Home Domácí Solidarita: Ztrácíme slovo v názvu kandidátky, ale neztrácíme ideje

Solidarita: Ztrácíme slovo v názvu kandidátky, ale neztrácíme ideje

FOTO - iportaL24.cz/Zbyšek Kupský

AKTUALIZOVÁNO

Přímo na tiskové konferenci dnes podepsali zástupci ČSSD, Zelených a hnutí Budoucnost a Idealisté koaliční smlouvu do podzimních voleb do Zastupitelstva hlavního města Prahy (ZHMP). ČSSD zároveň představila tři pražské kandidáty do Senátu a uvedla, že definitivní seznam kandidátů bude schvalovat ve čtvrtek.

ČSSD vysílá do senátních voleb v obvodu Praha 11 bývalého premiéra Vladimíra Špidlu, v Praze 10 sociálního pracovníka Štěpána Kavura a v Praze 6 vysokoškolského pedagoga Petra Pavlíka.

»Politika je řemeslo založené na zkušenosti. Já jsem získal velké množství zkušeností a cítím určitou povinnost, protože pořád ještě tu sílu mám, dát ty zkušenosti k dispozici,« uvedl Špidla. Dodal, že současná vláda pracuje v ideologicky omezeném rámci, který z fiskálního hlediska neumožňuje efektivně řešit krizi. Z dalších témat zmínil také regulaci energetiky včetně například vyšší daně z příjmu pro energetické firmy.

Kavur je předseda spolku Buči, který pomáhá sociokulturně znevýhodněným osobám a dlouhodobě nezaměstnaným. Za důležitá témata Kavur označil zaměstnanost, podporu ohrožených seniorů či integraci příslušníků národnostních menšin, ať už Romů, nebo nově ukrajinských uprchlíků. Zásadní podle něj je i zajištění důstojného bydlení pro všechny.

Pavlík vyučuje na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy a v minulosti působil jako náměstek ministra školství a předseda pražské organizace strany. Ten za své hlavní téma označil vzdělávání, které podle něj současná vláda zanedbává.

Předseda strany Michal Šmarda dále řekl, že v letošních volbách nasadí strana devět nebo deset kandidátů. Volit se bude do třetiny Senátu, tedy ve 27 obvodech. Předseda dodal, že kandidáty bude grémium strany definitivně schvalovat ve čtvrtek, ale již může zmínit také například kandidaturu lékařky a bývalé sociálnědemokratické europoslankyně Olgy Sehnalové v Kroměříži, místostarostky v Táboře Olgy Bastlové nebo obhajobu křesla současného senátora Jaromíra Strnada v Kutné Hoře.

Ten ale bude společným kandidátem ČSSD a ANO, které podle něj v Čáslavi hodně spolupracují. »Jsme spolu v opozici. Ten vztah je poměrně úzký. Místní souhlasili s tím, že by bylo lepší dát dohromady jednoho kandidáta, že by měl větší šanci na úspěch,« řekl Strnad ČTK. Dosavadní senátor za ČSSD byl poprvé zvolený v roce 2010. Obhajovat chce v září kromě senátního křesla také mandát čáslavského zastupitele. Měl by být lídrem společné kandidátky ČSSD a nezávislých, kteří dříve kandidovali samostatně.

Ochrana práv zaměstnanců a práv slabších

Zástupci strany spolu se svými koaličními partnery představili rozšířenou koalici kandidující na pražský magistrát pod názvem Solidarita, kterou vede bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. Kromě již dříve ohlášené spolupráce se Zelenými se nově koalice skládá i z levicových hnutí Budoucnost a Idealisté.

Šabatová k tomu řekla, že považuje za podstatné, aby levicové subjekty spolupracovaly, obzvlášť v situaci, kdy v parlamentu levice fakticky zastoupena není. »Myslím, že to je pro každou společnost velmi nebezpečný stav a může vést k velmi turbulentnímu a nežádoucímu vývoji,« uvedla s tím, že v takové situaci se mohou levicových témat chopit nebezpeční populisté.

Spolupředseda Budoucnosti Filip Hausknecht představil některé z priorit volebního programu. »Ve chvílích, kdy čelíme několika krizím, je třeba především začít pomáhat lidem, na které nejvíce dopadají. Proto jsme do této koalice vnesli i balíček opatření proti vládnímu zdražování, mezi které patří například školní výlety a obědy pro děti zdarma, chceme také prověřit možnost MHD zdarma a rozhodně se zasadit za zvýšení věku z 15 na 18 let pro jízdu zdarma, abychom předcházeli nebezpečí dětských exekucí. Také zajistíme, aby se všechny Městské části zapojily do dalších kol Milostivého léta, aby lidé v exekucích měli šanci zbavit se dluhů. Budeme prosazovat levnější energie pro odběratele obecních energetických firem, jako je Pražská energetická a Pražská plynárenská. Jsou to veřejné firmy, které mají naplňovat veřejné zájmy. V tuto chvíli není veřejným zájmem, aby vydělávaly co nejvíce peněz, ale aby si lidé v Praze mohli dovolit zaplatit za energie a a aby měli v zimě čím topit,« řekl mj. Hausknecht.

Zleva Anna Junková, Lukáš Ulrych, Filip Hausknecht, Miroslav Dvořák, Anna Šabatová a Tomáš Petříček

Šmarda na dotaz od iportaL24.cz, jak těžké je smířit se se ztrátou názvu ČSSD z volebního lístku, odpověděl, že jde o ztrátu slova, ale ne o ztrátu idejí. »Praha není jediným místem, kde dochází ke spojování progresivních sociálně-ekologicky orientovaných sil. Je pro nás těžké ztrácet slovo, ale mnohem těžší by bylo ztratit ideje. Ty neztrácíme, naopak je doplňujeme a jsme rádi, že se daří to, co se dříve nedařilo. Platí jedno staré heslo, že zatímco pravici spojují peníze, tak levici rozdělují ideje. Petr Fiala se určitě velmi dobře smířil s tím, že ztratil pojem ODS a získal pojem SPOLU. Pro ČSSD je trochu obtížné, že na kandidátce ztrácí značku ČSSD, ale získá tím mnohem více – posílení svých idejí o proudy, které jsou s nimi slučitelné. Svoje ideje si zachováváme, svou stranu také, není třeba se o nás bát,« řekl Šmarda.

»Značky neztrácí nikdo, jen nejsou v popředí. V popředí je ta solidarita, která je dnes skutečně nejvystihující moment,« doplnila Šabatová.

»On i název Solidarita v Polsku byl Odborové hnutí Solidarita a to je další důraz – ochrana zaměstnanců, ochrana slabších, a to je to, co se line tou pražskou kandidátkou. Ať už tím slabším je zaměstnanec, nebo ten, kdo o práci přišel, nebo senior, nebo pražská příroda,« doplnil Šmarda.

»Za Zelené musím doplnit, že o půdorysu této volební spolupráce jednáme od listopadu, prosince, rozhodně se tím, že není název na kandidátce, necítíme slabším partnerem, ale rovnocenným,« řekl třetí na kandidátce architekt, urbanista a zastupitel na Praze 3 Matěj Michalk Žaloudek, který se zabývá především udržitelnou mobilitou a územním rozvojem.

»Dneska jsem rád podepsal koaliční smlouvu koalice Solidarita, tedy spojení nás, Idealistů, a Zelených, sociální demokracie a nově i Budoucnosti, v čele s Annou Šabatovou. Věřím, že je to zárodek spolupráce, která vrátí obrozenou demokratickou, ekologickou a progresivní středolevici zpátky nahoru. Všichni demokraté bychom si to měli přát. Města a země, které kulhají na levou nohu, daleko nedojdou. Je třeba řešit bytovou, klimatickou a energetickou krizi, a k tomu potřebujeme subjekty, jako je Solidarita. Za nás tam jsou šikovní a nadějní František Novotný, Žaneta Rochová a Radim Hejduk,« uvedl předseda Idealistů Vojtěch Vašák.

Kompletní kandidátku Solidarity najdete zde.

Senátní a komunální volby se budou konat 23. a 24. září. V Praze se volí ve třech senátních obvodech a do zastupitelstev na magistrát a 57 městských částí.

Zbyšek Kupský

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here