SOCDEM: Vládní verze zvýšení rodičovského příspěvku je neférová

Navýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun je podle Sociální demokracie nedostatečné. Navíc způsob, jakým to chce vláda udělat je silně diskriminační a nespravedlivý. Sociální demokracie v tiskové zprávě zaslané redakci iportaL24.cz uvádí, že prosazuje skutečnou pomoc mladým rodinám s dětmi.

»Vůbec nezávidím nastávajícím rodičům, kteří čekají svého potomka ke konci roku. Jestli se narodí před anebo po Novém roce totiž bude podle vlády rozhodovat o tom, zda rodina bude mít nárok na vyšší rodičovský příspěvek. Na dítě narozené před půlnocí bude rodičák po dobu čtyř let 300 tisíc, na to narozené minutu po půlnoci už to bude 350 tisíc na dobu tří roků. To nedává smysl,« vysvětluje, v čem vidí hlavní nespravedlnost předseda Sociální demokracie Michal Šmarda. »Plenky pro děti asi v případě jejich narození v prosinci stojí jinak než při narození v lednu,« dodává Daniela Ostrá, místopředsedkyně strany, která se dlouhodobě zabývá rodinnou politikou.

Navýšení, které odsouhlasila vláda, navíc podle Sociální demokracie neodpovídá tomu, jak stouply životní náklady rodin od poslední změny výše příspěvku. »Vládní návrh navýšení rodičovského příspěvku je nedostatečný. Pětikoalice se před volbami dušovala, jak bude pomáhat rodinám s dětmi. A dopadlo to jako vždycky,« říká Ostrá. Jak zdůrazňuje, Sociální demokracie stojí na straně rodičů a žádá spravedlivou, automatickou a opravdu výraznou valorizaci rodičovského příspěvku. »Mladé rodiny s dětmi musí stát podporovat. Za adekvátní aktuálně považujeme navýšení na 400 tisíc korun,« upřesňuje Ostrá. Stejně tak je podle ní na pováženou zkrácení doby vyplácení příspěvku ze čtyř let na tři roky, zejména v době, kdy je stále nedostatek míst ve školkách a dětských skupinách, a vláda jen minimálně posunula legislativu umožňující pružnější pracovní dobu pro rodiče malých dětí.

»Peníze na navýšení příspěvku, tak, aby reálně pomohlo rodinám, lze najít úpravou daní. Sociální demokracie dlouhodobě poukazuje na to, že bez toho nelze státní finance uzdravit,« doplnil Šmarda s odkazem na balíček daňových opatření, která navrhuje Sociální demokracie.

Sociální demokracie prosazuje skutečnou pomoc mladým rodinám s dětmi. Celková výše rodičovského příspěvku se naposledy výrazněji změnila za dob, kdy byla v čele ministerstva práce a sociálních věcí ministryně Jana Maláčová, tedy zástupkyně SOCDEM. Od ledna 2020 vzrostl příspěvek z 220 na 300 tisíc korun na jedno dítě.

Navýšení o 100 tisíc již dříve navrhovalo hnutí Přísaha, šéf strany PRO Jindřich Rajchl tvrdí, že »lepší je něco než nic«, ale i tak pokládá padesátitisícovou úpravu rodičovského příspěvku za »výsměch«.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy