Šlágr v nabité O2 areně rozhodl Kaut. Tisíce pardubických fans slavily!

Byl to šlágr jako hrom! Na ledě i v hledišti. Vedoucí Sparta v dnešním utkání dohrávaného 29. extraligového kola, které bylo před Vánoci odloženo kvůli tragédii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, hostila druhé Dynamo Pardubice, za nímž přijelo do O2 areny několik tisícovek fanoušků. A ti nakonec byli spokojenější a mohli hlasitě zpívat své oslavné chorály poté, co Martin Kaut hned po 11 vteřinách prodloužení převážil misky vah ve vyrovnaném duelu na stranu Východočechů.

Duel, který sledovala druhá nejvyšší návštěva v sezoně – 16 646 diváků – dal dohromady dva soky, kteří jsou na tom zdravotně úplně odlišně. Zatímco Spartě chyběla celá řada hráčů základní sestavy v čele s brankářem Kovářem, obráncem Mozíkem, útočníky Kastnerem a Lajunenem nebo novou posilou Harperem, hosté nastoupili do prestižního souboje v kompletní sestavě.

Přesto mohli zkraje utkání prohrávat, když ve druhé minutě obránce Kempný trefil tyč. Sparta byla o maličko aktivnější jak v první, tak ve druhé části hry a odměnou jí byl gól ve 27. minutě, který dal Chlapík doražením vlastní střely, již ztratil gólman Will z dohledu. Možná rozhodující moment nastal v minutě jednatřicáté, kdy jel sám na Willa Forman, ovšem trestuhodně netrefil branku. A tak přišel trest z hole Sedláka, jehož přihrávku si ve 33. minutě nešťastně do vlastní branky srazil Horák. Navíc mohlo být s domácími ještě hůře, když ve 40. minutě trefil Radil tyč – a situaci museli sudí přezkoumat na videu, které odhalilo, že puk jen těsně nepřešel brankovou čáru…

Ve třetí třetině byly jednoznačně lepší Pardubice a nesrazily je ani dvě přesilovky domácích. Sparta je hrála zcela katastrofálně a bez nápadu, a naopak mohla být ráda, že v nich sama neinkasovala. V největší příležitosti selhal v 53. minutě Poulíček, který jel v herní situaci 4 na 5 zcela sám na Kořenáře, jenže domácí gólman vytáhl jeden ze svých super zákroků dnešního dne. Závěr třetí třetiny byl v podstatě hrou na jednu branku, i díky první přesilovce Dynama v utkání, ale Kořenář stáhl roletu. Ne tak ovšem v prodloužení, kde mu v čase 60:11 táhlou střelou nedal šanci Martin Kaut.

»Musím říct, že jsme rádi, že před takovou fanouškovskou kulisou jsme to zvládli, nicméně to utkání nebylo vůbec jednoduché. Sparta hrála velmi dobře, řekl bych, že to utkání se blížilo k zápasu play off. Pro nás bylo důležité ubránění těch oslabení, nedostali jsme z nich žádný gól. Řekl bych, že od druhé třetině jsme možná byli o něco málo lepší tým. Samozřejmě ten druhý bod v prodloužení už je takový vabank, ale myslím, že jsme si ho zasloužili,« zhodnotil duel na klubovém webu asistent Dynama Aleš Krátoška.

Sparta i tak udržela první příčku v tabulce, ovšem svěřenci trenéra Václava Varadi na ni ztrácejí již jen bod, navíc si stále hýčkají dva zápasy k dobru. »Hrálo se v krásné atmosféře, byla to oslava hokeje, ale my jsme dnes bohužel tahali malinko za kratší konec. Nedá se nic dělat, každý den nemůžete vyhrát,« uvedl trenér Sparty Pavel Gross.

Celkově dnes příliš branek na pěti stadionech nepadalo. Čtyři v Brně a v Olomouci, pět (včetně toho v prodloužení) v Hradci Králové a jen v Plzni, kde se představily České Budějovice, se hokejisté odvázali a již za dvě třetiny se vlnila síť sedmkrát. Západočeši nakonec vítězství 4:3 slavili i proto, že v závěrečné dvacetiminutovce i na západě Čech střelba ostrými utichla.

Přesto byli za hrdiny dne dvougóloví střelci na obou stranách – domácí Ondřej Matýs a hostující Jan Ordoš. »Strašně si těchto bodů vážíme, protože kluci to odmakali,« liboval si kouč Plzně Petr Kořínek, zatímco jeho protějšek Ladislav Čihák smutnil: »Nevyhrávali jsme osobní souboje a nevolili dobrá řešení. Dobré je jen, že jsme se za stavu 1:4 zvedli a zdramatizovali zápas.«

Klíčová změna dne ale nenastala na čele tabulky, ale na jejím chvostu. Boleslav díky nečekané výhře 3:2 v prodloužení opustila poslední příčku a připoutala na ni Kladno, které dnes nehrálo. A to ještě deset minut před koncem Mountfield prohrával 0:2, ovšem o triumfu hostí rozhodl až závěr prodloužení a trefa kapitána Lantošiho. Mimochodem, tým z města automobilů opustil poslední příčku po dlouhých 50 dnech! »Jsme moc rádi za každý bod. Kluci to odpracovali a podržel nás Filip Novotný,« radoval se boleslavský asistent Václav Pletka.

* * *

HC Sparta Praha – HC Dynamo Pardubice 1:2 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Chlapík (O. Najman, Mikliš) – 33. Sedlák (Hyka, Košťálek), 61. M. Kaut (Čerešňák, Sedlák). Rozhodčí: Jeřábek, Šír – Lederer, Ondráček. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 16 646.

Mountfield Hradec Králové – BK Mladá Boleslav 2:3 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 51. Blain (Pilař), 58. Estephan (T. Pavelka, Blain) – 3. Skalický (F. Pavlík, Lantoši), 38. O. Roman (Fořt), 65. Lantoši (Pyrochta). Rozhodčí: Hradil, Vrba – Axman, Blažek. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci: 2987.

HC Kometa Brno – HC Verva Litvínov 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 13. Cingel (Flek, Zaťovič), 58. Ščotka (Gazda, K. Pospíšil), 60. Zaťovič – 22. D. Kaše (Jaks, Hlava). Rozhodčí: Kika, Květoň – Lhotský, Hynek. Vyloučení: 1:4. Bez využití. Diváci: 7412.

HC Olomouc – HC Energie Karlovy Vary 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 25. Bambula (Nahodil, Orsava), 40. J. Káňa (Nahodil, Navrátil), 51. Řezníček (Menšík, Macuh) – 15. Koffer (T. Redlich). Rozhodčí: Hribik, Úlehla – J. Svoboda, Šimánek. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. Diváci: 4269.

HC Škoda Plzeň – Banes Motor České Budějovice 4:3 (3:1, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Schleiss (Kvasnička), 7. Pour (Lev, Rekonen), 19. Matýs (M. Indrák, Piskáček), 23. Matýs (Rekonen, Mertl) – 11. Ordoš (Kondelík, Gulaš), 35. Valský (F. Přikryl, Kubík), 40. Ordoš (Kondelík, D. Simon). Rozhodčí: Ondráček, Mejzlík – Špůr, Zíka. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:3. Diváci: 4136.