Venceremos, Slovensko. Novým prezidentem bude Peter Pellegrini, Korčok přiznal porážku

AKTUALIZOVÁNO

Novým slovenským prezidentem bude Peter Pellegrini, který od počátku sčítání jasně vedl. Ivan Korčok sice pomalu dotahoval, když ovládal větší města, která bývají zpravidla sečtená později, ale nestačilo to.

Po sečtení 98 procent hlasů přiznal Korčok porážku. »Jsem zklamaný a rozčarovaný,« uvedl Korčok.

Oba kandidáti obdrželi více než milion hlasů, Pellegrini ovšem o téměř 200 tisíc víc a stane se tak příštím slovenským prezidentem. Pellegrini ve výsledku obdržel 53,12 % hlasů a Korčok 46,87 %.

»Chci být prezidentem, který bude chránit a bránit občany Slovenské republiky a bude se snažit podporovat vládu, aby se ji podařilo naplňovat prohlášení, že udělá vše pro to, aby se lidem lépe žilo,« uvedl Pellegrini a zmínil, že chce, aby Slovensko zůstalo na straně míru.

»Gratulujeme novému prezidentovi Slovenské republiky Peteru Pellegrinimu! Vyhráli jsme! Je to velké vítězství celé vládní koalice – další důkaz toho, v jaké bublině žijí korporátní média, opozice a liberální kavárna. Kolikrát ještě budou muset prohrát, než pochopí, že máme demokratický mandát pro naši levicovou, vlasteneckou a mírumilovnou politiku?« rýpnul si místopředseda SMERu Ľuboš Blaha a dodal: »Jsme na velké vlně! Venceremos, Slovensko.«

Volební místnosti na Slovensku se oficiálně uzavřely ve 22.05 a jméno nového prezidenta tak bylo již krátce před půlnocí jasné. Ve druhém kole proti sobě stanuli kandidát opozice a »europtimista« Korčok a současný předseda parlamentu a kandidátem vládní koalice Pellegrini. Volební účast byla vyšší, než v prvním kole, konkrétně 61,14 procenta.

Slovenské volby jsou pouze jednodenní. Vítězem prvního kola se stal exministr zahraničí, podporovaný i českou vládnoucí garniturou, Korčok. S ním postoupil do druhého kola zástupce vládní koalice Pellegrini. Kandidáti celkově bojovali o hlasy více než 4,3 milionu oprávněných voličů.

Korčok získal v prvním kole 42,51 procenta, Pellegrini 37,02 procenta. Třetí skončil bývalý ministr spravedlnosti a někdejší předseda slovenského nejvyššího soudu Štefan Harabin se ziskem 11,73 procenta hlasů. Právě o jeho hlasy se nyní především hrálo.

Oba kandidáti pocházejí z Banské Bystrice. Korčok hlasoval v Seneci, Pellegrini odvolil v Rovince. Oba kandidáti se nechali slyšet, že volby rozdělují Slovensko. Stávající prezidentka Zuzana Čaputová, které končí mandát 15. června 2024, odvolila v Penzinku, přičemž zdůraznila, že je důležité, aby občané využili své volební právo. Obhajoby mandátu se vzdala již 20. června 2023. Kromě Ivana Gašparoviče totiž nikdo doposud prezidentský mandát na Slovensku obhájit nedokázal.

Slovenský premiér Robert Fico na Facebooku v sobotu napsal, že »dnes stihl vše, co si naplánoval«. »Doufám, že těm z vás, kteří měli celý den povinnosti, zbyl nějaký čas na volby. Přeji vám hezký večer.«

REPRO FOTO – Facebook

Když bylo jasné, že zvítězí Pellegrini, Fico uvedl, že »referendum o vládě dopadlo dobře«.

Volby skončily o pět minut oproti plánu, tedy ve 22.05, protože ve dvou volebních místnostech začalo hlasování o něco později. Jinak podle dostupných informací proběhly bez jakýchkoliv závažných incidentů.

Průzkumy slibovaly velmi těsný boj a i sázkové kanceláře pouze jen mírně favorizovaly Korčoka. Pellegrini ve svém volebním štábu prohlásil, že tento souboj bude se ctí, ať už vyhraje kdokoli a zdůraznil vyrovnanost.

Korčok byl jasným favoritem v Bratislavském, Trnavském a Košickém kraji, zatímco Pellegriniho vítězství se předpokládalo v Trenčínském, Banskobystrickém či Prešovském kraji.

Kampaň byla na obou stranách vyhrocená a podle mnohých politologů kvůli podpoře Korčoka dokonce český premiér Petr Fiala rozpoutal diplomatickou roztržku se Slovenskem. Po vítězství Pellegriniho ale nezbylo než poznamenat: »Gratuluji Peteru Pellegrinimu k vítězství v prezidentských volbách. Věřím, že budeme nadále co nejlépe rozvíjet výborné a hluboké vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem.«

Čtěte také: Fiala se snaží ignorovat výsledky slovenských voleb, kritizuje Ján Čarnogurský

Profily kandidátů:

Ivan Korčok

Slovenský diplomat a politik Ivan Korčok pochází z Banské Bystrice. Vystudoval Ekonomickou univerzitu v Bratislavě a v letech 1991–1995 absolvoval postgraduální studium na Institutu mezinárodních vztahů Univerzity Komenského v Bratislavě. Působil jako ministr zahraničních věcí Matovičovy vlády a poté i Hegerovy vlády, jakožto bezpartijní nominant strany SaS. V letech 2005 až 2009 působil jako velvyslanec v Německu. Následně byl v letech 2009–2015 stálým představitelem Slovenska při Evropské unii. V letech 2015 až 2017 byl zmocněncem vlády pro předsednictví SR v Radě EU. V letech 2018–2020 působil ve funkci velvyslance ve Spojených státech.

Peter Pellegrini

Předseda Národní rady Peter Pellegrini pochází také z Banské Bystrice. Vystudoval obor finance, bankovnictví a investování na Univerzitě Mateja Bela v Banské Bystrici a Ekonomickou fakultu na Technické univerzitě v Košicích. Následně začal podnikat. V roce 2014 byl ministrem školství, vědy, výzkumu a sportu, mezi lety 2014 a 2016 byl poprvé předsedou Národní rady SR a v období 2016 až 2018 místopředsedou vlády a ministrem pro investice a informatizaci. V letech 2018–2020 byl předsedou Vlády SR. Po parlamentních volbách v roce 2020 působil jako místopředseda Národní rady SR. Od září 2020 je předsedou politické strany HLAS-SD, když opustil po neshodách Ficův SMER-SD. Přesto Pellegrini a Fico po parlamentních volbách vytvořili vládní koalici společně se Slovenskou národní stranou (SNS). Pellegrini měl podporu současné vládní většiny.

(cik)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy