SOCDEM: Ministr Bek by měl vyvodit osobní zodpovědnost za chybějící finance ve školství

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) by měl podle sociálních demokratů vyvodit osobní zodpovědnost za to, že není schopen zajistit dostatek financí pro svůj resort. Podle místopředsedkyně SOCDEM Daniely Ostré nedostatek peněz na nepedagogické pracovníky klade vyšší nároky na ředitele, kteří se musejí rozhodnout, zda peníze vezmou z odměn pro učitele, dají výpovědi kuchařkám či budou muset tlačit na zřizovatele. Vláda podle ní alibisticky problém převádí na kraje, za kvalitu vzdělávání ale nese odpovědnost. Ostrá to řekla na dnešní tiskové konferenci SOCDEM.

Podle Ostré z Beka odpovědnost nesnímá ani to, že kabinet musí dávat víc peněz na obranu. I sociální demokraté podle ní chtějí, aby do obrany šla dvě procenta hrubého domácího produktu. »Jako pedagog ale nepotřebuji dva ministry obrany, potřebuji ministra, který se za mne postaví,« konstatovala na tiskové konferenci dvojka strany do červnových evropských voleb. Odborářům podle ní sociální demokraté vzkazují, že podpoří případné protestní akce.

Čtěte také: EU nesmí být pokrytecká vůči Ukrajině, řekl volební lídr SOCDEM Zaorálek

Někdejší premiér Vladimír Špidla řekl, že jako důvod pro protesty odborů vidí záměr zjednodušení podmínek pro propuštění ze zaměstnání. »Je to příliš zničující pro podmínky práce,« uvedl s tím, že na místě by byla při přijetí změn zákoníku práce generální stávka. Není třeba měnit zákoník práce, ale je třeba změnit politiku zaměstnanosti, dostat se z pasti nízkých mezd, míní.

Sociální demokraté kritizují i změny v dávkovém systému připravované ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Nelíbí se jim zejména vložení přídavku na dítě do jedné dávky s ostatními, což podle Špidly znamená de facto zrušení přídavků, které jsou příjmem dítěte. »Vše, co koalice činí, znamená zhoršení sociálních podmínek,« uvedl Špidla. Návrhy podle něj kopírují ty, které ve společnosti objevovaly na konci 90. let, ale nebyly realizovány. »Sociální demokracie měla svůj vliv, nechyběla, teď chybí. A má to své důsledky,« dodal.

Čtěte také: SOCDEM: Peníze na školství nejsou jen výdaj, ale investice do budoucnosti

Opozice podle sociálních demokratů neplní svou funkci. Nestaví se ani proti opakujícím se návrhům na zavedení školného či grantů pro studenty. »Když vláda říká, že nemůže dát, nechce dát,« uvedla na adresu vlády, Beka a státního rozpočtu Ostrá. Sliby podle ní vláda neplní ani v případě zmenšování administrativy ve školství či naplnění pěti procent hrubého domácího produktu na školství.

Na zaplacení 2000 školníků, kuchařek a uklízeček v regionálním školství chybí po jednáních uzavřených v úterý zhruba 800 milionů korun, vláda chce o navýšení rozpočtu jednat v polovině roku. Rozpočet pro regionální školství je letos o 4,97 miliardy vyšší než loni, činí 187,87 miliardy korun. Nefinancovaných je 7500 nepedagogických míst, z nichž je 2500 obsazeno. Zhruba 500 z nich je podle Beka možné platit z krajské rezervy.

(pk, čtk)

FOTO – Facebook Daniely Ostré

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Bek má školy a školství na háku. Hlavně že mu jde jeho plat a statisíce na konto z našich peněz a kapes.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy