpečnosti, zlepšit systém národní bezpečnosti, posílit kapacitu Číny pro zajištění národní bezpečnosti, posílit správu veřejné bezpečnosti, zlepšit systém sociální správy a zajistit nový model rozvoje Číny pomocí nové bezpečnostní architektury.

O »jedné zemi a dvou systémech«

Si zdůraznil úsilí při prosazování praxe »jedna země, dva systémy« a věci národního sjednocení. Upozornil, že je třeba plně, věrně a rozhodně provádět politiku »jedna země, dva systémy«, podle níž obyvatelé Hongkongu spravují Hongkong a obyvatelé Macaa spravují Macao, přičemž obě země mají vysokou míru autonomie.

Co se týče tchajwanské otázky, měl by se podle prezidenta dodržovat princip jedné Číny a Konsensus z roku 1992 a aktivně podporovat mírový rozvoj vztahů mezi oběma břehy Tchajwanského průlivu.

O budování lidského společenství se sdílenou budoucností

»Čína se bude snažit podporovat budování společenství se sdílenou budoucností lidstva,« řekl Si. Rozvoj Číny je přínosem pro celý svět a Čína se nemůže rozvíjet izolovaně od zbytku světa, řekl. Si zdůraznil, že Čína vyvine konkrétní úsilí o pokrok v otevírání se vysokým standardům, a uvedl, že země bude nejen využívat globální trhy a zdroje pro svůj vlastní rozvoj, ale také podporovat rozvoj celého světa.

O udržení vedoucí úlohy KS Číny

Si zdůraznil prosazování vedení Komunistické strany Číny (KS Číny) a centralizovaného, jednotného vedení Ústředního výboru KS Číny. »Je důležité zůstat ve střehu a odhodlaně řešit zvláštní výzvy, kterým velká strana, jako je KS Číny, čelí,« řekl Si. Upozornil, že je důležité mít vždy odvahu provádět vlastní reformu, nepřetržitě provádět plnou a přísnou stranickou samosprávu a rozhodně bojovat proti korupci.

»Velký cíl budování mocné země a omlazení národa je povzbuzující a inspirující. Měli bychom posílit historickou důvěru, dodržovat integritu a inovace, udržovat strategické zaměření, pokračovat v duchu boje, být stateční při překonávání obtíží a pokračovat ve velké věci budování mocné země a omlazení národa!« uzavřel Si.

(pr)

Související články

9 KOMENTÁŘŮ

  1. Jako předsedu Vlasteneckého sdružení antifašistů ČR, z. s., jehož členy jsou antifašisté a pozůstalí po obětech nacismu, a má ve svém programu důsledný boj za zachování světového míru, mě zaujala věta: »Bezpečnost je základem rozvoje, zatímco stabilita je předpokladem prosperity.« Právě Čína zveřejnila »Koncepční dokument Globální bezpečnostní iniciativy«, který dále vysvětluje základní koncept iniciativy a navrhuje 20 klíčových směrů spolupráce a podrobnější plán pro implementaci iniciativy. Dosažení trvalého míru ve světě by mělo být společnou touhou nás všech.
    Zbyšek Kupský, předseda VSA ČR

  2. Čína je inspirativní země. I z hlediska jejich specifické cesty k socialismu. Takhle kdyby se budoval socialismus – s tržními prvky – i v zemích východní a střední Evropy před rokem 1989, tak nikdy k jeho pádu nedošlo!

  3. Ukazuje se, že opatření, která přijal 20. Národní kongres Komunistické strany Číny, jsou správná a čínská ekonomika na rozdíl od jiných zajišťuje další možný vývoj a právo na rozvoj. Ukazuje se, že Čína má nejen stabilní ekonomickou základu, ale i největší potenciál k přijímání investic.
    Vojtěch Filip, předseda představenstva Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory.

  4. Už jsem řekl mnohokrát, že Číně a Rusku bude patřit 21 století. Si Ťin-pching dostal maximálně silný mandát a po třetí za sebou. Myslím že to prokazuje jeho kvality v řízení a politice. Za mě je důležité, že na prvním místě je lid a následuje to další.
    Roman Blaško
    generální tajemník
    Komunisté strany
    Československa

  5. Čína se bude snažit podporovat budování společenství se sdílenou budoucností lidstva. To je nejdůležitější vzkaz, který mohl zaznít. Ve skutečnosti jde o jedinou cestu k míru – a čínská cesta je jedinou cestou k trvalému míru. Věřím, že to pochopí i tzv. demokratický svět. Mír je v zájmu lidstva, jen nadnárodní korporace chtějí v zájmu zisku řinčet zbraněmi.
    Ing. Bc. MIloslava Vostrá, předsedkyně Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny v letech 2017-2021

  6. Nabízí se zajímavé srovnání: na jedné straně údržba systému, založená na rozdělování společnosti, privatizaci zisků a socializaci ztrát, to se týká tzv. západního světa, na druhé straně vize budoucnosti a koncepce rozvoje ve všech směrech s postupnými hmatatelnými výsledky – to je současná Čína. Nelze než závidět.

  7. Je dobre, že to někdo napíše naplno. Mainstream jen Cinany zesmesnuje a ponižuje. Od nich by se přitom mel svět učit!!!

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy