Spor mezi EU a Maďarskem trvá. S vrcholovým postem v Bruselu se prý může rozloučit

EU už má prý dost neustálých Maďarských obstrukcí v otázce Ukrajiny, a tak ho unijní lídři plánují potrestat tím, že zemi přidělí slabé portfolio v příští Evropské komisi, řekli serveru POLITICO tři diplomaté obeznámení s diskusemi.

Maďarsko by si přitom rádo ponechalo funkci komisaře pro rozšiřování bloku, která má významný vliv kvůli jednáním EU o vstupu Ukrajiny, ale ostatní vlády vlády nemají chuť, aby současný budapešťský komisař Olivér Várhelyi (nebo jakýkoli jiný Maďar) pokračoval v tak významné roli, uvedli diplomaté.

Evropští lídři jsou stále více roztrpčeni průtahy premiéra Viktora Orbána v otázce sankcí a jeho odporem k poskytování finančních prostředků Kyjevu.

Stěží lze »vůbec uvažovat« o tom, že by si Maďarsko mohlo ponechat kontrolu nad nějakým mocenským postem, uvedl jeden ze zdrojů serveru.

Evropská komise ale uvedla, že příští komisaře musí vybrat vlády a nově zvolený předseda Komise a že nebude »předjímat jejich rozhodnutí«.

Orbán se v posledních měsících pokusil zablokovat další tok peněz pro Ukrajinu a blokuje i přístupové rozhovory. V červenci se přitom Maďaři ujmou šestiměsíčního rotujícího předsednictví Rady Evropské unie, což jim dává pravomoc určovat agendu.

Přesto Orbán nadále doufá, že Várhelyi zůstane ve své funkci, kterou zastává od roku 2019 poté, co ho on navrhl a převzal vedení snah bloku o přijetí nových členů.

Várhelyi byl však obviňován z podkopávání politiky vůči kandidátským zemím EU, což způsobilo zmatek v nedávné roztržce s Gruzií ohledně zákonu o »zahraničních agentech«.

Budapešť se již dříve pokusila zavést vlastní verzi pravidel k přístupu k Rusku, ale narazila na odpor Bruselu a evropských právních institucí.

»Po katastrofě, která se tentokrát stala s Várhelyim, a po tom, jak se Orbán pustil do předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové, není možné, aby předala něco důležitého někomu, kdo je mu blízký,« řekl zdroj.

Další zdroj pro server již dříve vyjádřil obavy ohledně Várhelyiho role v přístupových rozhovorech, vzhledem k tomu, že Maďarsko otevřeně vystupuje proti členství Ukrajiny.

Várhelyiho jmenování před pěti lety bylo všeobecně považováno za nabídku míru, která měla udržet maďarskou pravicovou vládu na straně Bruselu, podobně jako když v roce 2014 dostal před brexitem vrcholnou ekonomickou funkci ve stále více euroskeptické Velké Británii poté, co lídr konzervativců David Cameron v roce 2013 slíbil referendum.

Začátkem tohoto týdne litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis vyzval Maďarsko, aby přestalo zdržovat vojenský balíček pro Kyjev v hodnotě mnoha milionů eur. Několik dní předtím Landsbergis pro POLITICO uvedl, že Budapešť stojí za neschopností Evropy prezentovat ucelené postoje k válce v Gaze a na Ukrajině.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy