Stane se z České republiky ostrov pracujících starců uprostřed Evropy?

Sněmovna by měla odmítnout důchodové experimenty na českém národu, které chce dělat vláda Petra Fialy. Dnes jí k tomu vyzvalo hnutí ANO. Avizované penzijní změny, které schválila vláda, mohou podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí Aleny Schillerové zničit život stovkám tisíc rodin.

»Vláda schválila zvyšování věku odchodu do důchodu a další parametrické změny v této oblasti, které mají za cíl udělat z České republiky ostrov pracujících starců uprostřed Evropy a které jsou nepřesně označovány důchodovou reformou,« připomněla na začátku dnešního jednacího dne Sněmovny Schillerová. Avizované změny mají podle ní jedinou ambici – co nejvíce zkrátit pobyt v důchodu silným ročníkům sedmdesátých let, takzvaným Husákovým dětem. »Bude to znamenat historicky největší a nejtěžší ránu pro peněženky jedné z generací, takovou, jakou dosud žádná jiná generace v novodobých dějinách této Sněmovny nezažila,« prohlásila předsedkyně poslanců hnutí ANO.

Koaliční vládu Petra Fialy kritizovala za to, že na základě technokratických predikcí prodlužování délky života chce zkrátit důchodový věk milionům Čechů, a tím v následujících 25 letech odklonit od budoucích důchodců do státního rozpočtu zhruba 185 miliard Kč.

Schillerová připomněla, že ČR dnes vydává na důchody necelých 8 % HDP a až půjdou dnešní padesátnici do důchodu, bude to zhruba 11,5 % HDP. I to je méně, než dnes vydává například Rakousko, Finsko, Polsko nebo Francie. »Jejich vlády dbají na hospodářský růst, bojují s šedou ekonomikou, a také nejsou za aktivní pomoci svého ministra financí zemí zatajených tržeb, cash only a výplat na ruku,« vysvětlila bývalá ministryně financí.

Zdůraznila, že ANO nesouhlasí s posunem věku odchodu do důchodu nad 65 let. Takový krok je podle ní v naprostém rozporu s praxí ve vyspělém světě a měl by být Sněmovnou včas a jednoznačně odmítnut.

Délka života ve zdraví se za posledních 50 let nezvýšila

Schillerová připomněla, že podle demografických analýz rozhodně neplatí, že by se s prodlužováním života prodlužovala také délka života ve zdraví. Ta se za posledních 50 let prakticky nezvýšila a neexistuje podle ní žádný seriózní důvod, proč by to v následujících 50 letech mělo být jinak. »Co se týká let prožitých ve zdraví, nejsme na tom nějak lépe než v šedesátých letech. Jediné, co se prodlužuje je život nemocných,« shrnula Schillerová. Za těchto podmínek by podle ní Sněmovna měla vládě vyslat jasný vzkaz, aby přestala vnímat otázku penzí izolovaně pouze jako bilanci příjmů a výdajů důchodového pojištění.

Řešením krátkodobé dysbalance penzijního systému způsobené odchodem Husákových dětí do důchodu je podle ANO eliminace šedé ekonomiky, která je kolem 10 % HDP, trvalý ekonomický růst okolo 2 % HDP ročně a posílení důchodového systému dodatečnými zdroji v podobě strategického fondu státních investic. Vláda by také měla splnit závazek ze svého programového prohlášení a začít pracovat na pilíři státních investic, měla by přestat podporovat daňové úniky, výplaty na ruku a zaměstnávání načerno.

Vzhledem k tomu, že vládní důchodová novela brzy zamíří do Sněmovny, vyzvala Schillerová kolegy k jejímu odmítnutí. »Vzhledem k mimořádné závažnosti a naléhavosti avizovaných penzijních změn, které mohou zničit život stovkám tisíc rodin, žádám, abychom jako Sněmovna odmítli důchodové experimenty na českém národu, které chce způsobit vláda Petra Fialy,« prohlásila předsedkyně poslanců hnutí ANO.

Důchodová novela, kterou minulý týden schválila vláda, počítá s navyšováním důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života, snižováním výpočtu nových důchodů, minimální penzí ve výši 20 procent průměrné mzdy či dřívějším důchodem za práci v rizikovém prostředí. Podle vlády se díky změnám podaří udržet schodek rozpočtu kolem jednoho procenta HDP. Opozice, odbory a také mimoparlamentní strany navrhované změny odmítají.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Vládě Národní tragédie Petra Fialy a Rychetského Pětikoalice a Petra Pavla je tento národ u p*rdele. Bohužel takto vypadá obyčejný kapitalismus implantovaný na humánní a pracovitou českou společnost, která si to po puči 1989 nechává líbit.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy