Sporná korespondenční volba po šesti dnech prošla prvním čtením

Sněmovna dnes podle očekávání hlasy koaličních poslanců posunula spornou novelu zavádějící korespondenční volbu pro Čechy v zahraničí do dalšího projednávání. Návrhy opozičních hnutí SPD na zamítnutí předlohy a ANO na její vrácení předkladatelům k přepracování neprošly. Předlohou se nyní budou zabývat sněmovní výbory.

Poslanci se dnes novelou koaličních poslanců zabývali již šestý den. Její projednávání začali minulou středu. Celkem jim debata zabrala zhruba 63,5 hodiny čistého času. Opozice, která předlohu považuje za účelovou, se jejímu dalšímu postupu legislativním procesem snažila zabránit i formou obstrukcí. Koalice proto stanovila pevný termín hlasování už v prvním čtení, a to na dnešní 15. hodinu.

Koalice to zdůvodnila mimo jiné tím, že argumenty pro i proti se už jen opakují. »Musím konstatovat, že ty argumenty, jak pro předložený návrh, tak zejména proti němu, se nám opakují a cyklí,« zdůvodnil návrh na pevné hlasování jeho předkladatel Jan Jakob (TOP 09).

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová návrh označila za nehlasovatelný, koalice podle ní postupovala v rozporu s jednacím řádem dolní komory. »Chápu, že po rozhodnutí Ústavního soudu se vám vlila nová krev do žil, že máte pocit, že už můžete úplně všechno. Užijte si to, užijte si ten optimismus, ale zároveň bych vás chtěla varovat. Přemíra sebevědomí škodí,« prohlásila Schillerová.

Za reakci na rozhodnutí ÚS označil koaliční návrh na pevný termín hlasování také předseda poslanců SPD Radim Fiala. »Mám pocit, že zákony platí v této zemi už jenom pro privilegované. Ústavní soud roztrhal Ústavu České republiky jako docela nedávno zrzavý mesiáš na Václavském náměstí. Vládnou tady přátelé, ať už v Poslanecké sněmovně, v Senátu nebo na Hradě a neziskovky financované kdoví kým a kdoví v jakém zájmu, jenom ne v zájmu obyčejných lidí,« uvedl.

»Neschopná Fialova vláda nám teď předvedla svoji pravou tvář. Platí, že se korespondenčními hlasy ze zahraničí snažíte udržet u moci za každou cenu, místo abyste pracovali pozitivně pro občany,« dodal předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Zopakoval, že podle Ústavy mají být volby tajné, rovné a přímé, což navržená korespondenční volba neumožňuje, takže je v rozporu s Ústavou. »Ono se říká, jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá, tak abyste si potom nestěžovali,« varoval koalici.

Snaha koalice ukousnout si nějaká procenta navíc

Z řad opozičních poslanců zaznívaly názory o možném nesouladu korespondenční volby s ústavními požadavky na osobní, svobodné a tajné hlasování. K častým argumentům proti předloze patřila tvrzení o rozdělování českých občanů na dvě kategorie a kritika způsobu předložení volební novely jako poslaneckého, a nikoli vládního návrhu, jenž by musel projít řádným připomínkovým posouzením.

Bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) poukazoval na rizika falšování hlasů v korespondenční volbě. Vypočítával příklady ze zahraničí, systém posílání hlasů poštou ve dvou do sebe vkládaných obálkách přirovnal k ruským panenkám matrjoškám.

Lucie Šafránková (SPD) uvedla, že koalice upřednostňuje »pofiderní pohodlí« Čechů v cizině před ústavním dodržením ústavní podmínky tajnosti hlasování.

Podle Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) koaliční strany tlačí volbu poštou rychle a na sílu, aby si »ukously« nějaká procenta navíc, když jejich podpora v Česku kvůli »šílenému vládnutí nebývale klesá ke dnu«.

Oldřich Černý (SPD) míní, že uvnitř různých komunit hrozí tlak ke společnému vyplňování volebních lístků. »Za plentu jde každý sám a může si volební lístek svobodně upravit,« řekl. Korespondenční volba je podle něj »plivnutí do tváře« českým občanům žijícím v tuzemsku, když občanům v zahraničí vytváří privilegia a výhody volby takzvaně z gauče.

Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Zastánci korespondenční volby opakovaně poukazují na to, že je to časově i finančně nákladné pro ty voliče, kteří žijí daleko od jejich sídel. S takovým zdůvodněním nesouhlasí například Roman Kubíček (ANO). »Ne, to je jim ukradené, jde jim pouze o ty hlasy,« prohlásil.

Volit by mohlo až 600 tisíc Čechů v zahraničí

Předlohou se před dalším kolem sněmovního projednávání budou zabývat poslanci z ústavně-právního a zahraničního výboru. Opoziční snahu o zařazení na program jednání dalších výborů a ústavní komise Sněmovny koalice odmítla. Schillerová neprosadila ani návrh prodloužit dobu na posuzování ve výborech z 60 na 90 dnů.

Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Poprvé by Češi v cizině mohli podle předlohy hlasovat dopisem už v příštích řádných volbách do Sněmovny v roce 2025. Okamura již informoval, že předloží pozměňovací návrh, aby novela platila až od roku 2026.

Při posledních sněmovních volbách mohlo v zahraničí vybírat poslance asi 18 800 Čechů, hlas odevzdalo zhruba 13 200 z nich. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) může v cizině volit v českých volbách kolem 600 000 lidí.

(jad)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Politická prasárna Baxova a Šimíčkova zpolitizovaného Ústavního soudu v Brně uzákonila důchodovou prasárnu Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla spáchanou na českých důchodcích což nemá obdoby.

  2. Další prasárny Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla s korespondenční volbou, povzbuzené protinárodní politikou Baxova a Šimíčkova Ústavního soudu v Brně.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy