SOCDEM: Školní rok začíná, pro některé školáky bude extrémně těžký

Začátek školního roku opět provázejí problémy. Nedostatek kapacit na středních školách, zdražení školních pomůcek, ale ani horší startovní podmínky žáků ze sociálně slabších rodin vláda nadále neřeší s potřebným důrazem. Pro Sociální demokracii jsou investice do vzdělávání prioritou, kterou by každá vláda měla mít.

Sociální demokracie v tiskové zprávě, kterou zaslala na adresu redakce internetového deníku iportaL24.cz, uvedla, že vždy prosazovala, aby se do vzdělávání investovalo. »Šetřit na vzdělávání je nesmysl. Vláda nejen, že chce snížit rozpočet resortu školství o 29 miliard, ale navíc každým svým krokem staví finanční překážky k dostupnosti vzdělávání pro rodiny s dětmi,« říká předseda Sociální demokracie Michal Šmarda. »Dostáváme se opět do stavu, kdy děti nemají stejnou startovní čáru. Ze studia se stává luxus, který si nemůže dovolit každý. Zdražují se pomůcky, rostou náklady na obědy nebo koleje,« vypočítává Šmarda.

Dalším problémem jsou platy pedagogů, a to zejména vysokoškolských. »Vládní škrty v rozpočtu školství nezajistí dostatek financí na dorovnání zákonem zaručené mzdy pedagogů,« upozorňuje také místopředsedkyně Daniela Ostrá.

Sociální demokracie považuje za nutné, aby se do školství výrazněji investovalo. »Abychom se dostali na úroveň vyspělých evropských zemí, pak musíme zvýšit podíl výdajů na školství vůči našemu HDP minimálně o jedno procento,« připomíná Šmarda. Podle něj je nezbytné srovnat rozdíly mezi regiony, což se týká například vybavení – od moderní výpočetní techniky až po zařízení laboratoří.

Sociální demokracie chce rovněž odstranit stávající stav, kdy žáci musejí v 15 letech dělat životní rozhodnutí, které je ovlivní při shánění práce. »Stát nedokáže reagovat na zvyšující se zájem žáků o všeobecné vzdělání. Velká část absolventů specializovaných oborů totiž nakonec zjistí, že se minuli profesí,« konstatuje Ostrá.

Zdůrazňuje přitom, že by se měly omezit překážky prostupnosti mezi obory, pokud se student rozhodne změnit školu. »Je s tím spojené srovnání úrovně výuky a zvýšení podílu škol se všeobecným vzděláním. Struktura trhu práce se může výrazně měnit a naše společnost na to musí být připravená,« doplňuje místopředsedkyně SOCDEM.

Nejstarší politická strana v zemi změnila na červnovém sjezdu v Plzni název z České strany sociálně demokratické (ČSSD) na Sociální demokracii (SOCDEM). Dlouhou dobu vládní strana ve volbách v roce 2021 se ziskem 4,65 procenta hlasů nepřekročila poprvé za dobu samostatné ČR zákonnou pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny. Podle aktuálního průzkumu volebních preferencí agentury Median by se do poslaneckých levic s 5 procenty znovu vrátila.

(pk)

FOTO – socdem.cz

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. ČSSD – jeden úředník a Sobotka- převedli do svého vlastnictví víc než 40 000 t.zv. bytů OKD a předali je uhlobaronu Bakalovi Podle mne členové ČSSD oloupili víc než 80 000 lidí o jejich byty (předpoklad 2 lidé v jednom bytě) – 80 000 lidí je OKRESNÍ MĚSTO -tak volte ČSSD.
    —ČSSD se pokusila předat část ČR, horu Cínovec , australským soukromým okupantům a kolonizátorům – tak volte ČSSD.
    —V době vlády ČSSD vyšel zákon o EXEKUTORECH – na batole, jehož rodiče nebo pěstouni platí za odpady na špatném místě, zakleknou, po jeho dosažení plnoletosti EXEKUTOR, advokáti, vyšší soudní úředník a členové ČSSD – volte ČSSD.
    –—Ve sněmovně byl projednáván zákon, podle kterého , po krachu Všeobecné zdravotní pojišťovny bude VZP předána nejsilnější zdravotní pojišťovně na TRHU- tedy SOUKROMÉ ZAHRANIČNÍ pojišťovně-majiteli této pojišťovny. ( Státní VZP nemůže přirozeným způsobem zkrachovat ) .POSLANEC Rath se proti tomuto zákonu postavil- za několik dnů byl a uvězněn. Poslanci KSČM a za čssd, až na jednoho, hlasovali pro vydání POSLANCE Ratha policistům a policistkám k uvěznění .
    —Jestli někdo ví, co udělala ČSSD obecně prospěšného , tak by to sem mohl napsat

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy