To bylo poslední dobré pouto, americký veterán odsoudil rozhodnutí USA upustit od oslav

Rozhodnutí USA upustit od oslav setkání amerických a sovětských vojáků na Labi v Německu v roce 1945 bylo chybou, řekl Frank Cohn, americký veterán z druhé světové války, který se setkání zúčastnil.

»To je velká chyba, že upouštíme od oslav 25. dubna. Protože v jistém smyslu to bylo poslední dobré spojení, které jsme měli. A je opravdu škoda, že se to rozpadá. Přál bych si, aby to američtí představitelé odkývali,« podotkl 98letý Cohn, když komentoval rozhodnutí Washingtonu a předchozí tradici společných vzpomínkových ceremonií na Arlingtonském národním hřbitově ve Washingtonu.

Cohn poznamenal, že společné obřady kladení věnců k pamětní desce Duch Labe na Arlingtonském národním hřbitově byly zrušeny nejprve kvůli pandemii koronaviru a později kvůli bezprecedentnímu nárůstu napětí mezi USA a Ruskem po zahájení speciální vojenské operace Moskvy na Ukrajině. »Takže oslavy 25. dubna byly ztraceny. A to je opravdu škoda,« řekl Cohn, plukovník americké armády ve výslužbě.

Na otázku, jakou radu by dal politikům v USA a Rusku, aby zabránili další eskalaci krize ve vzájemných vztazích, válečný veterán vyzval k obnovení tradice oslav u pamětní desky Duch Labe na Arlingtonském národním hřbitově.

»No, možná je to jednoduché, hele, pojďme si zase uspořádat setkání 25. dubna. A pojďme to udělat. A naše strana musí být také toho schopna, protože říct ruskému velvyslanci, že nemá přijít na Arlingtonský hřbitov, nebylo podle mě správné rozhodnutí. Myslím, že to bylo hloupé rozhodnutí,« poznamenal Cohn.

»Myslím, že najdeme vojáky, kteří by byli ochotni vzpomínat na dny druhé světové války,« dodal. »Nebyli jejími účastníky. Ale studovali historii. A chápou, že jsme v té době byli spojenci. A myslím, že to lze napravit, snadněji než vztahy. A to by mohl být dobrý první krok,« zdůraznil Cohn.

Posteskl si také nad tím, že americká vláda někdy nedala peníze ani na věnce pro obřady konané u památníku Duch Labe. Válečný veterán uvedl, že právě proto se rozhodl koupit věnce sám.

Během války sloužil Frank Cohn jako zpravodaj ve 12. americké armádní skupině, které velel generál Omar Bradley. V dubnu byl 1945 součástí jednotky, která lovila nacistické válečné zločince, shromažďovala důkazy pro jejich postavení před soud a zabavovala budovy, které by mohly být užitečné pro americké okupační síly.

Veterán se s úsměvem přiznal, že se z mise navázat kontakt se sovětskými jednotkami, kterou byl pověřen jeho kapitán, snažil vyvléknout. »Kapitán hledal rusky mluvícího člověka, nemohl ho najít. Tak se na mě obrátil a říká: Cohne, ty jsi můj tlumočník, pojď se mnou. Snažím se z toho dostat. Říkám: Kapitáne, já neumím rusky, umím jedno slovo ‚tovaryš‘, to je všechno, víc ne. Řekl, to je mi jedno, vezměte si slovník,« vyprávěl Cohn se smíchem.

Tato malá skupina příslušníků americké armády se setkala s ruskými vojáky po překročení Labe nedaleko Magdeburku. »Nedovedete si představit, jak nás přijali. Vždyť nás objímali, líbali, nosili nás na rukou,« vzpomínal Cohn, kterému tehdy bylo 19 let.

Tehdy poprvé v životě ochutnal vodku. »Měl jsem cigarety a mohl jsem se odvděčit,« řekl veterán. Dodal, že američtí a sovětští vojáci se po válce navzájem zvali.

V letech 2005 a 2010 navštívil Frank Cohn Moskvu, aby se na pozvání ruské vlády zúčastnil oslav Dne vítězství. V roce 2010 mu byla udělena medaile »65 let vítězství ve Velké vlastenecké válce« a v roce 2015 byl pozván na oslavy 70. výročí setkání na Labi. V roce 2020 předali ruští diplomaté americkému veteránovi medaili »Za posílení vojenské spolupráce«.

K setkání sovětských a amerických vojsk došlo na Labi 25. dubna 1945, kdy se jednotky První americké armády a sovětského Prvního ukrajinského frontu spojily u německého města Torgau.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy