»Přeprogramované« T-buňky zpomalily rozvoj obezity u myší

Biologové zjistili, že analog »přeprogramovaných« T-buněk používaných pro imunoterapii rakoviny lze využít pro dlouhodobou ochranu organismu před rozvojem obezity a souvisejících metabolických poruch. V článku ve vědeckém časopise Nature Aging byly prezentovány výsledky pokusů na pokusných zvířatech.

»Vytvořili jsme modifikovanou terapii CAR-T, která selektivně ničí určité typy senescentních buněk v lidském nebo zvířecím těle po velmi dlouhou dobu. Tato terapie zpomalila stárnutí těla u starších hlodavců a také ochránila mladé myši před rozvojem metabolických poruch a vznikem obezity na vysokokalorické stravě,« napsali vědci.

Takovou terapii vyvinul tým amerických a německých molekulárních biologů pod vedením Coriny Amor, docentky z Cold Spring Harbor Laboratory (USA). Jedná se o modifikovanou verzi populární formy protinádorové imunoterapie CAR-T, která se nyní aktivně používá k léčbě myelomu, leukémie a velkého množství dalších typů nádorů.

Spočívá v tom, že lékaři odeberou z těla pacienta velké množství T-buněk, speciálním způsobem je přeprogramují a vrátí zpět do těla pacienta. V důsledku toho začnou imunitní buňky rozpoznávat určité receptory na povrchu nádorových buněk a ničit je. Amor a její kolegy zajímalo, zda lze stejným způsobem bojovat nejen s nádory, ale také se stárnoucími buňkami, které narušují normální fungování všech orgánů těla člověka a dalších savců.

Vedeni podobnými úvahami vědci »přeprogramovali« T-buňky tak, aby začaly rozpoznávat molekuly proteinu CD87, jednoho z buněčných receptorů, který produkují senescentní buňky a na povrchu zdravých buněk chybí. Pomocí této formy CAR-T terapie vědci testovali, jak ovlivní život a zdraví mladých a starých myší krmených normální a vysokokalorickou stravou.

Následná pozorování ukázala, že selektivní zabíjení buněk s velkým množstvím receptorů CD87 nejen zpomalilo stárnutí těla starších hlodavců po velmi dlouhou dobu, ale také ochránilo mladé myši před rychle se rozvíjející obezitou i souvisejícími metabolickými poruchami. Bylo to proto, že T-buňky výrazně zlepšily funkci jater, slinivky břišní a dalších orgánů souvisejících s metabolismem.

Jak vědci poznamenávají, výsledky těchto experimentů podporují populární hypotézu, že obezita urychluje stárnutí mnoha vnitřních orgánů v těle člověka a dalších savců, což vede k rozvoji cukrovky 2. typu a dalších metabolických problémů. Terapie T-buňkami umožňuje tento proces zpomalit, což zabraňuje rozvoji poruch metabolismu a zpomaluje nárůst nadváhy u mladých i starých jedinců, shrnuli vědci.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy