Gruzínský parlament schválil zákon o zahraničních agentech, zabrání prý vstupu země do EU

Výbor gruzínského parlamentu pro právní otázky schválil v prvním čtení návrh zákona o zahraničních agentech. Zasedání výboru bylo živě přenášeno na internetových stránkách parlamentu. Odpůrci iniciativy se domnívají, že zákon zabrání vstupu Gruzie do EU.

Slyšení proběhlo za bouřlivé debaty mezi zástupci vládnoucí strany Gruzínský sen – Demokratická Gruzie a opozice.

Začátkem dubna vládnoucí strana oznámila své rozhodnutí znovu předložit parlamentu návrh zákona »O transparentnosti zahraničního vlivu«. Stalo se tak rok poté, co podobná iniciativa vyvolala masové protesty, které donutily úřady návrh zákona zamítnout. Formulace zůstává stejná jako v předchozím roce, s výjimkou termínu »agent zahraničního vlivu«. Místo toho návrh zákona používá termín »organizace provádějící zájmy cizí moci«.

Při projednávání zákona se u vchodu do parlamentu shromáždilo několik tisíc lidí s vlajkami Gruzie a Evropské unie. Občas docházelo ke střetům s policií.

Gruzínské ministerstvo vnitra uvedlo, že policie v hlavním městě Tbilisi zadržela 14 osob.

Osoby byly zadrženy na základě obvinění z drobného chuligánství a kladení odporu policii. Při střetech s protestujícími byl zraněn jeden příslušník policie.

Očekává se, že dojde k dalším protestům.

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podpořila protestující v Tbilisi před budovou parlamentu a obvinila policii ze zatýkání lidí bránících »evropskou budoucnost země«. Oznámila již, že zákon bude vetovat.

Návrh zákona vyvolal protest i politické opozice, jakož i diplomatického sboru, včetně kanceláře EU v Gruzii a velvyslanectví USA. Podle odpůrců iniciativy bude návrh zákona bránit integraci Gruzie do Evropské unie.

Autoři zákona navrhují, aby gruzínské ministerstvo spravedlnosti vytvořilo registr nevládních organizací a médií, které získávají finanční prostředky ze zahraničních zdrojů, což jim umožňuje ovlivňovat veřejné rozhodování nebo veřejné mínění.

Registr musí zahrnovat právnické osoby nebo média, která získávají více než 20 % svých příjmů ze zahraničí. Podle návrhu zákona se organizace, které splňují tato kritéria, musí registrovat u ministerstva spravedlnosti jako zprostředkovatelé zahraničního vlivu a každoročně předkládat finanční prohlášení. V opačném případě jim hrozí pokuta.

Autoři návrhu zákona uvedli, že byl okopírován z amerického zákona o registraci zahraničních agentů (FARA). Tento dokument, přijatý v USA v roce 1938, vyžaduje, aby zahraniční agenti zveřejňovali své vazby na cizí země a informace o své činnosti a financování.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy